01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Smlouva o smlouvě budoucí

Musí být smlouva o smlouvě budoucí - v našem případě o zřízení věcného břemene na pozemku - schválena zastupitelstvem obce? Stávající platné a účinné znění zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), neobsahuje žádné ustanovení, které by se týkalo zřizování věcných břemen na nemovitých...

Musí být smlouva o smlouvě budoucí - v našem případě o zřízení věcného břemene na pozemku - schválena zastupitelstvem obce?

Stávající platné a účinné znění zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), neobsahuje žádné ustanovení, které by se týkalo zřizování věcných břemen na nemovitých věcech. Podle předchozí úpravy obecního zřízení bylo zastupitelstvu obce vyhra- zeno rozhodování o zřízení věcného bře- mene na nemovitých věcech /§ 85 odst. 1 písm. j) ve znění do 11. července 2002/, avšak novela obecního zřízení č. 313/2002 Sb. s účinností od 12. července 2002 tuto vyhrazenou pravomoc zastupitelstva obce zrušila bez náhrady. Jak vyplývá z důvodové zprávy k novele č. 313/2002 Sb., důvodem popisované změny byla skutečnost, že uvedená vyhrazená pravomoc způsobovala problémy při budování liniových staveb (např. kanalizace a kanalizační přípojky), a proto bylo shledáno jako operativnější, aby o zřizování věcných břemen rozhodovala rada obce na základě § 102 odst. 3. Od 12. července 2002 tedy na základě "zbytkové" kompetenční klauzule obsažené v § 102 odst. 3 obecního zřízení rozhoduje o zřizování věcných břemen rada obce, resp. v obcích, kde rada obce nevolí, starosta, avšak zastupitelstvo obce si pravomoc ve věci zřízení věcného břemene může (zcela nebo pouze pro určitý případ) vyhradit.

Výše uvedené lze plně vztáhnout i na smlouvu o smlouvě budoucí, jejímž předmětem má být v budoucnu zřízení věcného břemene na pozemku, tj. s ohledem na § 102 odst. 3 obecního zřízení bude v kompetenci rady obce (není-li v obci rada, tak starosty) uzavřít tuto smlouvu, avšak zastupitelstvo obce si může danou pravomoc vyhradit. Lze shrnout, že zastupitelstvo obce tedy nemusí zmíněnou smlouvu schválit, pokud si tuto pravomoc nevyhradí (obecně nebo pouze pro jednotlivý případ).

Na základě jakého právního předpisu by se smlouva o smlouvě budoucí uvedená v předchozím dotazu uzavírala?

V závislosti na tom, bude-li předmětem smlouvy o smlouvě budoucí či nikoliv zabezpečování veřejných potřeb ze strany obce a zda druhou smluvní stranou bude či nebude podnikatel při výkonu své podnikatelské činnosti, se smlouva bude uzavírat podle obchodního nebo občanského zákoníku.

V případě režimu obchodního práva platí, že v souladu s § 261 odst. 2 obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb.) se obchodním zákoníkem mj. řídí závazkové vztahy mezi samosprávnou územní jednotkou (územním samosprávným celkem) na straně jedné a podnikateli při jejich podnikatelské činnosti na straně druhé, jestliže se týkají zabezpečování veřejných potřeb. Samotná smlouva o uzavření budoucí smlouvy je upravena v § 289 až 292 obchodního zákoníku.

Pokud by subjektem uzavírajícím smlouvu o smlouvě budoucí byl nepodnikatel (event. podnikatel, který by však tuto smlouvu neuzavíral v rámci své podnikatelské činnosti), popř. by obec zřízením věcného břemene nesledovala zabezpečení veřejných potřeb, potom by se na danou smlouvu o smlouvě budoucí vztahoval § 50a zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

 

Mgr. JAN BŘEŇ
právník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down