01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Stavební činnost" pod lupou právních předpisů 27/

Nařízení odstranění stavby. Stavební úřad nařídí vlastníku stavby nebo zařízení odstranění: 1. závadné stavby ohrožující život nebo zdraví osob, pokud ji nelze hospodárně opravit, 2. stavby nebo zařízení postavené bez stavebního povolení či...

Nařízení odstranění stavby. Stavební úřad nařídí vlastníku stavby nebo zařízení odstranění:

1. závadné stavby ohrožující život nebo zdraví osob, pokud ji nelze hospodárně opravit,

2. stavby nebo zařízení postavené bez stavebního povolení či ohlášení nebo v rozporu s ním. Odstranění stavby se nenařídí, pokud stavebník prokáže, že stavba je v souladu s veřejným zájmem, zejména s územně plánovací dokumentací, cíli a záměry územního plánování, obecnými technickými požadavky na výstavbu, technickými požadavky na stavby a zájmy chráněnými zvláštními předpisy a jestliže stavebník v řízení o odstranění stavby podá žádost o její dodatečné povolení a předloží podklady a doklady vyžádané stavebním úřadem v jím stanovené lhůtě a v rozsahu jako k žádosti o stavební povolení,

3. stavby, k níž bylo stavební povolení zrušeno (§ 102 odst. 4 stavebního zákona - dále jen s. z.),

4. dočasné stavby, u níž uplynula stanovená doba jejího trvání nebo pominul účel, pro který byla zřízena /§ 88 odst. 1 písm. a) až d) s. z./.

Zjistí-li stavební úřad v průběhu stavebního řízení, že stavba již byla zahájena bez stavebního povolení, řízení zastaví a bude postupovat podle odst. 1 písm. b) (§ 88 odst. 2 s. z.). Podá-li stavebník proti rozhodnutí o odstranění zařízení vydanému podle § 88 odst. 1 písm. b) s. z. odvolání, předmětné zařízení nemůže být provozováno a reklamy budou odstraněny nebo zcela zakryty tak, aby nebyly viditelné. Nesplní-li majitel zařízení tuto povinnost, vykoná ji stavební úřad na náklady vlastníka sám (§ 88 odst. 3 s. z.).

V případě nepovolené stavby (na rozdíl od zařízení) musí stavební úřad dát stavebníkovi (vlastníkovi stavby) vždy možnost požádat o její dodatečnou legalizaci a v případě, že stavebník (vlastník) ve stanovené lhůtě splní podmínky stanovené v § 88 odst. 1 písm. b) věta druhá s. z., musí takovou stavbu dodatečně povolit; pouze v případě, že tak stavebník (vlastník) neučiní, nařídí (musí nařídit) stavební úřad odstranění takové stavby. Je tedy logické, že v naprosté většině případů končí řízení o odstranění stavby nikoli nařízením jejího odstranění, ale dodatečným povolením. Podle § 88 odst. 1 písm. c) s. z. jde o situace, kdy při provádění stavby vznikne na stavbě neodstranitelná závada, která brání pokračování prací. V takovém případě zruší stavební úřad nejprve stavební povolení a pak nařídí odstranění stavby.

Kdo nese náklady. Náklady na odstranění stavby nese její vlastník. Stavební úřad může rozhodnout, že část skutečných nákladů na odstranění stavby uhradí vlastník podle míry své odpovědnosti za stav stavby, a zbylá část se uhradí z prostředků na státní stavební příspěvek (§ 89 odst. 1 s. z.). Vlastník stavby odpovídá za škodu vzniklou na sousedních stavbách nebo pozemku, pokud nebyla vyvolána jejich závadným stavem. Náklady zabezpečovacích prací, které je nutno souběžně provést pro závadný stav sousední stavby, nese vlastník této stavby (§ 89 odst. 2 s. z.).

právník, odborný asistent
Stavební fakulty ČVUT

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down