Malá obec blízko Chomutova se může pochlubit mimo jiné tím, že postavila dvě obecní stavby za použití nejmodernější technologie získávání tepla.
Spořice, kde žije okolo tisíce obyvatel, z nichž je 560 v produktivním věku, se v průběhu 20. století přeměnila ze zemědělské vesnice na sídliště zaměstnanců průmyslových závodů a železnice. Vzhledem k současnému celoevropskému trendu v bydlení, který upřednostňuje jednogenerační byty, není divu, že i ve Spořicích vyvstala potřeba domu pro seniory.
MODERNÍ PO VŠECH STRÁNKÁCH
Dům s chráněnými byty se začal stavět v roce 2003 tzv. na zelené louce. Mohla tak vzniknout stavba, která je moderní po všech stránkách. Je v ní celkem 34 prostorných bytových jednotek (13 z nich je 1+1 a 21 1+ 0).
Dům pro seniory
Když byla obec postavena před otázku, jak zajistit v tomto objektu vytápění a výrobu teplé užitkové vody, dlouho neváhala. V konkurenci "klasických" energetických médií, jakými jsou tuhá paliva, plyn a elektřina, zvítězila energie volně "zahálející" v zemi, odkud ji dokáží doslova vytáhnout tepelná čerpadla.
Princip je velmi jednoduchý. Tepelné čerpadlo může odebírat teplo třeba z geotermálního vrtu, jako je tomu ve Spořicích. Ve vrtu jsou zasunuty plastové sondy naplněné nemrznoucí směsí, která přenáší teplo mezi zemí a tepelným čerpadlem. Následně se může využít jako jakákoli jiná energie - na topení a ohřev vody. Výhodou zde bylo, že se stavělo ve volném terénu a tak nikoho nerušily vrtné soupravy. Na získání dostatečného množství zemního tepla bylo totiž třeba vyvrtat 12 vrtů hlubokých 100 metrů. Dům bude letos zahajovat třetí topnou sezónu a když se zeptáte starosty Josefa Ješetického, proč obec volila zrovna tepelná čerpadla, s odpovědí neváhá: "Je to laciné a moderní a také celosvětový trend. Energie získaná tímto způsobem je čistější než jiné energie a navíc bezpečná."
Celkové finanční úspory, kterých bylo na vytápění dosaženo během dvou let provozu domu seniorů, se přesně vyčíslují obtížně. Nicméně starosta je odhaduje na 50 %. Nejspíš to vůbec není přehnané číslo, protože uplynulá tuhá a dlouhá zima zatočila s rozpočty na vytápění v celé České republice.
U tepelných čerpadel bývá problém vysoká počáteční investice. Nicméně návratnost nákladů se obvykle pohybuje kolem osmi let. Pokud se budou ceny ostatních energií i nadále zvyšovat, tak se dá počítat i s dobou kratší.
SPORTOVNÍ HALA - I BEZ DOTACE
Zastupitelstvo obce Spořice to dobře ví. Proto rozhodlo o tom, že se stejná technologie uplatní i na další obecní novostavbě - sportovní hale. A to i přes to, že se u ní nepodařilo zajistit státní dotaci na vytápění tepelnými čerpadly, jako tomu bylo u domu pro seniory.
V současné době se sportovní hala už staví. Co do spotřeby tepla je to objekt asi třikrát větší než dům seniorů. Vytápět se bude kryté hřiště na míčové hry dlouhé 55 a široké 28 metrů. Jeho kolaudace se plánuje ještě letos. V druhé fázi přibude ještě vytápění fitness centra a restaurace, které jsou také součástí sportovní haly. Tepelná energie pro velkou halu se i v tomto případě bude čerpat z geotermálních vrtů, kterých bylo tentokrát potřeba 41. Každý je hluboký 112 metrů, dohromady dosahují úctyhodné délky více než 4,5 km.
Tepelná čerpadla pracují v obou stavbách ještě ve spojení s dotopovými plynovými kotli. V obou případech byly použity kotle plynové, které mají několik funkcí. Za prvé, pomáhají tepelným čerpadlům při velmi silných mrazech s vytápěním, za druhé, jsou záložním zdrojem a za třetí, jsou ochrannou bariérou proti bakterii Legionela.
Když se dají na jednu stranu všechny energetické vstupy do obou topných systémů - příkon čerpadel, energie, která je potřeba k získání energie ze země a spotřeba plynu pro dotopové kotle a na druhou stranu cena získané energie, dostaneme cenu 1 Kč za kW.
Ve Spořicích se nemusí bát, že by jim rozpočet na příští rok nějak nepříjemně narušily stále rostoucí ceny energií. Tady mají své nevyčerpatelné zdroje zajištěné z geotermálních vrtů.