01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ŠIROKÉ SPEKTRUM SLUŽEB

Redakce připravila ve spolupráci s odborníky články, které by měly informovat pracovníky městských, obecních a okresních úřadů i podnikatelských subjektů o činnosti Komory auditorů ČR, zároveň zde najdou údaje o službách, které tato instituce nabízí. Další příspěvky se zabývají trendy účetnictví a...

Redakce připravila ve spolupráci s odborníky články, které by měly informovat pracovníky městských, obecních a okresních úřadů i podnikatelských subjektů o činnosti Komory auditorů ČR, zároveň zde najdou údaje o službách, které tato instituce nabízí. Další příspěvky se zabývají trendy účetnictví a administrativy a mohou tak napomoci informovanosti úředníků zabývajících se účetnictvím a efektivní administrativou.

Auditorské služby a vydávání oprávnění (licencí) k jejich poskytování je v České republice regulováno zákonem. K zabezpečení zákonem stanovených úkonů je zřízena samosprávná profesní organizace Komora auditorů ČR se sídlem v Praze.

Komora auditorů ČR (KA ČR) byla ustavena v roce 1993 podle zákona č. 524/1992 Sb. V jejích seznamech jsou zapsáni auditoři a auditorské firmy (povinně ze zákona) a asistenti auditora (nepovinně). Letos byl schválen nový zákon č. 254/2000 Sb., o auditorech, který nabývá účinnosti 1. 1. 2001.

Za poměrně krátkou dobu se podařilo vybudovat samosprávnou nezávislou profesní organizaci, která je plně srovnatelná s obdobnými institucemi ve vyspělých zemích. Dokládá to skutečnost, že Komora auditorů ČR je již řadu let členskou organizací prestižní Mezinárodní federace auditorů a účetních znalců IFAC (International Federation of Accountants) a v roli člena-korespondenta působí i v Evropské federaci účetních a auditorů FEE (Fédération des Experts Comptables Européens).

Počet auditorů, auditorských firem i asistentů průběžně narůstá. V roce 1993 evidovala komora 601 auditorů, 79 asistentů a 71 auditorských firem; dnes je v seznamech KA ČR zapsáno 1302 auditorů, 1049 asistentů auditora a 308 auditorských firem.

V uplynulých letech komora vydala řadu profesních předpisů, z nichž nejdůležitějšími je 29 národních (českých) auditorských směrnic, které v zásadě korespondují s mezinárodními auditorskými standardy (ISA), a podle nichž musí postupovat všichni auditoři v České republice.

Komora se podílí na práci Národní účetní rady, je zastoupena i v Komisi pro otázky rozvoje a další regulace účetnictví a auditu Ministerstva financí ČR, spolupracuje s Komisí pro cenné papíry, Bankovním dohledem České národní banky a řadou dalších subjektů.

Komora získává cenné informace o chystaných změnách v účetnictví v Evropské unii, která usiluje o harmonizaci informací a podporuje zavádění mezinárodních účetních standardů (IAS) do národních předpisů členských zemí. Zavádění obecně kodifikovaných mezinárodních účetních norem do české legislativy nás teprve čeká.

Pozorně sledujeme různé oblasti vývoje naší legislativy, zejména v účetnictví, auditu a obchodním právu a snažíme se vývoj pozitivně ovlivnit formou připomínkování připravovaných zákonných i podzákonných norem.

V poslední době se výrazně rozšířilo spektrum našich služeb nejen pro auditory, ale i pro veřejnost. Komora mj. pořádá vzdělávací akce, z nichž některé mají širší zaměření (účetní, daňová nebo právní problematika) a jsou vhodné i pro odbornou veřejnost. Formou metodického návodu k některým sporným situacím nebo nejednoznačným interpretacím platných předpisů poskytuje konzultační služby auditorům i širší odborné veřejnosti.

Informace o vzdělávacích akcích a dalších aktivitách komory můžete najít na adrese www.kacr.cz.

EVA ROKOSOVÁ,

vedoucí Úřadu Komory auditorů ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down