01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sedlčany nabízejí spolupráci

Sedlčany nabízejí spolupráci Mezi města, která se zapojila do Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM ČR) v roce 2000, patří středočeské Sedlčany. Rok poté se město stalo pilotní ukázkou programu New Gate 21, tedy příkladem pro jiná menší města v České republice. Na zkušenosti Sedlčan jsme se zeptali...

Sedlčany nabízejí spolupráci

Mezi města, která se zapojila do Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM ČR) v roce 2000, patří středočeské Sedlčany. Rok poté se město stalo pilotní ukázkou programu New Gate 21, tedy příkladem pro jiná menší města v České republice. Na zkušenosti Sedlčan jsme se zeptali starosty, Ing. Jiřího Buriana.

[*] Jaká je historie Sedlčan jako Zdravého města?

Není nijak dlouhá, trvá přibližně dva roky. Chtěl bych ocenit iniciativu několika našich občanů, kteří dostali informaci o mezinárodním projektu Zdravé město, a od počátku se snažili převést tyto myšlenky do našich podmínek. Zrání názorů na Zdravé město mělo určitý vnitřní vývoj, ale nakonec se tato záležitost v roce 2000 uzavřela. Podařilo se přesvědčit zastupitelstvo, abychom se zapojili do Národní sítě Zdravých měst ČR.

Neřekl bych, že se tím nějak zásadně změnilo směřování města. V obou předchozích volebních obdobích jsme se snažili podle rozpočtových možností v jednotlivých letech zabývat se např. kvalitou životního prostředí. Dá se dokonce říci, že podle obsahu plnění programů v jednotlivých letech se město již dříve v tomto směru pohybovalo.

Vstupem do asociace se ovšem otevřely cesty k efektivní součinnosti s asociací, s jinými městy a také máme k dispozici nový pramen informací, který jsme schopni dobře využívat.

[*] Je možné pro člověka, který nezná projekt, vysvětlit krátce váš postup?

Pokusím se o to ve stručnosti. Při návštěvě semináře Zdravých měst k problematice LEHAP v Třebíči v loňském roce jsme byli takříkajíc dobře inspirováni. Ta totiž prezentovala svůj postup jakožto pilotní město programu New Gate 21 - unikátní metodiky, která byla loni oceněna jako Světový projekt EXPO 2000. Na základě této zkušenosti jsem projednal tuto záležitost v městské radě. Přijali jsme rozhodnutí, že nelze projekt Zdravé město řešit individuálně nebo dokonce chaoticky. Rada se rozhodla vytvořit komisi projektu, která není limitována počtem. Do její činnosti mohou být přizváni další občané nebo externí spolupracovníci. Komise tím získala své postavení řád. Poté začaly diskuze o zpracování Plánu zdraví Sedlčany 2001. Členové komise se stali základem místního širokého týmu, který měl za úkol připravit návrh uvedeného plánu.

Plán zdraví by měl navazovat na základní rozvojové dokumenty města.

Rád bych uvedl to, co jsem říkal i při úvodních pracovních jednáních celého týmu. Město v roce 1996 schválilo Program sociálně-ekonomického rozvoje města, který obsahuje řadu nosných úkolů s návazností na ekonomiku města a další priority. Jedná se však o program zpracovaný externím odborníkem, který nebydlí v našem městě ani není jinak zapojen do jeho života. Zpracování Plánu zdraví Sedlčany 2001 má nesmírný význam v tom, že myšlenky a nápady jsou tvořeny skupinou občanů města a lidí z různých organizací, institucí, občanských sdružení apod.

Plán zdraví vznikal úvodním rozborem silných a slabých stránek města a diskuzí o kvalitě a hodnotách Sedlčan podle názoru místních obyvatel - a samozřejmě také o negativních prvcích života v našem městě.

Celý plán je rozdělen do jednotlivých problémových okruhů: veřejná správa a informace, sociální oblast, zdravý životní styl a zdravotnictví, dále kultura a vzdělávání, sport, životní prostředí, doprava a nakonec výroba a služby, tj. ekonomický potenciál města.

Uvedené oblasti byly naplněny vždy několika prioritními cíli, kterých bychom měli dosáhnout, aby se zlepšilo zdejší zdraví a kvalita života. K jednotlivým cílům navrhl tým základní kroky, na kterých se podílí nejen radnice, ale i řada místních organizací, institucí a sdružení.

Aby náš plán zdraví nezůstal jenom na papíře, shodli jsme se jednoznačně v radě města, že plánu a činnosti komise projektu Zdravé město se bude věnovat samostatné zasedání rady v dubnu 2001. Návrh plánu zdraví bude porovnáván s Progra-mem sociálně-ekonomického rozvoje města, který by měl být aktualizován o řadu důležitých věcí, které vzešly z diskuze našich občanů.

[*] Zdravá města v ČR reagují na mezinárodní doporučení - Agendu 21, NEHAP, Zdraví 21. To jsou též argumenty pro zdroje financí Evropské unie. Využijí Sedlčany tuto možnost?

Určitě k tomu směřujeme, i když to nebude jednoduché. Jsme si vědomi, že naše aktivity je dobré koordinovat v rámci zdejšího mikroregionu, který jsme spoluzakládali. Program sociálně-ekonomického rozvoje Sedlčan, aktualizovaný o podněty z plánu zdraví by měl vyústit v letošním roce v konkrétní projekty. Pokusíme se získat podporu např. z programu Evropské unie SAPARD. Zcela určitě na jednání v radě města stanovíme několik základních prioritních úkolů, které zahrneme do zpracování projektů a žádostí o tyto finanční prostředky.

Věřím, že nám ve formulaci argumentů k podpoře našich žádosti dobře pomůže spolupráce s asociací Zdravých měst ČR i zdejší proces plánu zdraví, který naplňuje řadu mezinárodně uznávaných standardů.

[*] Sedlčany jsou dnes pilotním Zdravým městem pro malá města.

Je to poměrně rychlý postup v asociaci NSZM ČR, která pracuje již od roku 1994 a dnes zastřešuje 28 měst a jeden milión občanů. Může se naskytnout otázka, zda je tento statut pilotního města opravdový, má tento projekt skutečně pro nás takový přínos, že je možné ho nabízet dalším malým městům v ČR.

Já osobně se domnívám, že ano, že výrazný efekt zde nastal. Postup podle metodiky New Gate 21 (Česká Brána 21) přináší řadu nových prvků, zejména v oblasti zapojení veřejnosti do dění ve městě. Mnoho měst bohužel zápolí s všeobecnou pasivitou lidí a neví si rady. V Sedlčanech se projekt Zdravé město stal platformou pro tříbení nejrůznějších názorů a otevřeným prostorem k aktivitě lidí - a já si toho cením.

Máme dnes již řadu zkušeností. Jsme otevřeni pro jiná města podobné velikosti k diskuzi o zpracování a využívání projektu Zdravé město v menších městech, která mají v České republice velké početní zastoupení.

Petr Nový

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down