Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů naléhá: Lesy nutně potřebují pomoc státu

Nastane v našich lesích dříve katastrofa ekologická, nebo ekonomická? ptá se Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) a tvrdí: Kdyby stát efektivně jednal a účinně podporoval vlastníky lesů, nemusela by nastat ani jedna. Jsou to dvě strany téže mince. Podle SVOL udržení ekonomické situace vlastníků lesů nad čárou ponoru jim umožní včasnou obnovu lesů v krajině. Lesní i krajinné ekosystémy se tak lépe vyrovnají s ekologickými důsledky kůrovcové kalamity.

Dnes zveřejněné prohlášení SVOL připomíná, že stále platí: Kdo rychle dává, dvakrát dává. Rychlá pomoc také většinou znamená nižší náklady. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů  zároveň varuje: Následky toho, co zanedbáme nyní, se nám v budoucnu mnohonásobně prodraží. Vše se dá jednoduše vyčíslit. Aby se zabránilo nejhoršímu scénáři vývoje v lesích a přežití lesních majetků je nezbytná kompenzace za ztrátu zpeněžení dříví ve výši přibližně 3000 Kč/ha.

Stále nejúčinnějším způsobem boje proti kůrovci je rychlé pokácení napadených stromů a jejich odvezení z lesa. Při rozsahu současné kůrovcové kalamity umocněné suchem je však trh zahlcen dřevem, a proto dramaticky klesá jeho cena, až o 50 % proti loňskému roku. Vlastníci lesů se tak dostávají do začarovaného kruhu nepoměru mezi výnosy a náklady v lese. Téměř 100 % jejich příjmů tvoří tržby za dřevo. A jejich tržby nyní zásadně klesají, naopak náklady na obnovu lesů stoupají do takové výše, že to nevyrovnají ani z rezervních fondů.

SVOL upozorňuje, že vlastníci lesů musí těžit napadené stromy a dřevo nevýhodně prodat, aby vůbec získali nějaké finanční prostředky na obnovu lesů. V příštím roce by těžby dřeva mohly stoupnout až na 50 mil. metrů krychlových. To je více než trojnásobek normální roční těžby. Již nyní mají vlastníci velké problémy s odbytem dřeva. Zastavení odbytu dřeva a zhroucení trhu by velmi rychle vedlo k ekonomické i ekologické katastrofě v českých lesích. Deformován je i pracovní trh, nedostatek lidí pro práci v lese vede k přeplácení kvalifikovaných živnostníků. Co si může dovolit zaplatit bohatý státní podnik, soukromého vlastníka zruinuje. Takové jednání jen dále zhoršuje možnosti řešení kůrovcové kalamity v nestátních lesích.

V prohlášení SVOL se poukazuje i na fakt, že lesy pokrývají jednu třetinu rozlohy státu. To už za nějakou dobu nemusí být pravda. Zanedbání obnovy lesů povede k rozsáhlé destrukci české krajiny. Podle SVOL bychom tak sami vlastně prohlubovali důsledky klimatických změn. Lesy nejen zadržují vodu v krajině, ale napomáhají i tvorbě mraků, z nichž pak prší. Lesy tak jsou motorem koloběhu vody v přírodě. Češi také budou možná muset zapomenout na svou oblíbenou činnost – houbaření. Nebude kde sbírat houby. Ani turistika či rekreace, výlety pěšky nebo na kole, v jednotvárné zdevastované krajině nebudou tak atraktivní a lákat do přírody. Protože do jaké přírody, jak ta příroda bude vypadat?

Žádáme, aby se vláda k řešení situace v lesích zodpovědně postavila. Bez slevenky na jízdné se jako společnost jistě obejdeme, bez zavedení superrychlého internetu do každé chalupy to jistě zvládneme také, ale bez vody a lesů to nejde. Zatím voda v Praze teče, ale je to otázka času a dalšího vývoje počasí. Silně ohrožené jsou i porosty např. kolem vodní nádrže Švihov, která zásobuje pitnou vodu Prahu a desítky dalších měst. Pokračující nečinnost státu je ohrožením pro celý nestátní lesnický sektor a logicky povede k nátlakovým akcím,“ uzavírá předseda SVOL František Kučera.*

/zr/

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV PROFI PRESS

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down