Společnost EFG pomáhá s likvidací gastroodpadu po povodních: Více než 600 tun znehodnocených potravin z Jesenicka a Opavska bude ekologicky využito

V obcích Olomouckého a Moravskoslezského kraje, zasažených nedávnými povodněmi, projekt tridimgastro.cz společnosti Energy financial group (EFG) zajišťuje intenzivní svoz gastroodpadu. Tedy zbytků a znehodnocených potravin z domácností, supermarketů a skladů potravin. Za dva týdny kvůli záplavám a výpadkům elektřiny v lokálních odpadářských stanicích EFG Rapotín BPS a EFG Vyškov BPS skončilo přes 600 tun potravin. Toto číslo bude v následujících dnech ještě narůstat. Gastroodpad je následně ekologicky zpracováván a využit na výrobu nízkoemisního biometanu, elektřiny a tepla. 

V důsledku povodní mnohé obce v Olomouckém a Moravskoslezském kraji čelily rozsáhlým škodám, včetně výpadků elektřiny, které zapříčinily znehodnocení velkého množství potravin. „Zejména do regionů Jesenicka a Opavska, které byly delší dobu bez elektřiny, jsme od minulého týdne vypravili desítky vozů. Díky tomu se nám podařilo zajistit bezproblémový odvoz odpadu vzniklého nejen v zaplavených domácnostech, resp. obcích, ale také v supermarketech a skladech potravin v celém kraji,“ vysvětluje Ondřej Černý, ředitel divize EFG Logistics.

Povodní zasažená města přišla mimo jiné o tmavě hnědé nádoby na sběr gastroodpadu, do kterých lze vhazovat tepelně upravené i neupravené zbytky potravin rostlinného i živočišného původu, prošlé potraviny, maso, mléčné výrobky či pečivo. Například v Krnově a Opavě již skupina EFG v rámci projektu tridimgastro.cz nahradila desítky těchto ztracených nádob novými. „V oblastech zasažených povodní zařizujeme mimořádné přistavení výrazně většího počtu sběrných nádob na vybraná stanoviště, aby byly obyvatelům co nejdostupnější. V nich mohou končit i s původním obalem veškeré zkažené a znehodnocené potraviny z mrazáků a chladniček z domácností a provozů, které byly bez elektřiny nebo zaplavené,“ dodává Ondřej Černý.

Na likvidaci kontaminovaných potravin skupina EFG spolupracuje se Státní veterinární správou.  I díky tomu se tak během dvou týdnů podařilo z povodněmi zasažených regionů svézt více než 600 tun odpadu do bioplynových stanic v Rapotíně a ve Vyškově, kde je dále zpracován na výrobu biometanu, zelené elektřiny a tepelné energie.

/tz/*

Ilustrační snímky: archiv skupiny EFG

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down