K rušení matričních úřadů, které Ministerstvo vnitra zvažovalo uskutečnit v menších obcích, kde se vykoná v průměru pouze dvacet prvozápisů ročně a na každý prvozápis se tak vykazují relativně vysoké náklady, nakonec nedojde. Každá obec navíc bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat.
Dohodli se na tom předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a starosta Kyjova František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová s ministrem vnitra Lubomírem Metnarem za přítomnosti premiéra Andreje Babiše.
„Mám z výsledku našeho jednání velmi dobrý pocit, pan premiér i pan ministr vyslyšeli požadavky starostů, tedy Svazu měst a obcí, a akceptovali návrh jeho předsedy Františka Lukla. Děkujeme za toto rozhodnutí, které je dalším důkazem partnerského přístupu vlády k územním samosprávám,“ uvedla Jana Vildumetzová.
Dojde tak pouze ke změně financování tohoto výkonu státní správy. „Stát už nebude platit za matriční úkony paušálně, ale půjde o úhradu za výkon,“ upřesnil František Lukl.
„Stav, kdy na jednom úřadu stojí zápis do matriční knihy státní kasu 113 000 Kč a na druhém jen 230 Kč, nebyl dlouhodobě udržitelný a bylo potřeba ho řešit. Proto jsem rád, že jsme se zástupci obcí došli k přijatelnému kompromisu. Sama obec rozhodne, zda se jí matrika vyplatí či nikoliv,“ konstatoval Lubomír Metnar.
Výkonové financování reflektuje reálné vytížení agendy a spravedlivě rozděluje příspěvek na tuto agendu úřadům, které ji reálně vykonávají. Částky na jednotlivé typy prvozápisů by se podle nového návrhu měly pohybovat v rozmezí 600 až 800 Kč za zápis narození, 1700 až 2000 Kč za zápis úmrtí a 3500 až4000 Kč za zápis uzavření manželství nebo partnerství.
Ministerstvo vnitra všechny dotčené obce seznámí s novým návrhem a představí daný model financování matriční agendy. Obce se poté dobrovolně rozhodnou, zda chtějí za nových podmínek ve výkonu matriční agendy pokračovat. Diskuse po jednotlivých krajích budou nadále pokračovat. Na konci června by mělo být jasno, které obce se matriky za nových podmínek vzdají.
Rušení matrik se mělo původně týkat 445 matričních úřadů z celkem 1270, které v České republice existují. Resort vnitra si od tohoto kroku sliboval úsporu zhruba 150 milionů korun ročně. Proti automatickému rušení matričních úřadů s nízkým počtem vykonaných prvozápisů – což by dopadlo zejména na malé obce, ostře vystupovalo i Sdružení místních samospráv ČR.
Tímto tématem se zevrubně zabývá i červnové vydání Moderní obce, které se ke čtenářům bude expedovat už na konci tohoto týdne.*
/zr, rš/
K foto:
Mezi matrikami, jejichž zrušení připadalo v úvahu ve třiceti menších obcích Moravskoslezského kraje, byl i matriční úřad v Jistebníku na Novojičínsku. Na snímku pohled na obec
Foto: archiv obce
Děkuji! Na internetu jsem to nedohledal.proofreading services