01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Stavební činnost" pod lupou právních předpisů 22/

Kolaudace staveb. Dokončenou stavbu, popřípadě její část schopnou samostatného užívání nebo tu část stavby, na které byla provedena změna nebo udržovací práce, pokud stavba vyžadovala stavební povolení, lze užívat jen na základě kolaudačního rozhodnutí (§ 76 odst. 1 stavebního zákona /s. z./)....

Kolaudace staveb. Dokončenou stavbu, popřípadě její část schopnou samostatného užívání nebo tu část stavby, na které byla provedena změna nebo udržovací práce, pokud stavba vyžadovala stavební povolení, lze užívat jen na základě kolaudačního rozhodnutí (§ 76 odst. 1 stavebního zákona /s. z./). Dokončené terénní úpravy, těžební a jim podobné nebo s nimi související práce, jakož i informační, reklamní a propagační zařízení se kolaudují pouze v případě, že to stavební úřad stanovil při jejich povolení (§ 76 odst. 2 s. z.). Kolaudační řízení provádí stavební úřad, který vydal stavební povolení nebo povolil terénní úpravy, těžební a jim podobné nebo s nimi související práce, jakož i informační, reklamní a propagační zařízení (§ 77 s. z.).

Účastníci kolaudačního řízení a jeho průběh. Účastníky kolaudačního řízení jsou: 1. stavebník, 2. vlastník stavby, 3. uživatel (provozovatel), je-li v době zahájení řízení znám a 4. vlastník pozemku, na kterém je kolaudovaná stavba umístěna, pokud jeho vlastnické právo může být kolaudačním rozhodnutím přímo dotčeno. Proti okruhu účastníků jak územního, tak stavebního řízení, je okruh účastníků kolaudačního řízení podstatně užší, když účastníky kolaudačního řízení nejsou zejména vlastníci sousedních pozemků a staveb (a to ani v případech, kdy by mohli být kolaudovanou stavbou přímo dotčeni ve svých právech).

Jediným subjektem, který je vždy účastníkem kolaudačního řízení, je stavebník (osoba, které bylo vydáno stavební povolení nebo její právní nástupce). Vlastník stavby a pozemku jsou účastníky kolaudačního řízení v případech, kdy nejsou sami stavebníky (stavebníkem je například nájemce).

Kolaudační řízení se zahajuje na návrh stavebníka. Návrh může podat i budoucí uživatel (provozovatel), musí však stavebnímu úřadu předložit písemnou dohodu se stavebníkem o užívání stavby (§ 79 odst. 1 s. z.). Návrh na kolaudaci se podává písemně. V návrhu musí být uveden předpokládaný termín dokončení stavby (§ 79 odst. 2 s. z.).

Stavební úřad oznámí účastníkům řízení a dotčeným orgánům státní správy zahájení kolaudačního řízení nejméně 7 dnů před ústním jednáním spojeným s místním šetřením. V kolaudačním řízení je místní šetření obligatorní (musí se vždy konat) na rozdíl od územního a stavebního řízení. U liniových staveb s velkým počtem účastníků řízení stavební úřad uvědomí účastníky o zahájení kolaudačního řízení veřejnou vyhláškou nejméně 15 dnů před konáním místního šetření (§ 80 odst. 1 stavebního zákona).

V oznámení o zahájení kolaudačního řízení upozorní stavební úřad účastníky a dotčené orgány státní správy, že námitky a stanoviska mohou uplatnit nejpozději při ústním jednání, jinak k nim nebude přihlédnuto (§ 80 odst. 2 s. z.). Je-li to účelné, přizve stavební úřad ke kolaudačnímu řízení projektanta, popřípadě zhotovitele (§ 80 odst. 3 s. z.).

právník, odborný asistent

Stavební fakulty ČVUT

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down