01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sdružení obcí

Otázka: Ruší zákon o obcích (§ 47) možnost obce být členem zájmového sdružení právnických osob podle § 20f až § 20j občanského zákoníku, když toto sdružení založilo a tvoří 15 obcí a 3 jiné právnické osoby a vzniklo 13. 4. 1999. Mohou do tohoto sdružení vstupovat v současné době další obce?...

Otázka: Ruší zákon o obcích (§ 47) možnost obce být členem zájmového sdružení právnických osob podle § 20f až § 20j občanského zákoníku, když toto sdružení založilo a tvoří 15 obcí a 3 jiné právnické osoby a vzniklo 13. 4. 1999. Mohou do tohoto sdružení vstupovat v současné době další obce?

Odpověď: Dvanáctého listopadu 2000 nabyl účinnosti zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), který problematiku spolupráce mezi tuzemskými obcemi upravuje v § 46 až § 53. Podle zákona o obcích obce za účelem vzájemné spolupráce nemohou vytvářet zájmová sdružení právnických osob podle § 20f občanského zákoníku (§ 47 odst. 2 zákona o obcích). Toto ustanovení však nic nemění na právním postavení těch zájmových sdružení právnických osob, jejichž členy jsou toliko obce, pokud jde o jejich existenci, právní způsobilost a zejména co se týče vlastnictví jimi nabyté před účinnosti zákona o obcích.

Na druhé straně však § 54 zákona o obcích umožňuje použití příslušných ustanovení občanského zákoníku o zájmových sdruženích právnických osob na spolupráci mezi obcemi a právnickými a fyzickými osobami v občanskoprávních vztazích. Nic tedy nebrání dalším obcím, aby vstoupily do již existujícího zájmového sdružení právnických osob.

V přechodném ustanovení § 151 odst. 5 zákona o obcích byla zájmovým sdružením právnických osob založených pouze obcemi (patrně se spíše mělo říci "jejichž členy jsou jen obce") dána možnost (nikoliv povinnost), aby se taková zájmová sdružení stala dobrovolným svazkem obcí, pokud do 31. prosince 2001 naplní podmínky stanovené v § 50 a § 51 zákona o obcích.

Závěrem je též vhodné zmínit základní rozdíl mezi zájmovým sdružením právnických osob a dobrovolným svazkem obcí, a tím je jejich způsobilost, či nezpůsobilost vlastnit majetek. Obě tato sdružení jsou sice právnickými osobami, ale v případě zájmového sdružení právnických osob je dána způsobilost vlastnit majetek (§ 20i odst. 1 občanského zákoníku: "Sdružení je právnickou osobou, jež odpovídá svým majetkem za nesplnění svých povinností"), zatímco v případě dobrovolného svazku obcí tomu tak není (§ 38 odst. 2 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů: "Majetek vložený obcí do hospodaření svazku obcí zůstává ve vlastnictví obce.").

Jan Břen,

právník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down