01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Stavební činnost"" pod lupou právních norem 1/

V tomto příspěvku i v následujících pokračováních budeme zveřejňovat základní informace, které by měly přispět ke zlepšení znalostí právních norem v oblasti "výstavby". Jde o povolování, provádění a užívání staveb, ale i o další otázky, které se "stavební činností" v nejširším slova smyslu...

V tomto příspěvku i v následujících pokračováních budeme zveřejňovat základní informace, které by měly přispět ke zlepšení znalostí právních norem v oblasti "výstavby". Jde o povolování, provádění a užívání staveb, ale i o další otázky, které se "stavební činností" v nejširším slova smyslu souvisejí. Půjde o výklad základních problémů "veřejného stavebního práva", zejména stavebního zákona a vedle toho těch nejdůležitějších otázek správního řízení, jejichž znalost je pro výklad "vlastní" problematiky stavebního zákona nezbytná.

Vlastnímu komentáři bude předcházet přehled základní právní úpravy a výklad podstatných pojmů stavebního zákona a správního řádu. Postupně vysvětlíme hlavní zásady (principy) správního řízení, dále objasníme postup v územním, stavebním a kolaudačním řízení, při ohlašování staveb, jejich změn a udržovacích pracích, pak ještě při povolování změn užívání staveb, nařizování údržby (udržovacích pracích), nezbytných úprav na stavbě a stavebním pozemku, odstraňování staveb, neodkladných zabezpečovacích pracích, vyklizení stavby, státním stavebním dohledu, uplatňování sankcí ve výstavbě, vyvlastňování pozemků a staveb. Vysvětlíme také problematiku stavebních úřadů, ochrany zvláštních zájmů ve výstavbě, evidence a ukládání dokumentace, společná ustanovení a některé další otázky.

Přehled základní právní úpravy

Základní právní předpisy, které danou problematiku upravují, jsou:

- zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), v platném znění (dále jen stavební zákon).

Ke stavebnímu zákonu bylo původně vydáno sedm základních prováděcích vyhlášek, z nichž k dnešnímu dni zůstaly v platnosti pouze tři vyhlášky:

1. Vyhláška č. 137/1998 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu, (dále jen OTP), která platí na celém území ČR s výjimkou hl. m. Prahy, kde platí "speciální" vyhláška (viz dále).

2. Vyhláška č. 135/2001 Sb., o územně plánovacích podkladech a územně plánovací dokumentaci (dále jen ÚPD)

3. Vyhláška č. 132/1998 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení stavebního zákona, v platném znění, (dále jen ÚSŘ). Tato vyhláška je "vlastní" prováděcí vyhláškou ke stavebnímu zákonu, jak vyplývá již z jejího slovního označení a z nadpisů nad jednotlivými ustanoveními.

Dalšími dvěma prováděcími předpisy ke stavebnímu zákonu jsou dvě "speciální" vyhlášky.

1. Vyhláška č. 26/1999 Sb. hl. m. Prahy, o obecných technických požadavcích na výstavbu v hl. m. Praze, v platném znění, která na území hl. m. Prahy od 1. 1. 2000 nahrazuje "celostátní" vyhlášku o OTP.

2. Vyhláška č. 369/2001 Sb., kterou se stanoví obecné technické požadavky zabezpečující užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu a orientace (dále jen OTPI). Jde o tzv. bezbariérovou vyhlášku.

Dále je třeba uvést alespoň ty nejdůležitější právní předpisy, které již nejsou prováděcími předpisy ke stavebnímu zákonu, ale mají k němu významný vztah. Lze je proto nazvat souvisejícími předpisy. Jsou to:

- zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), v platném znění, jehož některá ustanovení budou také předmětem dalšího výkladu. /Vztah stavebního zákona a správního řádu - viz § 140 stavebního zákona - jde o vztah speciálního předpisu (stavební zákon) a předpisu obecného (správní řád), kdy se v příslušném řízení podle správního řádu postupuje pouze v případě, že stavební zákon danou problematiku neupravuje, tj. správní řád platí v řízeních podle stavebního zákona pouze subsidiárně (podpůrně)./,

- zákon č. 17/1992 Sb., o životním prostředí,

- zákon č. 100/ 2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí (E.I.A.),

- zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění,

- zákon č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, v platném znění (dále jen autorizační zákon),

- zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích (přestupkový zákon), v platném znění,

- zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, v platném znění,

- nařízení vlády č. 163/2002 Sb., o technických požadavcích na vybrané stavební výrobky,

- vyhláška č. 324/1990 Sb., o bezpečnosti práce a technických zařízení při stavebních pracích.

Stanislav Malý

právník,

odborný asistent na katedře společenských věd Stavební fakulty ČVUT

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down