01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Srozumitelnost je důležitá!

S některými právními předpisy se občan potkává relativně často a v docela běžných situacích. Stačí, když si třeba chce postavit dům, vykopat studnu nebo získat živnostenské povolení k podnikání. Zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení, (správní řád) byl schválen tehdejším Národním shromážděním ČSSR...

S některými právními předpisy se občan potkává relativně často a v docela běžných situacích. Stačí, když si třeba chce postavit dům, vykopat studnu nebo získat živnostenské povolení k podnikání.

Zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení, (správní řád) byl schválen tehdejším Národním shromážděním ČSSR 29. června 1967, a tudíž se podle tohoto zákona postupuje už skoro 35 let. Vzhledem k tomu, že Poslanecká sněmovna (PS) ani na druhý pokus neschválila novou legislativní úpravu v této oblasti, bude původní správní řád platit i nadále.

Důvody jejího neschválení jsou nepochybně rozličné. Některým poslancům zřejmě vadilo i to, že už jednou odmítnutý právní předpis se do PS zase vrátil jako pozměňovací návrh k úplně jinému zákonu, jiným zase třeba to, že nový správní řád stanovoval dvě kategorie účastníků řízení s odlišnými pravomocemi, pokud jde jejich práva a vliv na vlastní správní řízení, což se nezdálo především ekologickým aktivistům. Podle mého názoru však je problém v něčem jiném a vůbec se netýká jenom onoho návrhu zákona.

Legislativní změny vůbec jsou totiž v posledním době směřovány k obecně většímu důrazu na formálnost, a tím pádem i složitost vlastní aplikace právních předpisů v praxi. Příkladem budiž třeba nový dva roky platný soudní řád, který v podstatě znemožnil, aby i relativně jednoduchou žalobu podal u soudu sám účastník řízení bez odborné pomoci právníka. V této tendenci pokračuje i předmětný návrh nového správního řádu. Dosavadní správní řád je nepochybně pro laickou občanskou veřejnost (a "právem nezatížení" občané jsou většinou účastníky správních řízení, třeba o vydání stavebního povolení) mnohem srozumitelnější a co do vlastního průběhu je navíc i vlastní správní řízení jednodušší. Návrh nového správního řádu je prostě mnohem složitější a jeho aplikace v praxi a pochopení jeho jednotlivých institutů by nebylo pro občana bez odborné právní pomoci vůbec jednoduché. "I pouhá" novela stávajícího správního řádu (aby z něho třeba zmizely "národní výbory") by možná posloužila věci lépe než podle mého názoru až příliš komplikovaný a pro občana zbytečně složitý nový zákon o řízení před správními úřady.

Neschválení návrhu zákona o řízení před správními orgány však podle mě není v současné době žádná legislativní katastrofa. A navíc jsem skutečně přesvědčen, ač jsem sám vzděláním právník, že by jedním z kritérií pro projednávání a schvalování nových zákonů tohoto typu měla obecně být i jejich srozumitelnost a praktická použitelnost pro "normální" neprávnickou občanskou veřejnost.

Jiří Němec,

právník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down