Soud zrušil rozhodnutí o dobývacím prostoru pro těžbu štěrkopísku u vodního zdroje Bzenec komplex

Krajský soud v Brně dnes vyhlásil rozsudek, kterým zrušil rozhodnutí Českého báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru Uherský Ostroh pro dobývání výhradního ložiska Moravský Písek – Uherský Ostroh a věc mu vrátil k novému řízení.

Vyhověl tak žalobě společnosti Vodovody a kanalizace Hodonín a. s., měst Uherský Ostroh, Kyjov, Hodonín a Vracov, obcí Vnorovy, Starý Poddvorov, Mutěnice, Archlebov, Hrušky, Moravský Písek a Jihomoravského kraje. Žalobci se obávají, že v případě zahájení těžby by byl zásadním způsobem ohrožen vodní zdroj Bzenec komplex, který zásobuje pitnou vodou více než 140 tisíc obyvatel Jihomoravského kraje.

Soud rozhodnutí Českého báňského úřadu zrušil ze dvou hlavních důvodů,“ sdělila Kristýna Ryšavá, advokátka společnosti Frank Bold Advokáti, která část žalobců zastupuje. „Zaprvé nebylo dostatečně prokázáno, že záměr nezhorší povodňovou situaci – nebylo například doloženo posouzení rozlivu povodňových vod. A zadruhé, závazné stanovisko stavebního úřadu nedostatečně odůvodnilo umístění záměru do nezastavěného území.“ K dalším žalobním důvodům se při ústním vyhlášení rozsudku soud blíže nevyjádřil.

"Jsem ráda, že soud zrušil rozhodnutí báňského úřadu, a také jsem ráda, že jsme v tomto případě právníci a vůbec všichni spojili síly – obce, města, vodárny i kraj,"  uvedla advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která v tomto sporu rovněž zastupuje část dotčených obcí. "My teď aktuálně bojujeme ještě o to, aby některé obce, které nejsou přímo účastníky řízení, byly osoby tzv. zúčastněné na řízení -  a to aktuálně až u Nejvyššího správního soudu ČR, protože krajský soud je v prvním kole odmítl, že se jich to přímo nedotýká. Mám jiný názor - dotýká se jich to naprosto zpříma, když jde o vodu. Ostatně ona každá podobná kauza správní právo někam posouvá, a tento případ nebude výjimkou. Jsem proto ráda, že je nás tu víc, souboj to ještě bude náročný."

Jana Zwyrtek Hamplová dodala: "Některé obce zastupuje společnost Frank Bold Advokáti a odvedla už ve správním řízení výbornou práci. Já do toho vstoupila nyní po boku některých obcí s pohledem hlavně ústavním a »samosprávným«. A pak je tu kraj, který jde vlastní cestou. Náš cíl je však společný - aby záměr těžby podle projektu neprošel. Ovšem stále jsme ještě na počátku, a i když jsem opravdu ráda, že došlo ke zrušení rozhodnutí, ale své nadšení trochu krotím - ještě to nebude snadné." 

„Dnešní rozhodnutí soudu dovést tuto kauzu případně až k Nejvyššímu správnímu soudu je dobrou zprávou pro 140 tisíc obyvatel regionu sdílejících obavy z ohrožení nenahraditelného zdroje pitné vody. Je zároveň potvrzením našeho přesvědčení, že státní orgány činné v této kauze nepostupovaly správně a objektivně. Nejen, že nebraly v potaz námitky žalobců, ale nezabývaly se ani závěry šetření Veřejného ochránce práv, které na pochybení úřadů jednoznačně poukázaly. Rozhodnutí soudu vnímáme jako povzbuzení k další práci směřující k definitivnímu ukončení záměru těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu a k trvalé a bezpodmínečné ochraně zdroje pitné vody,“ konstatoval ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Hodonín Pavel Koubek.

Věc se tak vrací do fáze odvolacího řízení, kdy se bude muset Český báňský úřad vypořádat s právním názorem soudu a dále také s obsahem nedávného Závěrečného stanoviska Veřejného ochránce práv ze 2. září 2020. Z tohoto stanoviska vyplývá, že ombudsman nadále pochybuje o zákonnosti procesu vedoucího k vydání rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru i předcházejícího procesu posuzování vlivů na životní prostředí. Veřejný ochránce práv například konkrétně uvedl: „Ministerstvo životního prostředí mělo reagovat a samo se důsledně vypořádat s dalšími odbornými posouzeními, jež přinejmenším relativizují závěry podkladů shromážděných v procesu posuzování vlivů na životní prostředí, a Ministerstvo životního prostředí si je toho samo vědomo.“

„Jsme velice rádi, že se nám podařilo dosáhnout takového úspěchu. Toto soudní vítězství potvrzuje naši zkušenost, že pokud vytrváte, tak nakonec vyhrajete. Bez trpělivosti a odhodlanosti společnosti Vodovody a kanalizace Hodonín by se to nepovedlo,“ uzavřel CEO Frank Bold Advokáti Pavel Franc.*

/zr, rš/

Ke snímku nahoře: Proti zamýšlené těžbě štěrkopísku u vodního zdroje Bzenec komplex pořádaly obce a města i protestní pochody Za vodu pro lidi.
Foto: archiv města Kyjova

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down