Spor o těžbu štěrkopísku u Uherského Ostrohu nabírá obrátky. Bude ohroženo prameniště pitné vody pro 140 tisíc lidí?

Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí, tak se nazývá petice, která se dnes dostala na program tiskového brífinku v horní parlamentní komoře. Petice, kterou podepsalo bezmála 11,5 tisíce občanů a již podporuje 57 měst a obcí z hodonínského regionu, se vyslovuje proti připravované těžbě štěrkopísku u Uherského Ostrohu, doslova několik stovek metrů od prameniště pitné vody sloužícího uvedeným 140 tisícům lidí.

Starostka Moravského Písku Hana Habartová, stejně jako starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová, ale i zástupci mnoha dalších jihomoravských obcí a měst chtějí pozvat předsedu vlády Andreje Babiše a ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby se u Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku na vlastní oči přesvědčili o velkých rizicích, která tam může připravovaná těžba štěrkopísku přinést pro prameniště pitné vody sloužící zhruba 140 tisícům lidí v regionu.
Obě jmenované starostky o tom dnes informovaly v Senátu Parlamentu ČR na tiskovém brífinku uspořádaném k petici Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí, kterou podepsalo bezmála 11,5 tisíce občanů. Spor o těžbu štěrkopísku v této lokalitě se vleče již déle než deset let, přičemž s těžbou nesouhlasí 57 měst a obcí v hodonínském regionu, za něž se nedávno postavila i rada Jihomoravského kraje.
Zatím však pro možnou těžbu stále platí souhlasný posudek EIA z roku 2015, z něhož vychází i Ministerstvo životního prostředí, na jehož rozhodnutí nyní čeká Báňský úřad, aby pro těžbu štěrkopísku stanovil či nestanovil dobývací prostor.
Obce a města protestující proti záměru těžby štěrkopísku podpořil také senátní Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, jehož předseda Zbyněk Linhart spolu s místopředsedkyní výboru Jitkou Seitlovou dnes na brífinku v horní parlamentní komoře rovněž promluvili. Tento senátní výbor již letos v květnu mj. konstatoval, že jímací území podzemní vody Bzenec - komplex v blízkosti záměru těžby štěrkopísků je nenahraditelným a v rámci ČR strategickým zdrojem kvalitní pitné vody a že odborné studie nevyloučily možnost negativního vlivu záměru těžby na chráněné zdroje. Zároveň dal ke zvážení, zda by v případě jednoznačně prokazatelného prioritního veřejného zájmu ochrany vod nebyl v daném území vhodný odpis zásob nerostných surovin štěrkopísků (k témuž viz senátní tisk č. 226:  https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=87785 ).
Obce a města jižní Moravy v jejich úsilí o záchranu významného prameniště pitné vody na brífinku podpořil i předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák. Při této příležitosti mj. oznámil, že Sdružení místních samospráv je připraveno v reakci nejen na tuto kauzu iniciovat maximální zákonnou ochranu vody a půdy jako nejcennějších veřejných statků, a to například i změnou Ústavy ČR.*
/rš/
K foto:
Z dnešního tiskového brífinku v Senátu Parlamentu ČR, na němž se hovořilo o petici Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí
Foto: Ivan Ryšavý
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down