01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Stavební činnost" pod lupou právních předpisů 19/

Stavební úřad zajistí vzájemný soulad předložených stanovisek dotčených orgánů státní správy vyžadovaných zvláštními předpisy a posoudí vyjádření účastníků řízení a jejich námitky (§ 62 odst. 3 stavebního zákona - dále jen s. z.). Pokud...

Stavební úřad zajistí vzájemný soulad předložených stanovisek dotčených orgánů státní správy vyžadovaných zvláštními předpisy a posoudí vyjádření účastníků řízení a jejich námitky (§ 62 odst. 3 stavebního zákona - dále jen s. z.). Pokud jde o připomínky a námitky účastníků řízení, které byly v řízení uplatněny včas (viz koncentrační zásada), musí se jimi stavební úřad vždy zabývat a posoudit je z hlediska jejich oprávněnosti. Jestliže zjistí, že uplatněné námitky a připomínky jsou oprávněné, je třeba je akceptovat a musí se promítnout do stavebního povolení. Může se tak stát dvojím způsobem: buď tak, že stavebník bude muset v jejich smyslu upravit projektovou dokumentaci, nebo je stavební úřad přímo začlení do podmínek stavebního povolení. Pokud stavební úřad shledá připomínky a námitky účastníků řízení neopodstatněnými, pak je ve výroku stavebního povolení zamítne a řádně to odůvodní. K později uplatněným námitkám se již nepřihlíží (viz § 61 odst. 1 věta druhá s. z.).

Jestliže by uskutečněním nebo užíváním stavby mohly být ohroženy zájmy chráněné stavebním zákonem, předpisy vydanými k jeho provedení a zvláštními předpisy, stavební úřad žádost o stavební povolení zamítne (§ 62 odst. 4 s. z.)

Stavební povolení

Ve stavebním povolení stanoví stavební úřad závazné podmínky pro provedení a užívání stavby a rozhodne o námitkách účastníků řízení. Stavební úřad zabezpečí stanovenými podmínkami zejména ochranu veřejných zájmů při výstavbě a při užívání stavby, komplexnost stavby, dodržení obecných technických požadavků na výstavbu, popřípadě jiných předpisů a technických norem, a dodržení požadavků stanovených dotčenými orgány státní správy, především vyloučení nebo omezení negativních účinků stavby na životní prostředí (§ 66 s. z.). Stavební povolení pozbývá platnost, jestliže stavba nebyla zahájena do dvou let ode dne, kdy nabylo právní moci, pokud stavební úřad v odůvodněných případech nestanovil pro zahájení stavby další lhůtu (§ 67 s. z.). Co se týče okamžiku zahájení stavby, který je rozhodující pro posouzení otázky, zda stavební povolení pozbylo, či nepozbylo platnosti, je jím třeba rozumět okamžik, kdy stavebník zahájí první práce (jakékoli práce), které jsou obsahem stavebního povolení. Nemusí tedy jít, jak se někdy nesprávně uvádí, o vyhloubení nebo vyzdění základů stavby, nebo dokonce provedení hrubé stavby prvního nadzemního podlaží apod.

Oznámení stavebního povolení

Stavební povolení a rozhodnutí o prodloužení jeho platnosti se oznámí stejným způsobem jako zahájení stavebního řízení a vyrozumění o ústním jednání (§ 69 odst. 1 věta první s. z.). Oznamuje-li se stavební povolení veřejnou vyhláškou, vyvěsí se stavební povolení po dobu 15 dnů způsobem v místě obvyklým. Poslední den této lhůty je dnem doručení (§ 69 odst. 2 s. z.). Stavební povolení a rozhodnutí o prodloužení jeho platnosti jsou závazná i pro právní nástupce účastníků řízení (§ 70 s. z.).

právník, odborný asistent
Stavební fakulty ČVUT

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down