Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí, tak se nazývá petice, která se dnes dostala na program tiskového brífinku v horní parlamentní komoře. Petice, kterou podepsalo bezmála 11,5 tisíce občanů a již podporuje 57 měst a obcí z hodonínského regionu, se vyslovuje proti připravované těžbě štěrkopísku u Uherského Ostrohu, doslova několik stovek metrů od prameniště pitné vody sloužícího uvedeným 140 tisícům lidí.
Starostka Moravského Písku Hana Habartová, stejně jako starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová, ale i zástupci mnoha dalších jihomoravských obcí a měst chtějí pozvat předsedu vlády Andreje Babiše a ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby se u Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku na vlastní oči přesvědčili o velkých rizicích, která tam může připravovaná těžba štěrkopísku přinést pro prameniště pitné vody sloužící zhruba 140 tisícům lidí v regionu.
Obě jmenované starostky o tom dnes informovaly v Senátu Parlamentu ČR na tiskovém brífinku uspořádaném k petici Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí, kterou podepsalo bezmála 11,5 tisíce občanů. Spor o těžbu štěrkopísku v této lokalitě se vleče již déle než deset let, přičemž s těžbou nesouhlasí 57 měst a obcí v hodonínském regionu, za něž se nedávno postavila i rada Jihomoravského kraje.
Zatím však pro možnou těžbu stále platí souhlasný posudek EIA z roku 2015, z něhož vychází i Ministerstvo životního prostředí, na jehož rozhodnutí nyní čeká Báňský úřad, aby pro těžbu štěrkopísku stanovil či nestanovil dobývací prostor.
Obce a města protestující proti záměru těžby štěrkopísku podpořil také senátní Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, jehož předseda Zbyněk Linhart spolu s místopředsedkyní výboru Jitkou Seitlovou dnes na brífinku v horní parlamentní komoře rovněž promluvili. Tento senátní výbor již letos v květnu mj. konstatoval, že jímací území podzemní vody Bzenec - komplex v blízkosti záměru těžby štěrkopísků je nenahraditelným a v rámci ČR strategickým zdrojem kvalitní pitné vody a že odborné studie nevyloučily možnost negativního vlivu záměru těžby na chráněné zdroje. Zároveň dal ke zvážení, zda by v případě jednoznačně prokazatelného prioritního veřejného zájmu ochrany vod nebyl v daném území vhodný odpis zásob nerostných surovin štěrkopísků (k témuž viz senátní tisk č. 226: https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=87785 ).
Obce a města jižní Moravy v jejich úsilí o záchranu významného prameniště pitné vody na brífinku podpořil i předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák. Při této příležitosti mj. oznámil, že Sdružení místních samospráv je připraveno v reakci nejen na tuto kauzu iniciovat maximální zákonnou ochranu vody a půdy jako nejcennějších veřejných statků, a to například i změnou Ústavy ČR.*
/rš/
K foto:
Z dnešního tiskového brífinku v Senátu Parlamentu ČR, na němž se hovořilo o petici Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí
Foto: Ivan Ryšavý