01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Školní dvory v Bohumíně ožívají

Školní dvůr, nebo les? Žáci bohumínské ZŠ Bezručova a nově také místní veřejnost se mohou těšit ze zrekonstruovaného multifunkčního dvora, který kombinuje výuku a hru.

Rekonstruovaný školní dvůr při ZŠ Bezručova v Bohumíně dnes odpovídá trendům přírodních hřišť. Jeho tříměsíční proměna skončila loni na podzim a od letošního jara otevřel své brány i veřenosti. Od ostatních školních dvorů se liší vzrostlými stromy, mezi něž architekt vsadil herní i učební prvky.

Náklady na jeho rekonstrukci si vyžádaly 2,8 mil. Kč, z čehož většinu pokryje dotace z ROP Moravskoslezsko. Jedná se už o šestý případ modernizace bohumínských školních hřišť.

V HARMONII S PŘÍRODOU

»V zadním traktu školy vyrostlo antukové hřiště na tenis, volejbal, basketbal a travnaté hřiště na fotbal,« uvedla Hana Kaspřáková z odboru rozvoje a investic MěÚ. »Nový je také běžecký okruh, jehož součástí je i rovinka pro krátké sprinty nebo doskočiště pro skok daleký.« Zahrada dále nabízí dvě dřevěné pergoly, tzv. učební hnízda. Velký prostor umožňuje, aby se venku ve stínu stromů mohly nezávisle na sobě učit dvě třídy najednou. Novinkou je i venkovní tabule, tzv. čmáralka.

Během rekonstrukce zahrady se kácelo minimálně, většina stromů zůstala součástí hřiště. V přírodním duchu jsou pojaty i běžecké dráhy, jejichž povrch není umělý, ale mlatový. Dřevo ze stromů, které byly poraženy, však v zahradě zůstalo. Slouží jako pařezové špalíky na skákání nebo jako lavička u ohniště.

Dvůr se využívá nejen k tělocviku nebo výuce, ale nabízí dostatek atrakcí, aby se děti mohly vyřádit i ve chvílích volna. Herní sestavu tvoří prolézačka se skluzavkou, dva pingpongové stoly, ruské kuželky a venkovní ohniště. Zajímavě je řešený i vnitřní prostor mezi budovami, dvorek, na který školní zahrada navazuje. Vznikl tam vydlážděný plácek a pódium, které má sloužit k posezení, trávení volného času. Raritou plácku je venkovní sprcha se solárním ohřevem.

Od letošního jara může školní dvůr využívat také bohumínská veřejnost. »Chtěli jsme, aby byl dvůr dostupný nejen v době školního vyučování, ale také odpoledne, o víkendech i o prázdninách,« vysvětlila Pavla Skokanová vedoucí odboru školství, kultury a sportu MěÚ. »A to nejen školákům, ale i dětem z přilehlých ulic a sídlišť v Tovární či Bezručově ulici. Doufáme, že jej budou využívat i rodiny s malými dětmi, předškoláci i dospělí z blízkého okolí.«

Podle upřesnění tiskové mluvčí MěÚ, Mgr. Lucie Balcarové, je dvůr pro veřejnost otevřen od 8 do 16 hodin a návštěvníci musí respektovat, že v tuto dobu může probíhat školní vyučování. »Od poloviny dubna je pro zájemce - nájemce otevřeno školní hřiště od 15.30 do 20 hodin v pracovní dny a od 9 do 19 hodin o sobotách a nedělích. V té době je rovněž možný vstup veřejnosti na školní zahradu. Od června do září bude v areálu školního dvora provozovat své aktivity Klub Bunkr, vždy v pondělí a středu od 16 do 19 hodin tam proběhne projekt "Hřiště bez nudy",« dodala tisková mluvčí.

PROMĚNÍ SE DVORY PŘI VŠECH ZŠ

Modernizace školních dvorů odstartovala v Bohumíně před šesti lety a stála dosud téměř 28 mil. Kč (z dotačních programů město získalo 12 mil. Kč). Základních škol je v Bohumíně osm. Šest z nich už nové školní dvory má. Čtyři jsou v centru města, další dva v MČ Skřečoň a Pudlov. Radnice počítá s proměnou ještě dvou školních zahrad u menších škol, a to v Záblatí a v centru u bývalé polské školy v Masarykově ulici. Vzhledem k velikosti jejich zahrad jsou však v plánu menší úpravy než proměna v multifunkční sportoviště, jako v případě již rekonstruovaných dvorů. Zahrada u bývalé polské školy je již naprojektovaná a předpokládané náklady na realizaci jsou 1,2 mil. Kč. Dojde k ní však nejdříve příští rok za předpokladu získání dotace. Školní areál u ZŠ Záblatí bude město projektovat letos.

S otevřením pro veřejnost se počítá také u ostatních školních dvorů. Školy momentálně pracují na formě zpřístupnění. Některé už veřejnosti fotbalové hřiště s umělým osvětlením pronajímají.

Dřevo z poražených stromů posloužilo v zahradě např. jako skákací špalíky.

FOTO: LUCIE BALCAROVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down