01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolupráce už může mít také "videokonferenční" podobu

Úspora cestovních nákladů, ale také pracovního času, stejně jako operativnost při projednávání společných problémů. To jsou hlavní důvody, proč Asociace krajů (AK) ČR podpořila vznik videokonferenčního systému, který propojuje všechny kraje a jejich úřady.

Systém funguje od letošního září a už je spočítáno, že kdyby se pomocí videokonferencí konala jen pouhá pětina dosavadních společných schůzek hejtmanů, ředitelů krajských úřadů a dalších zástupců krajů a krajských úřadů, ročně by se uspořilo zhruba 1,8 milionu korun na cestovních nákladech. Celá investice by se tak rychle vrátila zpět.

MULTIPOINT A JEDNOTKY

Videokonferenční systém sestává z videokonferenčních jednotek, zobrazovacích zařízení a centrálního multipointu. Videokonferenční jednotky představují pro tento účel speciálně určené kamery, mikrofon a ozvučení. Přímo mezi sebou mohou komunikovat až čtyři jednotky; při jejich větším počtu je nutno zapojit centrální multipoint, který řízení konference o více účastnících zajišťuje. Systém může přenášet nejen obraz hovořícího, ale také pracovní plochu jeho počítače, přičemž ostatní účastníci do této plochy mohou interaktivně zasahovat, jako by v daném okamžiku skutečně všichni společně seděli u jednoho stolu nad konkrétním dokumentem. Díky multipointu se mohou do konference zapojit, ovšem pouze hlasem, rovněž další účastníci - například během své služební cesty ze svého mobilu.

Videokonference však mají nad běžnou hlasovou komunikací "navrch" také proto, že se velmi blíží reálnému osobnímu jednání, neboť je vidět i obraz všech jejich aktérů včetně jejich mimiky nebo gest. Nezanedbatelná je rovněž možnost vstupů většího počtu účastníků konference. Spojení v rámci systému je i náležitě zabezpečeno proti připojení neoprávněného účastníka.

Centrální multipoint pořídil Moravsko-slezský kraj a ostatní kraje mu za to jednotlivě přispívají formou dotací ve výši okolo 160 tisíc korun. Na roční provoz multipointu pak každý kraj dalšími zhruba 12 tisíci korun. Ing. Tomáš Vašica, vedoucí odboru informatiky Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, vysvětluje, že v Ostravě se zavázali tuto službu zajišťovat po dobu pěti let. Systém je dostupný pro všechny kraje včetně Prahy. Region pouze musí mít videokonferenční jednotku, jejíž pořízení znamená náklad přibližně 300 tisíc korun.

Nemusí to však být pouze hejtmani nebo kupříkladu regionální rady regionů soudržnosti NUTS 2, kdo systém využívá. Inženýr Vašica říká, že už teď se přes multipoint domlouvají mezi sebou i mnozí další zaměstnanci krajských úřadů při operativním řešení takových aktuálních úkolů, jako je územní plánování či rozvoj e-governmentu, nebo při výměně zkušeností třeba s inventurou majetku pomocí čteček. Asociace krajů ČR kromě toho počítá také s tím, že videokonferenční systém bude sloužit rovněž pro krizové řízení, komunikaci s jednotlivými ministerstvy či se zastoupeními krajů v sídle Evropské unie v Bruselu.

Organizátorem videokonference přitom může být kterýkoliv z krajů. O jejím vhodném termínu, jak inženýr Vašica dále uvedl, se její účastníci dohodnou předem nejčastěji prostřednictvím e-mailu. Organizátor (svolavatel) konference ji následně na dohodnutý čas a pro potvrzené účastníky (jejich videokonferenční jednotky) už jenom naplánuje na multipointu. "Z hlediska plánování se osvědčilo, pokud je na každém krajském úřadu pro videokonference vyčleněna jedna konkrétní místnost. Předchází se tak konfliktům typu, že videokonferenční jednotka je rezervována pro videokonferenci, ale do dané místnosti někdo další naplánoval jinou akci," vysvětluje inženýr Vašica.

POMÁHÁ PŘI KRIZOVÉM ŘÍZENÍ

Pro krizové řízení v Moravskoslezském kraji je tento systém k dispozici už déle než dva roky. Přes krizové linky jsou tam přímo propojeny videokonferenční jednotky v hasičském záchranném sboru, centru tísňového volání a na krajském úřadě. Šéf odboru informatiky Krajského úřadu Moravskoslezského kraje nevylučuje, že by se do videokonferenčního systému mezi kraji mohla zapojit například také krajská a další statutární města. "Technicky tomu nic nebrání," podotýká inženýr Vašica. "Pochopitelně by však k tomu byl nutný souhlas Asociace krajů i jednotlivých jejích členů, které poskytly dotaci na pořízení multipointu jako centrálního prvku celého systému."

Videokonferenční jednotky pro celý krajský systém dodala na základě výběrového řízení společnost GiTy, a. s. Jjeí Key Account Manager Ing. Pavel Sladkovský upozorňuje na skutečnost, že zase naopak se nyní kterýkoliv krajský úřad může napojit na kterékoliv videokonferenční zařízení ve světě, které dodržuje stanovené standardy přenosu, a to buď přes IP prostředí, nebo s alternativní možností přes linky ISDN. "Pokud tedy bude na druhé straně pořízeno videokonferenční zařízení, lze do videokonference zapojit prakticky kohokoliv - centrální orgány státní správy, města a jejich úřady, orgány Evropské unie a další," dodává.

PŘÍLEŽITOST ROVNĚŽ PRO SVAZKY OBCÍ ČI "TROJKOVÉ" OBCE

Pokud jde o českou veřejnou správu, nemusí to být pouze kraje nebo velká magistrátní města. Ing. Pavel Sladkovský vidí ve videokonferenčních systémech perspektivu například také pro obce s rozšířenou působností, členské obce mikroregionů apod. O složkách Integrovaného záchranného systému či třeba ředitelství jednotlivých státních podniků Povodí ani nemluvě. "Takové propojení by umožnilo pružné a operativní řízení i při mimořádných situacích," zdůraznil odborník ze společnosti GiTy.

Příležitost pro města vidí ve videokonferenční spolupráci rovněž Ing. Michal Špitálník, vedoucí marketingu společnosti AV Media, a. s., která byla pro krajský systém vybrána jako dodavatel multipointu. "Dnes není žádným problémem pro videokonference vybavit i malé místnosti, například pracovnu starosty," říká. Zdůrazňuje, že do videokonferenční struktury lze zapojit prakticky jakéhokoliv účastníka odkudkoliv. "A je lhostejné, zda právě sedí v plně vybavené videokonferenční místnosti, nebo je na mobilním pracovišti v místě případného zásahu nebo katastrofy. Všichni budou mít stejné možnosti zasahovat do podkladů a uvidí každého účastníka konference," uzavřel inženýr Špitálník.

Navíc podle jeho slov kromě "horizontálního" videokonferenčního propojení na úrovni krajů či měst už existuje také "vertikální" propojení po linii Integrovaného záchranného systému. Jeho články jsou operační středisko a pracoviště krizového řízení GŘ Hasičského záchranného sboru, Společné operační centrum ministerstva obrany, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a další.

IVAN RYŠAVÝ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down