01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Splátkový prodej pro komunální sféru

Pro financování investičních projektů a rozvojových programů si města, obce a společnosti s majetkovou účastí municipalit i další rozpočtové organizace často volí kombinované financování. V takovém případě je část hrazena z vlastních zdrojů, část například příspěvky z fondů a dotací EU nebo státu a...

Pro financování investičních projektů a rozvojových programů si města, obce a společnosti s majetkovou účastí municipalit i další rozpočtové organizace často volí kombinované financování. V takovém případě je část hrazena z vlastních zdrojů, část například příspěvky z fondů a dotací EU nebo státu a zbytek pokryje splátkový prodej, úvěr nebo jiný typ komerčního financování .

Podmínky pro využívání dotací a subvencí však přinášejí některá omezení, vycházející hlavně z vlastnictví předmětu financování. Při hledání nejvhodnějšího způsobu financování investic proto bývá mnohdy již zcela na začátku pominuta možnost leasingu. Ten svou podstatou, kdy předmět leasingu je po celou dobu trvání leasingové smlouvy v majetku společnosti, nesplňuje jednu ze základních legislativních podmínek pro přidělení dotací nebo jiných subvencí, kterou je vlastnictví předmětu financování. Samosprávy, které přijaly dotaci, tak nemohou klasickou formu leasingu využít.

SPLÁTKOVÝ PRODEJ VS. LEASING

Podmínku zachování vlastnictví ve prospěch dlužníka nabízí například produkt splátkový prodej.

U splátkového prodeje přechází na kupujícího vlastnické právo k pořizovanému majetku v okamžiku převzetí, a ten ho eviduje i ve svém účetnictví. Tím je splněna podmínka pro možnost čerpání státní dotace nebo jiných příspěvků z rozpočtu.

Závazek klienta vůči financující společnosti je závazkem z odkladu splácení kupní ceny, a ta při fakturaci zákazníkovi již obsahuje úrokovou složku. Městu to přináší dodatečnou výhodu při uplatňování odpisů z celkové pořizovací ceny, jejíž součástí jsou i nákladové úroky. Další odlišností je to, že u splátkového prodeje není zákonem omezena délka splácení, a tím je dána větší variabilita doby splácení. Obvykle se smlouvy o splátkovém prodeji uzavírají v rozmezí 12 až 48 měsíců.

OBLASTI VYUŽITÍ

Splátkový prodej lze využít pro nákup nových prostředků hromadné dopravy, zdravotnické techniky nebo strojů a zařízení na udržování zeleně a čistoty v ulicích měst a obcí. Rovněž čistírny odpadních vod a jiné ekologické investice nebo tepelné hospodářství obce jsou často alespoň zčásti hrazeny splátkovým prodejem. V řadě případů rovněž existuje možnost využít výhodnějších dodavatelských podmínek díky spolupráci financující společnosti a dodavatele.

V posledních letech posiluje splátkový prodej ve zdravotnictví. S přechodem mnoha zdravotnických zařízení pod místní samosprávu řešily úřady často otázku, jak zařízení modernizovat a především jak jej vybavit moderními zdravotnickými přístroji. Jednou z vhodných cest se ukázal nákup přístrojů na splátkový prodej za specifických podmínek pro komunální sféru. To umožnilo nejen přístroj získat téměř ihned a bez hotovosti, ale také obdržet státní či evropské subvence na jeho pořízení či provoz.

Splátkový prodej tak znamená příležitost pro komunální sféru výrazně zlepšit její technické vybavení, sociální či zdravotní služby a zvýšit také efektivnost práce a životní úroveň. To jsou přitom jedny z hlavních předpokladů pro další rozvoj malých měst, obcí či vesnic v následujících letech, pro zastavení úbytku venkovského obyvatelstva a celkový rozvoj země.

Friedrich Trumminger

náměstek pro úsek leasingu nemovitostí a movitostí, CAC LEASING, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down