01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soukromá elektronická pošta

Otázka: Může zaměstnavatel číst elektronickou poštu zaměstnanců?

Odpověď: Při právním posuzování této otázky je nutno vyjít z Listiny práv a svobod (čl.13) a z trestního zákona (§ 239 a § 257a). Listina stanoví, že nikdo nesmí porušit listovní tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem.Výjimkou jsou případy, které jsou uvedeny ve zvláštním právním předpise (např. vyšetřování trestného činu). Stejně se zaručuje tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným způsobem.
Ústavní zásadu ochrany listovního tajemství rozpracovává trestní zákon č. 140/1961 Sb.Trestného činu se podle § 239 dopustí ten, kdo úmyslně poruší tajemství uzavřeného listu nebo písemnosti, při poskytování poštovní služby nebo jiným dopravním zařízením, nebo zprávy podávané telefonem, telegrafem nebo jiným takovým veřejným zařízením. V tomto případě může být pachateli uložen trest odnětí svobody až na šest měsíců. Tajemstvím je chráněn obsah písemnosti nebo zpráva bez ohledu na jejich hodnotu pro adresáta, odesílatele či pachatele. Ochrana v trestním zákoně se vztahuje i na přenos zpráv elektronickou poštou.
Z různých výzkumů ale vyplývá, že elektronické dopisy (dále jen maily) zaměstnanců kontroluje 40 % českých firem. Zhruba 17 % podniků monitoruje maily pravidelně. Tento postup je v rozporu s právní úpravou. Pokud elektronická pošta přijde do osobní e-mailové schránky zaměstnance, tak ji zaměstnavatel nemůže číst. Naproti tomu jsou však zaměstnanci povinni plně využívat pracovní dobu /§ 73 odst. 1 písm. b) zák. práce/, nemohou si v pracovní době vyřizovat své soukromé záležitosti a nejsou oprávněni zneužívat služební počítače pro své osobní účely.
Zaměstnavatel může zneužívání zabránit tím, že bude kontrolovat, od koho a v jakém rozsahu zaměstnanec do firemního počítače maily dostává a komu píše. Pokud by zjistil, že elektronická pošta zaměstnance je v takovém množství, pro které neplní povinnost spočívající v plném využívání pracovní doby, může jít o porušení pracovní kázně a následovat sankce. V závažných případech může zaměstnavatel se zaměstnancem skončit pracovní poměr.Toto porušení pracovní kázně musí však zaměstnavatel věrohodně a objektivně prokázat, např. z adres (nikoliv z obsahu sdělení) odesílatelů a příjemců elektronické pošty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down