Na Ředitelství Městské policie hl. m. Prahy existuje speciální útvar prevence kriminality včetně sprejerství. Tvoří jej 23 strážníků a jeho vedoucím je Tomáš Řezník. Působnost strážníků je možné rozdělit do dvou hlavních oblastí: první je přítomnost strážníků na ulici, druhá spočívá ve spoluúčasti...
Na Ředitelství Městské policie hl. m. Prahy existuje speciální útvar prevence kriminality včetně sprejerství. Tvoří jej 23 strážníků a jeho vedoucím je Tomáš Řezník.
Působnost strážníků je možné rozdělit do dvou hlavních oblastí: první je přítomnost strážníků na ulici, druhá spočívá ve spoluúčasti při výchově. Hlavním posláním strážníků je ta první. Většina graffiti jsou jednoduché "podpisy", které vznikají během několika málo vteřin a většinou pod rouškou tmy. Je známou věcí, že ani stovky strážníků v ulicích nezabrání sprejerům v jejich činnosti a že jen velmi málo vandalů se podaří dopadnout. Pražským strážníkům by měla k větší úspěšnosti pomoci technika. Od konce roku 2003 mají k dispozici dalekohledy pro noční vidění, velmi vytížený útvar strážníků vyčleněný pro metro dostal termovizi. Dalekohledů je 18, čili na každé obvodní ředitelství připadl jeden. Dalekohled v levnějším provedení stojí téměř osm tisíc korun, mnohem dokonalejší a přesnější termovize přišla na zhruba 320 tisíc. Strážníci si od této techniky slibují, že jim pomůže ohlídat především nejrizikovější místa.
Po vyhodnocení přínosu daného tímto vybavením má následovat druhá fáze. Spočívá ve vybavení strážníků tak, aby byli schopni okamžitě odstraňovat čerstvá graffiti. Slovo "čerstvá" je nutné podtrhnout, přičemž nejde jen o technický problém spojený s obtížností odstraňování nápisů (čerstvé se odstraňují snadněji). "To je psychologická záležitost. Domácí i zahraniční zkušenosti potvrzují, že recidiva se v případě okamžitého odstranění graffiti snižuje až na pět procent. Nebude to levné, protože to znamená vybavit strážníky nejen chemikáliemi a nářadím, ale také respirátory, obleky a vozidlem, v němž bude vybavení uloženo," řekl Tomáš Řezník.
Nejdůležitější prevence vandalství obecně je výchova - v rodině a ve škole. Strážníci se tohoto procesu účastní jako lektoři přednášek. Zejména v zimním období tvoří podle slov Tomáše Řezníka přednášky až 90 % náplně činnosti útvaru prevence. Setkávají se s dětmi od mateřských škol až po střední. Přednášky s tematikou sprejerství jsou určeny žákům 2. stupně základních škol a studentům středních škol. Projekt se jmenuje Účinně proti graffiti. Přednášející strážníci procházejí přísným výběrem a jsou průběžně školeni. Obtížnost jejich úkolu násobí fakt, že se setkávají s posluchači v kritickém věku. Podmínkou je, aby přistupovali k posluchačům jako k rovnocenným partnerům a přednášku vedli formou diskuse - na jakékoli poučování je mládež háklivá. Posluchači by měli získat základní právní povědomí, pochopit, že čmárání na cizí majetek je trestným činem, naučit se rozeznávat pojmy jako jsou zdraví, majetek, vlastnická práva apod. Výsledky v tomto případě nejsou měřitelné a lze jen doufat, že se efekt v nějaké formě dostaví. "Nejdůležitější ze všeho ale je, aby občané nebyli lhostejní. Bez spoluúčasti veřejnosti zmůžeme jen málo," uzavřel Tomáš Řezník.