Školáci a studenti dobře ví, co nepatří do dřezu či toalety a jak šetřit pitnou vodou, řekl průzkum

Téměř devět z deseti dětí školou povinných ví, že do dřezu, umyvadla a WC se nemají splachovat zbytky jídla, olej, hygienické potřeby, chemikálie, barvy nebo léky, protože to může způsobovat ucpávání potrubí a ohrožení systému čištění odpadní vody. Z aktuálního průzkumu programu Recyklohraní, kterého se zúčastnilo 8400 žáků základních škol a studentů středních škol z celé České republiky, dále vyplynulo, že děti mají také dobré povědomí o tom, jak a proč šetřit pitnou vodou a zbytečně jí neplýtvat.

Děti mají nejen slušné znalosti, ale zároveň mají dobře zažité praktické návyky, jak vodou neplýtvat. Například při běžné hygieně nenechávají zbytečně vytékat vodu z vodovodu – 72 % dětí používá při čištění zubů kelímek, 65 % dětí zavírá kohoutek mezi namydlením a opláchnutím rukou v umyvadle a stejné procento zavírá přívod vody mezi namydlením a opláchnutím při sprchování.

Celkem 87 % dětí je jasné, že kapající kohoutek nebo protékající WC s sebou nesou velké ztráty vody a je třeba zajistit rychle opravu. A v neposlední řadě, 95 % žáků a studentů ví, že je dobré zachytávat dešťovou vodu a používat ji například na zalévání rostlin nebo splachování WC.

Nádoba na použitý olej se stává v domácnostech běžnou

V 64 % domácností, kde vyrůstají školní děti, používají běžně samostatnou nádobu, do které schraňují použitý olej, který pak odnáší do sběrného dvora nebo do speciálních kontejnerů na tuky a oleje. Naopak v 10 % domácností sběrnou nádobu na olej používají výjimečně a ve 26 % ji nepoužívají vůbec. „Použité oleje a tuky způsobují v kanalizaci značné problémy. Tuk se usazuje na stěnách kanalizačního potrubí, kde tuhne a zanáší ho. To vede k jeho nižší průtočnosti a v krajním případě i ucpaní. Proto jsme rádi, že mladá generace tato rizika zná a ví, jaké věci do odpadní vody z domácností nepatří,“ říká Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace společnosti Veolia Česká republika, která se nejen v rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět aktivně zapojuje do vzdělávání školáků a studentů v oblasti šetrné spotřeby vody.

Prostor pro osvětu je zejména v pochopení širších souvislostí

Děti velmi dobře vědí, že pitná voda je nezbytná pro život a že její zdroje jsou omezené. Mírně zkreslené je však jejich povědomí, kolik vody denně v průměru spotřebujeme. Podle ČSÚ běžný Čech v průměru spotřebuje kolem 90 litrů vody a tuto informaci zná 26 % dětí. Naopak 65 % si myslí, že je to méně. „V našem vzdělávacím programu se snažíme žákům a studentům zprostředkovávat pohled na spotřebu vody také v širších souvislostech. Jedním z nich je pochopení principu vodní stopy. Jde o množství vody, které je zapotřebí k produkci zboží či služeb, a v ČR jde v průměru o cca 4,5 tisíc litrů vody spotřebované na osobu a den. Podle průzkumu minimálně polovina dětí však o vodní stopě nic neví,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, a dodává: „Je důležité, aby mladá generace pochopila, že především svým ohleduplným přístupem ke spotřebě věcí a tím, že nebudou zbytečně plýtvat, mohou přispět k ochraně životního prostředí a pozitivně ovlivnit spotřebu pitné vody. Tyto jednoduché principy jsou schopni přijmout za své nejen školáci a studenti, ale už i malé děti v mateřských školkách.“

O něco slabší jsou také znalosti dětí, které se týkají techničtějších metod pro řešení úspor vody. Například o tom, že spotřebu vody mohou výrazně snížit úsporné systémy na splachování vody (např. WC stop či vícetlačítkové splachovače) ví 69 % žáků anebo studentů, o existenci tzv. perlátorů, jednoduchých nástavců na vodovodní kohoutek, které snižují průtok vody, slyšelo výrazně méně dětí a jen v pětině domácností je aktivně využívají.

Co dál? Nová EKOABECEDA aneb Buďme k vodě šetrní

Ještě v tomto školním roce představí Recyklohraní ve spolupráci s vodárenskými společnostmi skupiny Veolia novou metodickou příručku pro pedagogy s názvem EKOABECEDA aneb Buďme k vodě šetrní, jejíž součástí budou i výukové scénáře pro jednotlivé věkové skupiny žáků a studentů. Školy zapojené do programu Recyklohraní ji budou mít v elektronické podobě k dispozici zcela zdarma. Recyklohraní také připravuje semináře či webináře pro pedagogy, které jim pomohou novou EKOABECEDU efektivně využívat ve výuce.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down