01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senioři mají společnosti co nabídnout

Využít profesních a lidských zkušeností starších lidí je cílem programu Senioři vítáni, který začal letos v září. Vychází z toho, že mnozí z nich už nechtějí nebo nemají příležitost uplatnit se v ekonomické sféře, ale zároveň nehodlají jen nečinně posedávat doma nebo v parcích a maximálně sypat ptáčkům.

Senioři jsou lidé, kteří jen zatěžují státní kasu, nedělají nic jiného, než čekají, až jim přijde důchod, a pořád na něco brblají, to bývá častá představa těch mladších o starých lidech. Grantový projekt, který vyhlásily Nadace České spořitelny a Nadace Open Society Fund Praha letos v květnu, chce tyto negativní stereotypy jednostranné prezentace seniorů odstraňovat. Zaměřuje se na širokou skupinu obyvatel, věkově značně rozrůzněnou, která nemusí být jen předmětem péče, ale skrývá v sobě značný potenciál. Zatímco dříve narozeným program umožní znovu se aktivně zapojit do života, mladším nabízí jejich cenné zkušenosti.

PROJEKTY KNIHOVEN

Nadace přijaly 84 projektů s žádostí o přidělení grantu, podpořit se jich rozhodly 13. Maximální možná výše grantu představuje 150 tisíc Kč. Celkově bylo z prostředků, které na tento účel Nadace České spořitelny věnovala, rozděleno 1,828 mil. Kč.

Nikoli náhodou tři z vybraných programů souvisejí s knihovnami; knihovníci uvádějí, že nejméně třetinu jejich čtenářů tvoří právě senioři.

Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm nazvala svůj projekt Město v mé paměti. Její pracovnice nabídly seniorům nejen prostor pro setkávání, ale především pro jejich vlastní aktivitu. Cenné jsou zejména zkušenosti seniorů a jejich znalost městského prostředí; po dohodě s městem je mohou využít i v místním informačním centru. Pokud budou chtít vydat svou vlastní literární tvorbu, knihovna jim pomůže.

Knihovna ve Vsetíně spolupracuje se seniory už delší dobu se stejným cílem - uplatnit jejich nápady, poznatky. Po vytypování aktivních seniorů vznikl tvůrčí tým, který vypracovává i metodiku aktivit, jeho členové hodlají vyhledávat další aktivní seniory z celého mikroregionu Vsetínska a možná i Rožnovska.

Se seniory již delší dobu spolupracují také knihovnice Městské knihovny v Sedlčanech. Již dříve zpracovaný komunitní projekt, jehož autorem byl jeden senior, měl za cíl změnit pohled na seniory jako na obtížnou věkovou skupinu, protože praxe ukazuje, že tomu může být naopak. Další senioři vedou různé kroužky, přičemž na této práci se zároveň podílejí i někteří rodiče. Jedním z cílů projektu je vytvořit databázi aktivních seniorů, kteří by byli schopni jednorázově vypomoci nejen v knihovně, ale i jinde, třeba když někdo onemocní nebo se stane cokoli jiného nepředvídaného a hledá se rychlý záskok.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ A PAMÁTKY

Jiným zajímavým projektem je zapojení seniorů do činnosti Podblanického ekocentra Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi. Účastnit se mohou prakticky všeho, co svaz běžně dělá, cení se opět jejich zkušenosti, mj. při publikační činnosti. Ochránci přírody, což bývají dost často mladí lidé, chtějí vyhledávat a oslovovat seniory osobně.

Poměrně unikátní tematiku obsahuje projekt obecně prospěšné společnosti Chaloupky se sídlem v Kněžicích a Okříškách na Třebíčsku s názvem Pomoc seniorů při záchraně školních zahrad. Na to, že mizí školní zahrady, které dříve bývaly u každé školy, upozornili samotní senioři už před časem a společně s učiteli se snaží tuto situaci zvrátit. Mladým učitelům ovšem chybějí znalosti, jak by měla výuka v zahradách probíhat, proto jsou zkušenosti starších velmi cenné.

Boží muka, smírčí kříže, kapličky a další drobné nezmapované památky se opět staly předmětem zájmu seniorů ve městě Vítkov na Opavsku, v oblasti bývalých Sudet. V první fázi je hodlají vytypovat, zmapovat, nafotografovat a zakreslit. Po převedení do speciálního počítačového programu nastane druhá fáze, během níž se památky pokud možno opraví. Konečným cílem je vydání kalendáře se zobrazením těchto památek na rok 2009.

Trochu podobný je i projekt z Nových Hradů v jižních Čechách. Cíl je stejný - nabídnout seniorům možnost aktivně se účastnit společenského života. Konkrétně v tvůrčích dílnách, kde se mohou věnovat dětem, a dále svým podílem na záchraně a opravě místní kapličky. Využívá se rovněž jejich paměti: z vyprávění seniorů vznikají zajímavé příběhy lidí a domů, které se stávají přílohou místního zpravodaje.

CITLIVÉ OBLASTI

Podporu získal i projekt Občanského sdružení frýdlantských Romů, který se zaměřuje zejména na spolupráci starší generace s dětmi, přičemž hlavní důraz se klade na vzdělávání ve všech formách: při doučování běžné školní látky, výuce v kroužcích šití, vaření, hudby, zpěvu či tance. Žádoucí jsou zejména senioři-učitelé včetně učitelů z uměleckých škol. Za další důležitou oblast považují frýdlantští Romové výchovu k ekologickému chování.

Senioři pomáhají i ve velmi citlivých oblastech jako je zdravotnictví. S léčebnou dlouhodobě nemocných v Thomayerově nemocnici spolupracují už pátým rokem prostřednictvím občanského sdružení Lékořice se sídlem na Praze 2. Nevyhýbají se dokonce ani dobrovolné práci v oblasti snad nejcitlivější: v Prachaticích pomáhají pečovat o smrtelně nemocné v místním hospicu.

Jak je vidět, nápady nechybějí. Ti, kteří mají s dobrovolníky-seniory už určité zkušenosti, jako například pracovnice obecně prospěšné společnosti Domov Sue Ryder, která trvale spolupracuje s asi 80 osobami staršího věku, však upozorňují, že tu existují i nemalá úskalí. Například: Senior hlásící se ke spolupráci je opravdu aktivní, plný sil, ale časem, s přibývajícím věkem, ubývá fyzických i duševních schopností. Jak v této velmi citlivé záležitosti naznačit, že na zvolenou práci už nestačí a je spíše kandidátem na příjemce pomoci? Možná by mohlo být řešením, jak navrhovali jiní, uzavírat s dobrovolníky časově ohraničené smlouvy a po vypršení stanovené lhůty znovu zvážit možnosti.

Jako největší problém se ukazuje, že ti, kteří by chtěli pomoc využívat i senioři jako její dobrovolní poskytovatelé, o sobě nevědí. Proto všichni považovali za užitečné vytvářet postupnou a stále aktualizovanou databázi těch, kteří by se chtěli do dobrovolné práce zapojit. Třeba tak, jak to naznačuje projekt ze Sedlčan.

JIŘINA ONDRÁČKOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down