Hlavním cílem programu Společného regionálního operačního programu (SROP) je přispět k dosažení trvalého hospodářského růstu a ke zvyšování kvality života obyvatel regionů. Příjemci dotací z programu SROP jsou kraje, obce, mikroregiony (resp. svazky obcí), ale také neziskové organizace apod.
Zkušenosti z prvního kola výzvy SROP hovoří jasně: Výzva k předložení projektů pro čerpání peněz ze strukturálních fondů EU se setkala s mimořádným zájmem. Za celou ČR předloženo 322 regionálních projektů (pozn. redakce - podrobnosti viz Moderní obec č. 10/2004, str. 32). Podívejme se, jaký podíl na nich mají žadatelé z některých krajů.
Královéhradecký a Pardubický kraj
V NUTS II Severovýchod bylo pro 1. kolo výzvy SROP přijato celkem 77 individuálních projektů. Za Pardubický kraj to bylo 25 individuálních projektů a pět grantových schémat. Z důvodu formálních nedostatků neprošlo kontrolou 8 individuálních projektů.
Za Královéhradecký kraj bylo přijato v 1. kole 21 projektů a 4 grantová schémata, přičemž tři projekty byly vyřazeny pro formální nedostatky. Mezi nejlépe zpracované návrhy se zařadil například projekt na rozvoj kapacit na úseku dalšího celoživotního vzdělávání, jak ho zajišťuje Univerzita Hradec Králové. Z maxima možných bodů získal 93,06 %. Ke schváleným projektům patřily i ty, které podaly obce Skuhrov nad Bělou, Čestice, Koberovy a několik dalších. Mohlo by jich však být více, kdyby se předkladatelé vyvarovali určitých chyb a nedostatků.
Z nejčastějších prohřešků formálních náležitostí je třeba upozornit hlavně na:
chybějící relevantní přílohy;
nevyjasněné majetkové vztahy (u budov a pozemků, které nejsou v majetku žadatele, je nutné doložit kromě výpisu z katastru nemovitostí také nájemní smlouvu na dobu určitou a souhlas vlastníka s realizací projektu);
chybějící doklad o posouzení vlivu na životní prostředí (povinná příloha).
Tyto i další nedostatky (například nesoulad údajů mezi předloženými dokumenty; ve špatném formátu odeslaná elektronická žádost apod.) mohou být zčásti vyvolány složitostí a určitou nepřehledností předpisů EU. Proto se také starostové obcí na nedávném setkání v Pardubicích dožadovali toho, aby bylo založeno centrální středisko, které by pomáhalo žadatelům se zpracováním projektů. V jeho činnosti viděli jednu ze záruk, že by se v příštím období mohl počet přijatých projektů podstatně zvýšit.
Vzhledem k tomu, že již v některých krajích byla vyhlášena 2. kola výzvy programu SROP, je však již nyní nutno dát jistá ponaučení, která by pomohla novým či staronovým žadatelům. Předně je možnost využít nabídky konzultovat zamýšlený projekt na příslušném sekretariátu regionální rady nebo přímo na Ministerstvu pro místní rozvoj a předem si tak ověřit, nakolik svým obsahem odpovídá zaměření a pravidlům programu. Hned při prvních úvahách je také zapotřebí se zcela reálně zamyslet nad vlastními schopnostmi a možnostmi, a to nejen v oblasti personální a organizační, ale především finanční.
Předkladatelé musí mít totiž stále na zřeteli, že dotace z rozpočtu EU bude poskytnuta zpětně až po zaplacení všech nákladů projektu. Poslední - nikoli však neméně důležitá - je podmínka povinné udržitelnosti projektu déle než pět let od podpisu smlouvy o financování. Na tento fakt se někdy také zapomíná.
Pozitivní je skutečnost, že si představitelé obcí uvědomují složitost dané problematiky a snaží se překonat někdy i přehnaný strach z jejího legislativního rámce. Zároveň je třeba ocenit, že narůstá povědomí o nezbytné finanční spoluúčasti na předkládaných projektech. Tím se vytvářejí podmínky k tomu, aby byly využity možnosti, které se před obcemi otevírají.
Zlínský kraj
První kolo výzvy ve Zlínském kraji už je možné hodnotit jako úspěšné. Na sekretariát Regionální rady NUTS II Střední Morava bylo doručeno 20 projektů, z nichž regionální rada doporučila šest - dva z oblasti dopravní obslužnosti, tři z oblasti lidských zdrojů a jeden z oblasti cestovního ruchu. Pro další výzvy zbylo z fondů EU do budoucna na internetizaci 88 mil. Kč, na infrastrukturu pro rozvoj lidských zdrojů 172 mil. Kč a na cestovní ruch 45 mil. Kč. Uvedené částky jsou pro celý NUTS II Střední Morava (Zlínský kraj a Olomoucký kraj). Na dopravní obslužnost už nejsou žádné prostředky, protože finanční alokace na období 2004 - 2006 byla pro tuto oblast vyčerpána. Nejúspěšnější projekty jsou modernizace a rozvoj MHD ve Zlíně a Otrokovicích (dotace z EU 60 mil. Kč), rozvoj bezbariérové MHD v Kroměříži (22 mil. Kč) a Centrum modelových ekologických projektů pro venkov v Hostětíně na Vsetínsku (13 mil. Kč). Úspěšné jsou i další projekty - Dětské bezbariérové centrum Březiny (10 mil. Kč), vybudování prostor pro Masarykovu veřejnou knihovnu jako instituci komunitních aktivit a celoživotního vzdělávání ve Vsetíně (10 mil. Kč) a Relaxační a turistické centrum Hornolidečska (11,5 mil. Kč). U všech je možné ocenit dobrou přípravu, správný přístup ke zpracování podkladů a hlavně vynikající nápady odrážející oprávněné potřeby.
Ne všechny obce a neziskové organizace se dokázaly se svými žádostmi vypořádat. Nejčastěji chybovaly ve formálních záležitostech. Mnozí opomenuli přiložit nějakou povinnou přílohu, jiní nedoložili podrobný a přehledný rozpočet projektu. Častým nedostatkem byly nevyjasněné majetkoprávní vztahy apod. V projektech se rovněž vyskytovaly rozporuplné údaje. Jiné údaje žadatelé uváděli v samotné žádosti, jiné v jejích přílohách žádosti. Velkým problémem byla také finanční a ekonomická analýza, kde bylo hodně nepřesností ve výpočtech či dokonce úplně chyběly některé požadované údaje.
První kolo prokázalo, že ke každé žádosti je nutné přistupovat individuálně. Jiné prostředky vyčlenil na projekty kraj, jiné stát a určitou část musí poskytnout žadatel ze svých zdrojů. Pro každé opatření programu a pro každý typ žadatele, ať už jde o obec, neziskovou organizaci, organizaci zřízenou obcí, krajem nebo kraj samotný, se tyto podmínky liší. Tabulku s uvedeným přehledem najdou žadatelé v tzv. příručce pro žadatele na www.nuts2strednimorava.cz nebo na www.strukturalni-fondy.cz.
Obecně lze říct, že z EU žadatel obdrží maximálně 75 % z uznatelných nákladů na projekt internetizace a infrastrukturu cestovního ruchu a maximálně 80 % na projekt v oblasti rozvoje lidských zdrojů.
Do konce listopadu měli zájemci o čerpání evropských peněz možnost žádat o dotace ze SROP už podruhé. Šance byly opět rovné pro všechny. Pro obce stejně jako pro neziskové organizace a další veřejné subjekty. Podporu v 2. kole má především výstavba a oprava budov, v nichž se mohou pořádat rekvalifikační školení pro nezaměstnané či různé programy pro handicapované či jinak společensky ohrožené skupiny lidí. O finanční příspěvky se mohou ucházet i obce a neziskové organizace, které mají zájem o výstavbu infrastruktury na podporu celoživotního vzdělávání. Další významně podporovanou oblastí je internetizace. Z celkového objemu 106 mil. korun bylo v 1. kole vyčerpáno pro zavádění internetu a zřizování míst, která jej zpřístupní, pouze 18 miliónů korun. Druhé kolo nebylo tentokrát vyhlášeno pro oblast cestovního ruchu, protože již byla v této oblasti vyčerpána velká část finanční alokace, a předpokládá se vyhlášení letos v únoru.
Zajímalo nás, zda jsou oproti prvnímu kolu nějaké změny. "Těm jsme se snažili předejít, aby žadatelé, kteří se obávali podat projekt v 1. kole a raději vyčkávali, nemuseli tentokrát své projekty pracně předělávat," vysvětlila Ing. Lenka Hnilová, vedoucí oddělení sekretariátu Regionální rady NUTS II Střední Morava Krajského úřadu Zlínského kraje. "Nicméně k drobným změnám došlo, ale s těmi jsme se snažili žadatele seznámit. Například už nemuseli dokládat některé přílohy, které od nich byly požadovány v první výzvě," upřesnila. Podrobnosti se zájemci dozví na sekretariátu Regionální rady NUTS II Střední Morava.
Integrační centrum Bělá
Obec Skuhrov nad Bělou (1039 obyvatel) získá na projekt Integrační centrum Bělá více než 7 mil. Kč ze Společného regionálního operačního programu v rámci opatření rozvoj lidských zdrojů. Projekt zpracovala Regionální rozvojová agentura Euroregionu Glacensis. Celkové náklady na Integrační centrum Bělá se předpokládají ve výši okolo 10 mil. Kč, také obec se na jeho realizaci bude podílet několika milióny. Se stavbou by se mělo začít letos na jaře, termín ukončení je v polovině roku 2006. Integrační centrum, které vznikne v prvním poschodí rozestavěného a dlouhodobě nevyužitého objektu uprostřed obce, bude mít společenský sál, internetovou kavárnu, azylové byty pro matky s dětmi a domovinku pro seniory. "Dostavba objektu je rozdělena na dva projekty - kromě Integračního centra v 1. patře bude v přízemí turistické centrum s restaurací, informační kanceláří, půjčovnou sportovního vybavení a dalšími službami pro turisty. Tento náš projekt přihlásíme znovu i do 2. kola," uvedla Kateřina Holmová, projektová manažerka regionální rozvojové agentury.