01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolupráce úřadů práce s obcemi

Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti upravuje v souladu s právem Evropských společenství uskutečňování státní politiky zaměstnanosti, jejímž cílem je dosáhnout plnou zaměstnanost a ochranu proti nezaměstnanosti. Státní politika zaměstnanosti v České republice zahrnuje zejména zabezpečování práva...

Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti upravuje v souladu s právem Evropských společenství uskutečňování státní politiky zaměstnanosti, jejímž cílem je dosáhnout plnou zaměstnanost a ochranu proti nezaměstnanosti.

Státní politika zaměstnanosti v České republice zahrnuje zejména zabezpečování práva na zaměstnání, uplatňování aktivní politiky zaměstnanosti, poskytování informačních, poradenských a zprostředkovatelských služeb na trhu práce i podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. V jejím rámci jsou přijímána také opatření na podporu osob, které mají ztížené postavení na trhu práce (rekvalifikace, příprava k práci a opatření pro jejich zaměstnávání).

Vedle státu, který vytváří státní politiku zaměstnanosti, se na ní podílejí další subjekty činné na trhu práce. Při jejím uskutečňování spolupracují zejména s územními samosprávnými celky (ÚSC), profesními organizacemi, sdruženími osob se zdravotním postižením a organizacemi zaměstnavatelů.

PORADNÍ SBORY

K zabezpečení kooperace na trhu práce vytvářejí úřady práce poradní sbory složené zejména ze zástupců odborových organizací, organizací zaměstnavatelů, družstevních orgánů, organizací zdravotně postižených a územních samosprávných celků.

Účelem poradních sborů je koordinace při realizaci státní politiky zaměstnanosti a rozvoje lidských zdrojů v příslušném správním obvodu. Poradní sbory se vyjadřují zejména k poskytování příspěvků zaměstnavatelům v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, programům rekvalifikace, organizaci poradenské činnosti, opatřením na podporu rovného zacházení se všemi fyzickými osobami uplatňujícími právo na zaměstnání a k hromadnému propuštění.

ORGÁNY POMOCI V HMOTNÉ NOUZI

Úřady práce spolupracují se správními úřady, územními samosprávnými celky, orgány sociálního zabezpečení, orgány pomoci v hmotné nouzi, orgány státní zdravotní správy, zaměstnavateli a dalšími subjekty podle zvláštních právních předpisů při tvorbě a realizaci opatření souvisejících s rozvojem trhu práce a se zaměstnaností.

Orgánu pomoci v hmotné nouzi (pověřené obecní úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností, krajské úřady) poskytuje úřad práce zákonem stanovené údaje o vedení fyzické osoby v evidenci uchazečů o zaměstnání včetně důvodu vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání:

zda je uchazeči o zaměstnání poskytována podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci a o její výši,

zda jde o osobu, která vyžaduje zvýšenou péči při zprostředkování zaměstnání,

zda osoba nastoupila k výkonu krátkodobého zaměstnání nebo odmítla vykonávat krátkodobé zaměstnání zprostředkované úřadem práce nebo se účastnila v cíleném programu k řešení zaměstnanosti,

zda bylo zahájeno řízení o vyřazení uchazeče o zaměstnání z evidence uchazečů o zaměstnání,

že uchazeč o zaměstnání vykonává tzv. nekolidující zaměstnání, a údaj o ukončení této činnosti,

zda uchazeči o zaměstnání byl úřadem práce vypracován individuální akční plán.

VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ PRÁCE

Spolupráce mezi úřady práce a ÚSC probíhá rovněž v aktivní politice zaměstnanosti. Nástroje, jimiž se uskutečňuje, jsou zejména rekvalifikace, investiční pobídky, veřejně prospěšné práce, společensky účelná pracovní místa, překlenovací příspěvek, příspěvek na zapracování, příspěvek při přechodu na nový podnikatelský program.

Veřejně prospěšnými prácemi jsou časově omezené pracovní příležitosti, které spočívají zejména v údržbě a úklidu veřejných prostranství, veřejných budov a komunikací nebo jiných obdobných činnostech ve prospěch obcí, státních nebo jiných obecně prospěšných institucí, které vytváří zaměstnavatel nejdéle na 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, a to i opakovaně, k pracovnímu umístění uchazečů o zaměstnání. Pracovní příležitosti vznikají na základě dohody s úřadem práce, který na ně může zaměstnavateli poskytnout příspěvek.

CÍLENÉ PROGRAMY

Problémy obecního, okresního, krajského a celostátního charakteru v oblasti zaměstnanosti je možné řešit prostřednictvím cílených programů, které zahrnují soubor opatření zaměřených ke zvýšení možnosti fyzických osob nebo jejich skupin uplatnit se na trhu práce. Schvaluje je Ministerstvo práce a sociálních věcí. Patří k nim také mezinárodní programy a programy financované v rámci strukturálních fondů a dalších programů Evropské unie.

Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) deklaruje ve svých úvodních ustanoveních povinnost obcí pečovat o všestranný rozvoj svého území a potřeby svých občanů.

Tímto úvodním exkurzem do zákona o zaměstnanosti jsme chtěli poukázat na možnosti spolupráce územních samosprávných celků s úřady práce, které vykonávají státní správu v oblasti státní politiky zaměstnanosti v České republice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down