Senát schválil mimořádnou pomoc lidem zasaženým záplavami  

Po záplavách, které zasáhly Českou republiku v září, bylo nutné uzavřít některé školy a zařízení sociálních služeb. Rodiče a pečovatelé v postižených oblastech se ocitli v obtížné finanční situaci při zajišťování péče o své blízké. Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s Marianem Jurečkou připravilo balíček pomoci, který výrazně pomůže rodinám nacházejícím se ve složité situaci. Návrh rovněž zohledňuje situaci těch, kteří přišli o střechu nad hlavou. Senát Parlamentu ČR dnes daný návrh projednal a odsouhlasil. Balíček tak míří k podpisu prezidentu ČR.

Od samého začátku jsme byli připraveni pomoci těm, které letošní povodně zasáhly. Klíčová byla včasná a rychlá pomoc státu, který na danou situaci reagoval a připravoval se ještě dříve, než skutečně nastala. Ukázalo se, že záchranná síť, kterou máme nastavenou, funguje velmi dobře i v případě takovéto katastrofy. Jsme schopni reagovat rychle a nasadit kapacity tam, kde jsou třeba. V tom pokračujeme i nyní v rámci návrhu MPSV. Změny v čerpání ošetřovného považujeme za klíčové – rodiče musí mít zajištěnou péči o děti v těchto těžkých chvílích. Stejně tak je nutné pomoci domácnostem, které se potýkají s vyššími náklady na vysoušení a vytápění,“ řekl ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka.

Pokud budou mít lidé zasažení povodněmi vyšší výdaje na náhradní ubytování, stát je podpoří. Stejně tak pokud někdo přišel o střechu nad hlavou nebo se jeho dům stal neobyvatelným. Těmto lidem schválený balíček pomůže s úhradu nákladů.

„Jsme si velmi dobře vědomi vážnosti situace, proto věříme, že se tato pomoc dostane k potřebným rychle. Tato předloha počítá s tím, že by rodiče mohli pobírat ošetřovné na děti do deseti let po celou dobu uzavření jejich zaplavené školy, v případě potřeby do konce března,“ doplnil předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Josef Klement. Podle jeho slov je třeba toto rozšíření nároku na ošetřovné proto, že 57 škol muselo kvůli povodním přerušit výuku a děti nemohly či stále nemohou chodit do školy. Nárok na ošetřovné v důsledku povodní se bude uznávat i zpětně již od 13. září a může být vypláceno až do 31. března 2025.

Povodněmi postiženým rodinám se mohou výrazně zvýšit náklady na energie i třeba z důvodu vysoušení. Maximální částka na pokrytí nákladů u mimořádné okamžité pomoci se tak v tomto případě navyšuje z 20násobku životního minima, což odpovídá 97 200 Kč na 40násobek životního minima, tj. 194 400 Kč, a to v období dvanácti po sobě jdoucích měsíců. Tuto mimořádnou okamžitou pomoc lze poskytnout i v případech, pokud osoba musí hradit zvýšené náklady (zálohy) na energie. Většina rodin, které zasáhly povodně, bude ceny energií řešit pravděpodobně v rámci vyúčtování, kde lze využít mimořádnou okamžitou pomoc na jednorázový výdaj „Úřad práce bude zatopeným domácnostem hradit bydlení do určitých částek formou dávky mimořádné okamžité pomoci až do konce příštího roku. Finanční pomoc považuji za nezbytnou, povodeň napáchala veliké škody, které se budou dlouho a těžce napravovat,“ dodal Josef Klement.*
/tz/

Ke snímku nahoře: Povodeň v Bohumíně. Foto: Pavel Čempěl

Na téma zářijové povodně jsme psali například zde: https://moderniobec.cz/bohumin-rozdeli-mezi-zaplavene-domacnosti-pres-60-milionu-korun-vladni-pomoci/, zde: https://moderniobec.cz/bohumin-rozdeli-mezi-zaplavene-domacnosti-pres-60-milionu-korun-vladni-pomoci/ nebo zde: https://moderniobec.cz/zarijove-povodne-v-bilovci-spustily-vlnu-solidarity/.



Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down