02.08.2024 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolupráce českých firem na stavbě nových bloků JEDU je pro ČR důležitá

Český jaderný průmysl je po Francii druhým nejúspěšnějším a nejsilnějším v Evropě. Má tedy při výstavbě českých jaderných bloků co nabídnout. Zároveň si nemůžeme dovolit z podstaty věci chybět při výstavbě jaderného zdroje v domácím prostředí. Pokud by firmy nedostaly příležitost na domácí zakázce, je to pro ně v podstatě to nejhorší, co se může stát, říká v rozhovoru výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík.

A pokračuje:

Ztratíte reference, možnost kontinuálně navázat na existující know-how i obchodní příležitosti a servisní aktivity do budoucna. Jak jsem již uvedl, účast českých firem při výstavbě je také nutnou podmínkou pro schopnost nové bloky servisovat v době jejich provozu – Česká republika si nemůže dovolit být závislá při provozu elektrárny na zahraničních dodavatelích jak z důvodu bezpečnosti jejího provozu, tak i z důvodu potřeby zajištění kontinuální výroby elektrické energie pro české domácnosti i firmy.

Nemůže se však stát, že vítěz tendru dostane levnější nebo pro něj jinak výhodnější nabídku třeba ze zahraničí?

Ohledně konkurenceschopnosti jsou české firmy velmi dobře situované, v byznysu jsou v mezinárodním meřítku velmi úspěšné a velmi konkurenceschopné – není tedy jediný důvod, aby tomu bylo jinak v rámci tohoto projektu. Vybranému uchazeči jsou schopné nabídnout tržní nebo nižší ceny. Pokud by se přeci jenom neměly šanci z tohoto důvodu uplatnit, pak je to na hlubší analýzu příčin jak u nich, tak u preferovaného dodavatele, nicméně to bych se už pohyboval v rovině spekulací. Jsme přesvědčeni, že jednání o zapojení českého průmyslu s KHNP budou v podzimním období intenzivní, pozitivně naladěná a výhodná pro obě strany.

Jsou v současné době české firmy připraveny vstoupit do projektu personálně, nebudou jim chybět zaměstnanci?

V současné době, vzhledem k HMG projektu a principu jeho postupného náběhu realizace, chybět nebudou. Jen v Alianci české energetiky je v osmnácti firmách k dispozici kolem dvou tisíc pracovníků schopných se ihned zapojit do projektu. Prvotní nápor zcela nepochybně dokážeme ustát. Je však potřeba urychleně otevřít nové studijní programy, které budou v čase generovat nové technicky zdatné odborníky.

Je školství připraveno na takovou změnu?

Bezesporu ano. Jsme součástí meziresortních jednání o rozvoji technického školství a měli bychom se pokusit ovlivnit studijní obory již v roce 2025/2026. Jen čekáme na možnost provést přesné zadání potřeb odborníků ze strany průmyslu. A ten zase čeká na přesné specifikace požadavků ze strany preferovaného dodavatele. Proto je třeba, abychom jednání o konkrétním zapojení českých firem dotáhli co nejdříve, maximálně do konce tohoto roku. Pokud se zástupci KHNP dokážou s českým průmyslem dohodnout do prosince, školy budou moci ihned začít připravovat školský program na úrovni vysokých i středních škol a ideálně spustit výuku nových jaderných odborníků už v příštím roce.

Hovoříte jménem Aliance české energetiky. Jakou roli sehrává v jednáních o zapojení českých firem do dostavby nových jaderných zdrojů?

Zcela zásadní – není tu druhé stejně aktivní seskupení firem, které by se snažilo prosadit zájmy průmyslu tak intenzivně jako Aliance české energetiky. Na druhou stranu je to celkem logické – sdružujeme klíčové firmy v jaderném oboru. Naši aktivitu hodláme ještě zvýšit až do podpisu jednotlivých smluv českými firmami s preferovaným dodavatelem. Následně nás čeká další práce například v oblasti malých modulárních reaktorů a další. Aktuálně Aliance sdružuje 18 nejvýznamnějších firem v oblasti jaderné energetiky v České republice, které zaměstnávají na 14 tisíc pracovníků a dodávají do více než 60 zemí světa s ročním obratem přesahujícím 70 miliard korun. A to už je z pohledu českého průmyslu silná vyjednávací pozice.

Jaké části dodávek tedy může český průmysl nabídnout?

Český průmysl je schopen dodávat klíčová zařízení pro jednotlivé části jaderné elektrárny, tj. jaderný ostrov, turbínový ostrov, pomocné a společné provozy, systémy kontroly a řízení, elektro a stavební část. A to včetně komponent přímo souvisejících s bezpečností provozu jaderné elektrárny. Zároveň jsme schopni zajistit kompletní servis jaderné elektrárny v průběhu celého jejího provozu. Proto je nutné také vyjednat následné převzetí know-how instalované technologie a zajistit domácímu průmyslu veškeré potřebné znalosti a dovednosti pro budoucí servisní aktivity, aby je byl schopen zajišťovat tak, jak je tomu doposud u servisu stávajících jaderných bloků. To se vyplatilo například při pandemii covidu, kdy byly uzavřeny hranice. Společnost ČEZ tuto skutečnost při provozu a servisu obou jaderných elektráren nijak nepocítila.

Co je pro český průmysl v následujících jednáních s KHNP stěžejní?

Především chceme zajistit garantovaný podíl a správný způsob zapojení českých firem do dodavatelského řetězce preferovaného dodavatele, ideálně v objemu 65 procent celkového podílu českého průmyslu. Avizovaný65procentní podíl společnost KHNP v loňském a letošním roce mnohokrát veřejně deklarovala, navíc tento požadavek také vyslovili představitelé vlády na tiskové konferenci při vyhlášení výsledku tendru jako v podstatě garantovaný rozsah definovaný společností KHNP v rámci podané a vyhodnocené nabídky. Vzhledem k tomu, že korejská strana již ze své tradice i dle projevů představitelů společnosti vyřčená slova vnímá jako součást nepsané dohody, za což si vedení společnosti i jejich zaměstnanců opravdu velmi vážíme, považujeme tato vyjádření za bernou minci a není tedy třeba se k jednáním o procentuálním zapojení znovu vracet. V čem vidíme jisté odlišnosti v názorech, což je však normální, je způsob našeho zapojení včetně práce s přidanou hodnotou, jako je inženýring, řízení projektu, řízení výstavby, způsoby různých strategických partnerství mezi našimi společnostmi a členy Teamu Korea apod.

Můžete to blíže vysvětlit?

V rámci dosavadních jednání byly českým firmám nabízeny spíše role menších subdodavatelů nebo dodavatelů kusových dodávek a nižší dodavatelské úrovně. Zde vidíme hlavní rezervy a výzvy k následným jednáním. Jak jsem zmínil, očekáváme výrazné zapojení českých firem v rámci prací s vysokou přidanou hodnotou, na což máme i kompetence. Jsme připraveni tvořit strategická uskupení společně se členy Teamu Korea. Můžeme se významnou měrou podílet na inženýringu projektu, některé dodávky řídit jako systémový integrátor a dodavatel a převzít odpovědnost za smluvní podmínky nebo se aktivně zapojit do řízení výstavby. Příkladem uveďme turbínový ostrov, pomocné a společné systémy, elektro a stavební část atd. V tomto směru nás čeká nejvíc práce. Navíc pokud se správné české společnosti podaří preferovanému dodavateli správně umístit do jeho dodavatelského řetězce, může to být i obrovský benefit pro něj samotného. Mohou mu totiž přinést znalost prostředí jako další zcela klíčové know-how, potřebné pro hladký průběh realizace projektu.

Jaké části dodávek tedy může český průmysl nabídnout?

Český průmysl je schopen dodávat klíčová zařízení pro jednotlivé části jaderné elektrárny, tj. jaderný ostrov, turbínový ostrov, pomocné a společné provozy, systémy kontroly a řízení, elektro a stavební část. A to včetně komponent přímo souvisejících s bezpečností provozu jaderné elektrárny.

Zároveň jsme schopni zajistit kompletní servis jaderné elektrárny v průběhu celého jejího provozu. Proto je nutné také vyjednat následné převzetí know-how instalované technologie a zajistit domácímu průmyslu veškeré potřebné znalosti a dovednosti pro budoucí servisní aktivity, aby je byl schopen zajišťovat tak, jak je tomu doposud u servisu stávajících jaderných bloků. To se vyplatilo například při pandemii covidu, kdy byly uzavřeny hranice. Společnost ČEZ tuto skutečnost při provozu a servisu obou jaderných elektráren nijak nepocítila.*

/zr, Zdroj: Denisa Ranochová/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down