01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Startovací byty pro mladé rodiny

Startovací byty pro mladé rodiny Vstřícnou ruku podali mladým manželstvím v Mělníku. Radnice pro ně připravila 64 tzv. startovacích bytů, které jim usnadní počáteční roky spokojeného a zajištěného života. První z nich se stěhovala do nového začátkem letošního července. Městský úřad v Mělníku...

Startovací byty pro mladé rodiny

Vstřícnou ruku podali mladým manželstvím v Mělníku. Radnice pro ně připravila 64 tzv. startovacích bytů, které jim usnadní počáteční roky spokojeného a zajištěného života. První z nich se stěhovala do nového začátkem letošního července.

Městský úřad v Mělníku eviduje na 600 žádostí místních občanů usilujících o přidělení bytu. Zastupitelé našli aspoň částečné řešení tohoto tíživého problému. Rozhodli, že zpočátku pomohou nejpotřebnějším, především mladým rodinám. Posloužil k tomu nákup dvou věžových domů u sídliště Slovany a jejich komplexní rekonstrukce na byty.

Oba devítipodlažní domy, dříve majetek mělnické elektrárny, se městu výjimečně podařilo odkoupit za 7,5 miliónu korun. Investice byla na první pohled výhodná. Jenže objekty od roku 1965 léta sloužily jako ubytovny s jednotlivými pokoji pro montéry a další pracovníky podílející se na výstavbě a provozu elektrárny. Časté střídání přechodných nájemníků a neuspokojivá údržba se nakonec neblaze projevily - došlo k dezolátnímu stavu zejména v interiéru obou domů.

Milióny na rekonstrukci

Rada města si byla vědoma, že podstatná přestavba a modernizace domů, které uspokojí požadavky na současný způsob bydlení, si vyžádá značné finanční částky ve výši několika desítek miliónů. Potvrdila to i závěrečná rekapitulace celkových nákladů na rekonstrukci, které dosáhly téměř 47 miliónů korun, přičemž všechny ani nebylo možné hradit jen z vlastních prostředků. Z pokladny města, kromě zmíněného několika miliónového nákupu domů, bylo 836 tisíc korun vydáno na odkup přilehlého pozemku od soukromého vlastníka pro vybudování přístupové komunikace a parkování aut, na jeden milión korun přišla příprava stavby. Jen rekonstrukce obou věžových domů stála celkem 37,6 miliónu korun. Město si na tyto výdaje nepůjčilo, ale hradilo je ze svého rozpočtu celkovou částkou ve výši 27 miliónů korun. Byla použita z položky příjmu, který byl získán při prodeji obecních bytů.

Mgr. Zuzana Lišková, starostka Mělníka, ale uvítala výraznou pomoc státu. Ministerstvo pro místní rozvoj přispělo na vybudování všech 64 bytových jednotek nevratnou dotací ve výši 20,4 miliónu, což představuje na každou jednotku 320 tisíc korun. Podmínkou k udělení dotace bylo, že nové byty zůstanou v majetku města.

Ze starého nové

Na komplexní rekonstrukci věžových domů včetně pořízení nové příjezdové komunikace, chodníku a úpravy okolí město vypsalo veřejnou obchodní soutěž. S nejpřijatelnější cenovou nabídkou ji vyhrála společnost CL - Invest Česká Lípa. Její práce na úplné přestavbě interiéru původních ubytoven na nové byty nebyla snadná. Stačí uvést, že na každém patře se nacházely jednotlivé místnosti, zatímco společné umývárny a také záchody byly až na konci chodby. Celkový interiér domů byl značně devastovaný.

Z gruntu, od podlahy zaměstnanci firmy začali s bouracími pracemi loni v listopadu. Předem zateplili fasády budov a do rozšířených oken zasadili plastová, aby mohli uvnitř pokračovat po celé zimní období. Byla změněna celá dispozice domů. Nové, vyzdívané příčky rozdělily prostor v každém patře na čtyři byty o velikosti 2 + 1 s plochou 47 m2 a 55 m2 . Každý má kuchyňskou linku, vestavěnou skříň, elektrický sporák a digestoř. Je zavedeno dálkové vytápění. Koupelny a toalety jsou obložené dlaždičkami. V bytech je místo pro vlastní pračku. Na devátém podlaží se nachází sušárna, v suterénu má každá rodina sklep.

Nakonec přišly celkové úpravy okolí domů. Vede k nim nová příjezdová cesta a chodníky, bylo opraveno nefunkční veřejné osvětlení. Firma pamatovala na 45 parkovacích míst pro auta a stání pro kontejnery na odpady. Do konce května byla celková rekonstrukce a modernizace obou věžových domů hotova.

Tabulka nad jejich vchody uvádí jméno hlavního dodavatele, firmy CL - Invest Česká Lípa. Václav Nádvorník z městského úřadu, jenž byl pověřen dozorem na stavbě, oceňuje, že firma byla solidní, odvedla kvalitní práci, při které uplatnila nejnovější technologie, takže při přejímce nebyl důvod k závažnějším připomínkám.

Za zmínku ještě stojí, že mladým rodinám bude místo malého sloužit nový, prostornější rychlovýtah, pro sedm osob a kočárek. Zasloužila se o to pražská firma Technolift. Maminky s dětmi uvítají, že mohou vyjít do přilehlého klidného prostředí lesoparku. Základní potraviny pro rodinu nakoupí v nedaleké prodejně, blízko je zastávka autobusu, takže odříznutí od vzdálenější městského centra nehrozí.

Péče o nové byty včetně komplexní údržby, výběru nájemného a poplatků za různé služby, stejně jako u ostatního bytového fondu v majetku města, přechází na Koncept - Fast, s. r. o. Předpokládá se, že nájem a zálohy na služby budou činit 2000 - 2500 Kč měsíčně. Smlouva s firmou se osvědčuje, neboť městský úřad by nemohl vše plně a uspokojivě zajistit.

Peněžní kauce podmínkou

Zájemcům, začínajícím mladým rodinám, rada města přidělovala nové byty v rekonstruovaných domech podle předem stanovených pravidel. Mimo jiné, že jejich manželství netrvá víc než sedm let. Dále, že alespoň jeden z manželů je občanem České republiky a Mělníka. Navíc musí žadatel prokázat, že má uzavřené stavební spoření. K podmínkám rovněž náleží, že byty jsou pronajímány na dobu pěti let s možností dvojího prodloužení vždy o jeden rok, nejdéle na sedm let. Předpokládá se, že poté si rodina opatří vlastní bydlení, například z našetřených peněz. I proto, že nájemní byt se pro mnohé stane malým.

Zastupitelé dodatečně schválili, že uchazeč o byt, ještě před uzavřením nájemní smlouvy s městem, je povinen zaplatit jednorázově kauci ve výši 30 tisíc korun. Zpět ji každý dostane až po ukončení nájmu, kdy se včas vystěhuje a nebude dlužit na nájemném a jiných službách. V některých případech to může být přísné rozhodnutí. Zástupci města ale zdůraznují, že využívání startovacích bytů je v současné situaci jediným řešením, jak v Mělníku pomoci zvláště mladým rodinám.

V prvním kole si pro žádost o nájem v nových bytech přišlo na městský úřad na 180 zájemců, z nich 73 vrátilo vyplněný dotazník. Jen 54 uchazečů splnilo požadované podmínky a radní jim byty koncem června přidělili. Druhé kolo při stejných podmínkách bylo vyhlášeno pro zájemce o zbývajících deset bytů, které měly být přiděleny do konce července. Nabídka celkem 64 bytových jednotek je v současné době jedinou cestou, jak zlepšit bytovou situaci mladých manželství. S další, finančně nákladnou rekonstrukcí starších objektů na obecní byty, nebo dokonce s novou výstavbou město zatím nepočítá.

Jan Bednařík

FOTO VÁCLAV NÁPRAVNÍK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down