Slavnému rodákovi otevřeli v Chrudimi RESSEL POINT

Chrudim si včera, v pondělí 29. června, připomněla 227. výročí narození svého nejvýznamnějšího rodáka - vynálezce nejen lodního šroubu Josefa Ressela. Letos byla ale vzpomínka výjimečná. Po tradičním položení květin u sochy Josefa Ressela v rámci pátého ročníku mezinárodního dopravního projektu „Pocta Josefu Resselovi“ byl za účasti významných osobností regionu otevřen RESSEL POINT.

Vzhledem k tomu, že Josef Ressel by se dal bez veškerého přehánění označit za skutečného světoběžníka, vzpomínkové akty u příležitosti výročí jeho narození se odehrávají na více místech Evropy. Všude tam, kde zanechal chrudimský rodák svou stopu - v Rakousku, Itálii nebo Chorvatsku. Květiny položí zástupce spolku Ressel i v místě posledního odpočinku slavného vynálezce ve slovinské Lublani.

 

Zbrusu nový RESSEL POINT má zprostředkovat především osvětu mezi dětmi a mládeží. „Každá aktivita, která připomíná významné osobnosti našeho regionu, si jednoznačně zaslouží naši podporu,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.Je jasné, že v případě Josefa Ressela je Chrudim místem ideálním a nový RESSEL POINT vhodně doplňuje nabídku našich zdejších muzejních expozic.“*

 

RESSEL POINT, z jehož oken je přímý výhled přímo na sochu slavného chrudimského rodáka, prošel před otevřením náročnou a nákladnou rekonstrukcí. „Originální malby zde vytvořil malíř a fotograf Jaroslav Hřebík, který se věnuje výmalbám historických objektů nejen u nás, ale také v zahraničí,“ přiblížila koordinátorka projektu Dáša Hykšová. RESSEL POINT nabídne řadu aktivit, k vidění je třeba krátký animovaný film o Josefu Resselovi či menší expozice. Vznikla také stolní hra nazvaná „Po stopách Josefa Ressela“. Na podzim se tady navíc plánuje otevření unikátního Dopravního studia Východočeské televize V1. „Tam budou zvány významné osobnosti z oblasti dopravy z celé České republiky,“ dodala Hykšová.

 

Nový RESSEL POINT získal i významné kmotry. Mezi nimi senátora a náměstka hejtmana Pardubického kraje Michala Kortyše. „Pro dopravu je dnes historický okamžik. Zakladatel lodní dopravy Josef Ressel má ve svém rodišti - Chrudimi - svůj BOD. Přeji RESSEL POINTU, ať šíří vynálezy a myšlenky slavného vynálezce, ať se mládež a děti inspirují a ať lodní doprava vzkvétá,“ prohlásil při slavnostním křtu Michal Kortyš.

 

Na pátém ročníku tohoto mezinárodního dopravního projektu, jehož součástí bylo otevření RESSEL POINTu , nemohl chybět ani starosta Chrudimi František Pilný. I ten se stal jeho kmotrem. Podle něj Josef Ressel přinesl světu jeden z nejdůležitějších vynálezů. Jeho život byl zajímavý i tím, jak se posunoval v rámci Evropy a jaké profese vykonával. „Jsem rád, že vznikl RESSEL POINT. Je to důstojné připomenutí a děkuji spolku, že se věci tak věnuje. Líbí se mi, že jezdí připomínat Ressela i do Rakouska a Slovinska,  a propaguje tak i naši Chrudim.

/mm/

 

Na foto:  A protože jednoznačně nejznámějším vynálezem Josefa Ressela je lodní šroub, křest RESSEL POINTu musel být stylový. Roztříštění lahve šampaňského o mohutný bok zaoceánského parníku možné nebylo, kapky sektu tak alespoň skropily logo RESSEL POINTU.

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down