01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skupině 50+ je třeba věnovat pozornost

Podle údajů Úřadu práce ČR (ÚP ČR) tvořili na konci roku 2000 lidé nad 50 let 16,2 % z počtu uchazečů o zaměstnání. V roce 2007 to bylo už 30,6 %, loni se na celkové nezaměstnanosti podíleli 27,2 %. Tato skupina patří mezi nejvíce ohrožené dlouhodobou nezaměstnaností. Přitom v budoucnu mají lidé...

Podle údajů Úřadu práce ČR (ÚP ČR) tvořili na konci roku 2000 lidé nad 50 let 16,2 % z počtu uchazečů o zaměstnání. V roce 2007 to bylo už 30,6 %, loni se na celkové nezaměstnanosti podíleli 27,2 %. Tato skupina patří mezi nejvíce ohrožené dlouhodobou nezaměstnaností. Přitom v budoucnu mají lidé 50+ patřit mezi klíčové hráče.

»Zčásti jsou na vině předsudky a obavy zaměstnavatelů, že se starší ročníky hůře učí novým věcem,« uvedla generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková. »Zčásti se na tomto vnímání ale podílejí samotní uchazeči. Trpí pocity méněcennosti, nevěří si, nedokážou se přizpůsobit a opomíjejí celoživotní vzdělávání. Přitom právě oni mohou vnést do firmy tolik potřebné zkušenosti, zodpovědnost, loajalitu a ve spojení s mladšími kolegy vytvořit velmi výkonný pracovní tandem.«

ÚP ČR podporuje zaměstnávání lidí v předdůchodovém věku prostřednictvím běžných nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti. Patří k nim rekvalifikace, podpora veřejně prospěšných prací, individuální poradenství nebo příspěvky na zřízení a provoz společensky účelných pracovních míst. ÚP ČR také realizuje řadu regionálních individuálních projektů (RIP) financovaných z národních i evropských peněz.

»Naše projekty jsou zacílené na lidi od 45 let a jsou z 90 % i úspěšné,« shrnul ředitel Krajské pobočky ÚP ČR v Pardubicích Petr Klimpl. Příkladem je třeba projekt »Zkušenosti jsou výhodou«, který v kraji běží od 1. 12. 2011 a je určen lidem, kteří jsou v evidenci ÚP ČR alespoň 5 měsíců. Jeho podstatou je proškolení uchazečů a obnovení či doplnění jejich znalostí a dovedností. Úřad jim poskytuje odborné poradenství a pomoc při hledání nové práce nebo nástupu do zaměstnání. Letos v lednu se rozběhl další RIP - »Klíč k úspěchu v Pardubickém kraji« pro uchazeče nad 50 let v evidenci ÚP ČR minimálně čtyři měsíce.

Od letošního března do listopadu 2015 ve Středočeském, Karlovarském a Olomouckém kraji probíhá projekt »Generační tandem - podpora generační výměny«, jehož podstatou je sdílení pracovního místa. U jednoho zaměstnavatele bude na jedné pozici pracovat stávající zaměstnanec, jemuž vznikne během následujících maximálně 18 měsíců nárok na řádný odchod do důchodu, a zaměstnanec do 30 let nebo rodič po RD z řad uchazečů o zaměstnání. Starší pracovníci budou fungovat jako mentoři a zaučí své mladší kolegy.

»Musíme si uvědomit, že lidé 50+ toho umějí mnohem víc, jen jim musíme dát šanci. Například mají znalosti a schopnosti, které získali třeba při volnočasových aktivitách. A i ty je možné využít při rozhodování o tom, co dál,« uzavřela Marie Bílková.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down