Školy zapojené do programu Recyklohraní v rámci jarní sběrové kampaně vybraly a předaly na recyklaci 30,4 tuny vysloužilého elektra a 8,5 tuny baterií.
Velký dík za uvedený výsledek patří především pedagogům, kteří ani v době převážně distančního vzdělávání, nezapomínali na osvětu v oblasti třídění, recyklace, předcházení vzniku odpadů a šetrné spotřeby. Žáci a studenti se s Recyklohraním mohli také online zapojit do plnění úkolů zaměřených na spotřebu vody, materiálovou stopu mobilních telefonů a nyní ke konci školního roku již do venkovní aktivity Recyklovaná šipkovaná.
Spoluvyhlašovateli jarní sběrové kampaně byly kolektivní systémy ELEKTROWIN pro oblast malých elektrospotřebičů a ECOBAT pro sběr použitých baterií. „Díky osvětě, která kampaně doprovází, žáci a studenti vědí, že prostřednictvím recyklace získáváme z baterií a elektra druhotné kovonosné suroviny, které nám znovu slouží k výrobě nových produktů. Chráníme tím přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin. Zároveň snižujeme produkci skleníkových plynů, šetříme elektrickou energii, ropu a také vodu,“ připomíná Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní.
Do sběru malého elektra se zapojilo 237 škol. Z hlediska vybraného množství bylo nejlepší Gymnázium Roudnice nad Labem, kde konkrétně vytřídili úctyhodných 1480 kilogramů. V přepočtu odevzdaného elektra na žáka patří s výsledkem 27,5 kg první místo Mateřské škole Krupá ve Středočeském kraji.
Sběru baterií se zúčastnilo 178 škol. Nejaktivnější byli žáci ze ZŠ Vápno v Pardubickém kraji, kteří vybrali 467 kilogramů, což je největší množství, ale zároveň i nejvíce baterií v přepočtu na žáka. Šlo o 12,62 kg.
Společnosti ECOBAT a ELEKTROWIN odměnily nejlepší školy v rámci celé České republiky, ale i v jednotlivých krajích, poukázkami na nákup zboží.
Na podporu osvěty vyhlásilo Recyklohraním ještě před koncem školního roku úkol s názvem Recyklovaná šipkovaná. Je obdobou tradiční dětské hry na šipkovanou či stopovanou, pravidla jsou však vylepšena tím, že žáci a studenti při nich plní úkoly zaměřené na problematiku třídění, recyklace a předcházení vzniku odpadů. Školy se do plnění úkolu mohou zapojit do konce června a pak i začátkem příštího školního roku. Zadání je k dispozici na webu Recyklohraní https://www.recyklohrani.cz/cs/.
O PROJEKTU RECYKLOHRANÍ
Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál tzv. Ekoabecedy. Zájemci o praktickou výuku recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení.*
Do března 2021 se do programu zdarma registrovalo 3750 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie lze najít na stránkách www.recyklohrani.cz nebo na www.facebook.com/recyklohrani.
/zr/
O projektu Recyklohraní ve vztahu k nové odpadové legislativě zevrubně pojednává aktuální červnové vydání Moderní obce.
Tištěnou verzi odborného měsíčníku Moderní obec je možné předplatit si na: https://www.profipress.cz/predplatne/.
Moderní obec v elektronické podobě, a to i jednotlivá vydání – včetně aktuálního červnového čísla, si za výhodnou cenu můžete zakoupit na: https://digi.profipress.cz/katalog/detail/moderni-obec.
Na snímku:
Plnění osvětového úkolu Recyklovaná šipkovaná. Paní učitelka Jana Miková ze ZŠ Nezdenice (Zlínský kraj) k tomu dodává: Děkujeme za tento úkol, který děti velmi pobavil! Krásně přitom spolupracovali a prokázali, že se v přírodovědném kroužku dozvěděli něco o recyklaci.
Foto: archiv projektu