01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sociální služby šité občanům na míru

Zdravé město město Ústí nad Labem jako vůbec první město v ČR zpracovalo v letech 2000 až 2001 svůj komunitní plán sociální péče. Nejen tento první, ale i druhý komunitní plán (na období 2004 až 2006) poskytuje celou škálu informací o programech, službách a plánování v jednotlivých oblastech...

Zdravé město město Ústí nad Labem jako vůbec první město v ČR zpracovalo v letech 2000 až 2001 svůj komunitní plán sociální péče. Nejen tento první, ale i druhý komunitní plán (na období 2004 až 2006) poskytuje celou škálu informací o programech, službách a plánování v jednotlivých oblastech sociální péče. Je výrazem úsilí města poskytovat služby skutečně odpovídající potřebám jejich příjemců. Město na jeho tvorbě spolupracovalo s řadou odborných partnerů, například s Centrem komunitní práce a jeho zpracování rovněž finančně podpořilo.

Na jeho realizaci se kromě města finančně podílejí zejména jednotlivá ministerstva, Ústecký kraj a Evropská unie, část peněz pochází z vlastní hospodářské činnosti zapojených organizací.

Vytvoření komunitního plánu předcházela řada konzultací nejen s odborníky na danou problematiku, ale hlavně s občany, kterým je péče primárně určena, a také se širokou veřejností. V průběhu tohoto procesu bylo zaevidováno na 128 připomínek, z nichž 100 bylo zapracováno do finálního dokumentu. Komunitní plán tak zahrnuje jak politické zadání, odborné názory a požadavky poskytovatelů služeb, tak názory a zpětnou vazbu od jejich uživatelů. Při jeho tvorbě byla využita i cenná data z informačního systému sociálních služeb města.

Součástí komunitního plánu sociálních služeb jsou aktivity, které pomáhají odstraňovat bariéry mezi různými skupinami obyvatel a podporují začleňovat sociálně vyloučené osoby do běžného života. Tradičně nejvýraznější akcí bývají v Ústí nad Labem Týdny duševního zdraví. Letos (od září do 10. října) se město zapojilo do této kampaně již počtrnácté. Poprvé se však konaly jako součást projektu Zdravé město, ke kterému se město nedávno připojilo.

Snahou pořadatelů je prostřednictvím společenských setkání, kulturních vystoupení, výstav, odborných přednášek diskutovat o otázkách duševního zdraví, přiblížit svět občanů s handicapem, umožnit dialog mezi odborníky, občany s různým zdravotním postižením a širokou veřejností. Iniciátorem ústeckých týdnů bylo Sdružení pro péči o duševně nemocné Fokus, které je společně s městem hlavním organizátorem kampaně. Každým rokem se k nim připojuje stále více organizací, zejména místní ústavy sociální péče, domovy důchodců, občanská sdružení i veřejně prospěšné společnosti. Například v letošním ročníku překročil jejich počet padesátku.

Poskytovatelé sociálních služeb na Ústecku využívají ke své prezentaci také Veletrh sociálních služeb. Je to největší přehlídka činností nabízených ústeckými nestátními neziskovými organizacemi. Veletrh probíhá přímo před budovou Magistrátu města Ústí nad Labem a mezi návštěvníky je nejoblíbenější akcí celé kampaně.

Antonín Tym

Kancelář NSZM ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down