01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolky jsou k nezaplacení

Štěchovice leží jen 30 kilometrů od hlavního města v krásné, zachovalé přírodě. Na katastrálním území obce s 1600 obyvateli je více než 1500 chat. Počet lidí, především v létě se tam zvyšuje i několikanásobně. O tom, co to pro původně královské městečko znamená, ale také o jeho dalším rozvoji jsme hovořili se starostkou Miroslavou Vlkovou.

Jste starostkou dvanáct let. Pamatujete si ještě na to, čím jste začínali?

Především bylo nutné co nejrychleji překonat deficit v občanské vybavenosti. Začali jsme výstavbou domu s pečovatelskou službou a zdravotního střediska. Následovala rekonstrukce školy, která byla postavena ještě v první republice. Postupně řešíme problém, jenž zdejší lidi trápí nejvíce a některé bohužel dodnes - zásobování pitnou vodou a kanalizace. Vylepšili jsme také hřbitov, opravili komunikaci, kapličku v Masečíně, obci, která ke Štěchovicím patří, a další.

A pak přišel rok 2002 a do Štěchovic vtrhla povodeň...

Byla to hrůza, ale já na tu dobu přesto velmi ráda vzpomínám. Především na to, jak se chovali lidé. A věřte, že právě ti, dříve naprosto nenápadní, se projevili v tom nejlepším světle. Dokázali pomáhat ve dne v noci, nic pro ně nebylo zatěžko udělat či cokoli poskytnout druhým ze svého. Materiální škody v obci byly značné, představovaly téměř jednu miliardu korun. Bylo zatopeno celé centrum města. Dále škola, mateřská škola, autobusové nádraží, 1310 rodinných domů, obecní úřad, pošta a další zařízení. Zbouráno muselo být 23 domů. Důležité ale bylo, že nikdo nepřišel o život a za pomoci státu, našich dobrovolníků, především místních hasičů, ale i lidí z okolních obcí, byla ta naše rychle vyčištěna a uklizena.

Mnohé bylo zřejmě třeba vybudovat znova?

Byly postaveny povodňové domy pro ty, kterým voda vzala obydlí. Dokončila se úpravna vody, postupně se opravovaly poničené vodovody a kanalizace, komunikace, mosty a můstky. Střed města má nyní pěkné chodníky. Nový kabát dostaly hasičská zbrojnice, škola základní i mateřská, zdravotní středisko a budova obecního úřadu. Na obecním nájemním domě byly vybudovány tři nové bytovky.

Ale pořád ještě padají nějací kostlivci ze skříně.

Je to tak. Stále ještě u nás není 600 domácností připojeno na vodovod a 900 na kanalizaci. To je úkol, který chceme zvládnout co nejdříve. Nechci to zakřiknout, ale prozatím to velice slibně vypadá s dotací, takže celé město by mohlo mít vodovod a kanalizaci do dvou let. Problémem jsou vždy peníze. Například odvoz odpadů. Z poplatků, které platí stálí obyvatele i majitelé chat, ho nelze pokrýt. Ročně obec doplácí na odvoz a likvidaci odpadu více než 1,5 milionu korun. A stejně tak na dopravu, různé služby apod. Podle mého mínění - stejný názor mají starostové z dalších příměstských rekreačních oblastí - by měly být daně z objektů, které neslouží ke stálému bydlení rozhodně vyšší, než jsou nyní. Pak by nám zbývalo více prostředků na školky, služby, komunikace, sportovní zařízení, cyklostezky, zóny pro volný čas apod. Když není možné, aby obce čerpaly více peněz ze státního rozpočtu, měly by mít možnost získat je jinak.

Obce přece mohou i podnikat. Snažíte se jít i tímto směrem?

To rozhodně. Třeba polorozpadlý objekt bývalého koupaliště, které vyschlo a již nebylo obnoveno, jsme v roce 2005 začali přestavovat na sportovně-kulturní areál. Ještě předtím bylo vybudováno dětské hřiště a postaveny čtyři nové bytové jednotky. Opravilo se občerstvení na autobusovém nádraží a zrekonstruovaly budovy bývalých drobných provozoven. Sportovně-kulturní areál již plně slouží našim lidem i návštěvníkům města. Najdou v něm tenisové kurty (i krytou halu), prostor na plážový volejbal, fitnes centrum, posilovnu, jsou zde zařízení, na kterých mohou cvičit i lidé s postižením či ti, jež zrovna neholdují posilovnám. Různé aktivity mohou využívat maminky s malými dětmi atd. Areál, tedy naše multifunkční zařízení, je v provozu už tři roky a hlavně v posledním období je v něm opravdu živo po celý den.

V jednom ze sálů tohoto zařízení je také dílna a stacionář pro handicapované spoluobčany, kde jich pracuje a žije během týdne 25. Nechtěli jsme, aby ztratili kontakt s rodinami, a tak jsou ve stacionáři od pondělí do pátku. Víkendy tráví se svými blízkými.

Co všechno v dílně dělají?

Balíčkují čaje, lepí etikety na medové produkty, batikují šátky, pletou, háčkují. Někteří velice pěkně malují. Každým rokem děláme aukce jejich děl a získané peníze samozřejmě dostávají. A v těchto a dalších zařízeních, která v obci máme, pracují jen naši lidé. U nás nemáme nezaměstnané. Jistě řada Štěchovických jezdí za prací do hlavního města. Ale my bychom naopak potřebovali, aby jich víc zůstalo v obci a zapojili se do zdejších činností. Vždyť jen s handicapovanými občany pracuje 25 lidí. Jsou to dobří odborníci, kteří nám pomáhají i třeba v případech, které žádný starosta rád neřeší, s domácím násilím. Umí pomoci i poradit. Mají kontakty na azylové domy a spolupracují s terénní pečovatelskou službou, kterou u nás zajišťuje farní charita Starý Knín. Vše probíhá v naprosté diskrétnosti, i když jde, žel, často o případy, které jsou alarmující a opakují se.

Můžete poskytnout krátké ubytování třeba cykloturistům i jiným návštěvníkům?

Jistě. Máme ubytovnu pro turisty v multifunkčním centru a další kapacita je v hasičské zbrojnici. Tu využívají i hasiči, když třeba mají pohotovost a musí tam přespat, nebo pro osprchování po zásahu. A všechny tyto aktivity přinesly nová pracovní místa.

Vodovod a kanalizace pro celou obec jsou bezesporu ty nejdůležitější úkoly, kterými se musíte zabývat. A jsou i další?

Především chceme dál rozvíjet vše, co souvisí s turistikou a v našich podmínkách hlavně s vodáctvím. Štěchovice a voda, Vltava, to neoddělitelně patří k sobě. Velkou úlohu při tom sehrávají spolky, zejména Vltavan, ve kterém se členství doslova předává z generace na generaci, pak dobrovolní hasiči a sportovci. Vltavan zde působí již více než 110 let. Akce, které členové spolků organizují, pomáhají rozvíjet kulturu v obci. Pořádají dny pro děti, závody dračích lodí a různá utkání sportovní i kulturní, plesy, výlety, karnevaly, pálení čarodějnic. Letos uspořádáme dokonce paralympiádu apod. A všechny tyto aktivity přivádějí k nám návštěvníky jak z okolních obcí, tak z Prahy. Členové spolků však neváhají sami přiložit ruku k dílu, když to obec potřebuje. Dokázali to při povodních a naposledy letos v zimě, když pomáhali likvidovat ty nebývalé nadílky sněhu.

Především chceme dál rozvíjet vše, co souvisí s turistikou a v našich podmínkách hlavně s vodáctvím, říká starostka Miroslava Vlková.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down