STAN podpoří zopakování Milostivého léta. Požaduje však systémové změny parametrů oddlužení

Vláda dnes odsouhlasila opakování akce tzv. Milostivého léta. Ta umožní dlužníkům, kteří jsou zatíženi exekucí vůči státu nebo jeho institucím a kteří chtějí splatit původní dluh a zbavit se úroků, poplatků z prodlení nebo nákladů na vymáhání, své závazky vyřešit. Druhé kolo akce začne platit 1. září a potrvá do 30. listopadu. Týkat se bude dluhů vůči státním institucím, podnikům se státní účastí či obcím.

„Milostivé léto je začátkem, je popostrčením, je jednou z věcí, které mohou s tímto obrovským problémem zvaným exekuce pomoci aspoň trochu. Iniciativu nejen že jako STAN podporujeme, ale chystáme se ji i aktivně propagovat, aby se o ní dozvědělo ještě více lidí. Máme v plánu mimo jiné kontaktovat starosty a starostky, vytvoříme letáky a plakáty, které vyvěsíme na obecních vývěskách,” uvedla poslankyně za hnutí STAN Barbora Urbanová a upozornila na odvedenou práci 1. místopředsedy hnutí Jana Farského v problematice exekucí, který se v minulém volebním období o mnoho změn zasloužil.  

Zároveň dodala, že nutná je ovšem i změna systému. „Milostivé léto, byť nás o něm neuslyšíte mluvit negativně, není systémovou změnou. Problém s exekucemi má v České republice až 850 tisíc lidí. A na začátku nemusela být touha mít něco, na co člověk nemá. Stačilo, že se zdražily energie, rozbilo se vám auto, vaše dítě potřebovalo do školy novou aktovku nebo vaši rodiče drahou léčbu. Stačilo přijít o práci a prostě to nezvládnout. Stačilo jet párkrát “na černo” a pak to neřešit. Kdo z nás někdy neudělal chybu,” vysvětlila poslankyně. 

Právě úpravou parametrů oddlužení se budou koaliční strany v brzké době zabývat. Pomocí lidem v exekucích se navíc omezí rozsah šedé ekonomiky, ke kterému se vláda zavázala v programovém prohlášení.

Podle náměstka ministra spravedlnosti z hnutí STAN Karla Dvořáka bude změna systému výhodnější i pro stát. „Co pro člověka s exekucí znamená, když dostane práci? Že se mu bude srážet ze mzdy tolik peněz, až to pro něj znamená konec důstojného života. Lidé v exekucích proto vyhledávají zaměstnání, kde dostanou peníze na ruku. Vyřadí je to z normálního života, komplikuje to i tak základní věc, jako je využívání vlastního bankovního účtu. Nakonec z toho všeho vychází špatně i stát, protože přichází o daně, sociální i zdravotní, které by za zaměstnance měl dostat,” shrnul náměstek ministra spravedlnosti. 

Karel Dvořák doplnil, že základem by mělo být nastavení, které motivuje dlužníka pracovat a své dluhy splácet. „Nové oddlužení by ale mělo být kratší, mělo by být jednodušší do něj vstoupit. Nemůžeme souhlasit se stavem, kdy je výhodnější nepracovat a brát dávky, než pracovat a bez vidiny konce splácet svoje dluhy. Práce se musí vyplatit a dluhy se musí platit, ale nikomu nepomůže, pokud se z dlužníků stanou doživotní nevolníci systému. Nyní každý rok do oddlužení vstoupí zhruba 25 tisíc lidí, ale osob v exekucích máme více než 800 tisíc. Z této sumy více než polovina má na sebe exekuci, která vznikla před rokem 2009. V takových případech už se nedá zaplacení očekávat. Podle výzkumu odborníků by za úpravy relativně málo parametrů a dostatečné osvětě mohlo do oddlužení za velice krátkou dobu vstoupit až 300 tisíc lidí. A to by za to opravdu stálo,” uzavřel Karel Dvořák.*

/zr/

Na snímku: Barbora Urbanová, poslankyně za STAN

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down