Iniciativa Zachraň jídlo usiluje o to, aby se u nás méně plýtvalo potravinami. Má za sebou mimo jiné pilotáž projektu darování nevydaných pokrmů pro potřeby charity. Své zkušenosti nabízí v příručce Jak darovat hotové pokrmy.
Už od roku 2013 zveřejňuje iniciativa Zachraň jídlo (www.zachranjidlo.cz) data o plýtvání potravinami, navrhuje opatření vedoucí k odpovědnému nakládání s jídlem, motivuje ke změně a hledá pro ni podporu. To vše v souladu s evropskou strategií Farm to Fork/Z farmy na vidličku snížit mezi lety 2020–2030 plýtvání jídlem o polovinu na maloobchodní a spotřebitelské úrovni. Jednou z příležitostí je lepší hospodaření s potravinami v gastro provozech, zejména v podnikových a školních jídelnách. Usnadněním podmínek k darování těchto jídel by se podle výzkumu Redukce plýtvání potravinami ve veřejném stravování mohlo využít až 3 780 tun pokrmů ročně (viz redpot.strast.cz).
Iniciativa Zachraň jídlo připravila manuál Jak darovat hotové pokrmy určený provozovatelům jídelen, cateringů a charitativním organizacím. Shrnuje v něm podmínky pro darování a příjem přebytečných porcí jídla, které konzultovala například s Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem financí či Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Zatímco přebytečné potraviny ze supermarketů již běžně putují do potravinových bank, darování hotových pokrmů nemá v Česku vybudovanou dostatečnou praxi. Na rozdíl od naší země, podle vyjádření iniciativy, v zahraničí už nejrůznější způsoby darování pokrmů fungují.
Zachraň jídlo spolu s komunitou odborníků z různých profesí sdružených pod hlavičkou česko.digital vyvíjí platformu, přes kterou bude možno koordinovat převoz zbylých pokrmů do uprchlických center. V budoucnu se má projekt rozšířit i na další skupiny lidí v nouzi.*
/sd/
Foto: zachranjidlo.cz
Snímek je z pilotáže projektu darování nevydaných obědů z jídelen pro charitu, kterou iniciativa Zachraň jídlo uskutečnila koncem minulého roku v Praze.