01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SKANSKA CZ UŽ DO EVROPY PATŘÍ

Od 1. října používá největší stavební skupina v České republice jednotné jméno Skanska. Co znamená tato změna a jaké jsou vize společnosti v budoucí sjednocené Evropě, jsme se zeptali předsedy představenstva a generálního ředitele Skanska CZ, a. s., ing. Zdeňka Burdy. [*] Proč opouštíte obchodní...

Od 1. října používá největší stavební skupina v České republice jednotné jméno Skanska. Co znamená tato změna a jaké jsou vize společnosti v budoucí sjednocené Evropě, jsme se zeptali předsedy představenstva a generálního ředitele Skanska CZ, a. s., ing. Zdeňka Burdy.

[*] Proč opouštíte obchodní značku IPS, která má v České republice dlouhou tradici?

Máte pravdu v tom, že IPS měly po půlstoletí své existence dobré jméno a byly velmi úspěšnou společností. A v tom je právě základ našeho rozhodnutí. IPS se během několika posledních let staly jádrem největší stavební skupiny v České republice a ta je tvořena celou řadou dalších specializovaných společností, které jsou špičkami ve svých oborech. Myslím tím například někdejší Dopravní stavby Holding nebo Železniční stavitelství Praha. Společné označení skupiny "IPS Skanska" tedy nebylo úplně přesné. Navíc jsme se stoprocentně stali součástí globální skupiny Skanska. A jsme hrdí na to, že naše skupina může používat právě tento název jako svůj pomyslný "vývěsní štít".

[*] Globalizace ovšem není vnímána vždy pozitivně. Jste si vědomi některých negativních dopadů?

Upřímně, nejsem si vědom žádného negativního dopadu. Stavby skupiny Skanska CZ budou i nadále provádět čeští inženýři a personál. Pokud něco vnímám jako velmi závažné, tak je to obrovský závazek, který na sebe bereme. Globální Skanska je firma, která působí ve 23 zemích a zaměstnává okolo 79 000 lidí. A my, tady v České republice, rozhodně nesmíme dobré jméno této skupiny zklamat. Naštěstí mám dost dobrých důvodů být spokojený. Ostatním členům mezinárodní skupiny rozhodně ostudu neděláme.

[*] Jaký je poměr mezi obratem globální skupiny Skanska a její české části, respektive jaká je Vaše pozice v mezinárodním srovnání?

V roce 2001 vykázala globální Skanska obrat, který v přepočtu na české koruny činí okolo 600 miliard (165 mld. SEK). Naše skupina, tedy dnešní Skanska CZ, měla v tomtéž roce obrat necelých 30 miliard korun. Jsme lídrem na českém stavebním trhu. Pokud vezmeme v úvahu relativní omezenost zdrojů v České republice ve srovnání se západní Evropou a vyspělými zeměmi, je naše pozice velmi dobrá. Náš obrat se navíc v meziročním srovnání zvýšil o 17 %.

[*] Od vstupu České republiky do Evropské unie nás dělí už jen něco málo přes rok. Čekáte na českém stavebním trhu po 1. květnu 2004 nějaké výrazné změny?

Leccos se určitě změní, ale obecně si myslím, že strašit stavbaře Evropskou unií je nesmysl. Skanska CZ je ukázkovým příkladem toho, že se tady v roce 2004 může odehrát revoluce jen pozitivním směrem. Naše skupina už je členem mezinárodní - z velké části evropské - stavební společnosti a její standardy už tedy na českém stavebním trhu platí. Evropská unie českým stavbařům spíš mnohem více otevře přístup do veřejných soutěží na zakázky v ostatních členských státech. Jako všude jinde i tady však bude platit, že "štěstí přeje připraveným".

[*] Evropské stavebnictví ale přece jen žije v trochu jiném rytmu. V čem je podle Vás největší rozdíl?

Kdysi byl propastný rozdíl v produktivitě práce. To se ale během posledních let výrazně změnilo. V Evropě je ovšem běžná certifikace, která u nás stále ještě tak samozřejmou není. Jde o to, že firmy samy usilují o certifikáty, prokazující jejich odbornost v určitých technologiích, ekologii nebo třeba kontrole jakosti. Díky tomuto systému je pak předem jasné, kdo má, nebo nemá šanci uspět například v soutěžích o strategické zakázky. A to jak u státu, tak i u soukromých investorů. Evropští zákazníci dnes běžně od stavebních firem očekávají v pravém smyslu slova partnerství. Nestačí tedy jen komplexní dodávky všech potřebných technologií. Investoři očekávají aktivní přístup stavbařů při minimalizaci nákladů a délky stavby, aby se tak zrychlila návratnost jejich investice. Investor také očekává takové provedení stavby, které nejen dodrží potřebné normy, ale do budoucna umožní klientovi rozšiřování a dostavbu v souladu s jeho potenciálem. A to je i naše strategie.

"Skanska pomohla Libiši - 20 vyplavených rodin má kde bydlet."

Dvacet rodin z Libiše u Neratovic, kterým srpnová povodeň zničila domy, má od listopadu novou střechu nad hlavou. Stavební společnost Skanska CZ zde totiž postavila a za symbolickou korunu obci pronajala na jeden rok nový objekt složený ze zateplených obytných buněk. Téměř třicítka povodněmi nejhůře postižených místních obyvatel tak může bez obav přečkat v obci období, než si postaví nové obydlí. V Libiši voda zcela zdemolovala 30 domů, dalších pět domů je nyní neobyvatelných.

Objekt sestavený z nových mobilních buněk má 20 samostatných jednotek a společné sociální zařízení. Samozřejmostí je regulovatelné vytápění i přívod dostatečného množství teplé vody. Buňky jsou navíc dokonale tepelně izolovány. Starostka i obyvatelé navíc s povděkem přijali fakt, že Skanska se bude podílet i na financování spotřeby energií celého objektu.

Skanska míří výš, proto pomáhá

Obdobným způsobem, tedy za vlastní prostředky, staví Skanska také dům s pečovatelskou službou v Českých Budějovicích. "Zatím jsme na pomoc po povodních věnovali téměř 15 milionů korun, a to jak přímou finanční pomocí, tak stavebními pracemi nebo dodávkami materiálů," řekl při té příležitosti Zdeněk Burda, předseda představenstva a generální ředitel Skanska CZ, a. s.

"Libiš je pro nás symbolem konkrétní pomoci konkrétním lidem. V tomto regionu jsme se podíleli na několika stavbách, a proto pomoc právě této obci cítíme jako samozřejmost," shrnul na závěr Zdeněk Burda.

"Skanska staví protipovodňové a ekologické stavby na Labi a Ohři."

Poklepem na základní kámen byla u Nechranické přehrady na Chomutovsku zahájena stavba "Zlepšení hydrologických a hydroekologických podmínek na Ohři a Labi". Dodavatel projektu Skanska CZ, a. s., se zavázal stavbu dokončit do června 2004. Projekt je spolufinancován z programu CBC Phare 2000 - přeshraniční spolupráce Česká republika - Německo.

Společnost Skanska CZ, a. s., byla vybrána jako zhotovitel díla v mezinárodním výběrovém řízení prováděném podle pravidel Evropské unie pro externí pomoc. "Zvláště po srpnových povodních považujeme zlepšení podmínek na Ohři a Labi za mimořádně důležité. Jsme také velmi rádi, že nedílnou součástí staveb jsou projekty, které zlepšují kontakt lidského díla s přírodou," řekl při zahajování stavby ing. Igor Zorád, obchodní ředitel Skanska CZ, Divize pozemní stavitelství Čechy.

/KOMERČNÍ PREZENTACE/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down