01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavění hrází z pytlů s pískem

Nejrozšířenější mobilní protipovodňovou ochranu představují klasické pytle s pískem. Při jejich stavbě však často dochází k chybám, které způsobují nízkou účinnost hotové stavby.

Pytle plněné pískem jsou nejrozšířenějším druhem mobilní protipovodňové ochrany. Lze je využít ke stavbě hrází, k utěsnění dveří, oken, větracích prostorů, kanálů aj. Účinnost hráze postavené z pytlů se výrazně zvyšuje využitím fólie.

JAK SE PYTLE NAPLŇUJÍ

Pytle s pískem se rozdělují na:

- klasické vyrobené z juty nebo umělých vláken - menší (45 x 60 cm, hmotnost průměrné náplně 20-25 kg) a větší (65 x 90 cm, hmotnost průměrné náplně 30-50 kg);


- dvoukomorové tandemové z polypropylenu - menší (65 x 85 cm, hmotnost průměrné náplně 20-22 kg) a větší (65 x 100 cm, hmotnost průměrné náplně 23-25 kg).

Plnit pytle lze pomocí násypek přímo z korby nákladního automobilu. Zavázání se provádí tak, že první »plnič« pytel zaškrtí v ústí a druhý volné konce tkanic nejprve křížem třikrát pevně obtočí zaškrcením a udělá jednoduchý uzel s kličkou.

Pokud jde o množství písku v jednom pytli: naplněný pytel musí mít hmotnost úměrnou fyzické schopnosti osob manipulujících s břemenem a schopnost těsnit ve vazbě s ostatními (nesmí být příliš plný, aby se mohl přizpůsobit svým tvarem okolní vazbě a hráz těsnila).

JAK SE POKLÁDAJÍ

Jednořadé kladení klasických pytlů. Pokud lze, provádí se před zahájením pokládání pytlů vázání hráze do terénu. První pytel se položí do zahloubení po sejmuté vrstvě zeminy, čímž se dosáhne pevného spojení základní vrstvy s okolním terénem. Po vytyčení hranic a směru hráze se začne stavět od spodního konce a postupuje se proti směru toku tak, aby každá vrstva byla ukončena najednou.

Pytle se vždy ukládají úvazky směrem od proudící vody a patou pytle k vodě a mírně šikmo ve směru proudění vody, přičemž odklon od kolmého směru je asi 10°. Význam ukládání pytlů pod úhlem je v tom, že proudící voda unáší značné množství kalu, který se usazuje ve vzniklých spárách ve vazbě pytlů, a přetlak stoupající vody pak přispívá k těsnosti vytvořené hráze. Maximální doporučená výška jednořadých hrází je 1,5 m. Při ukládání je důležité klást pytle tak, aby horní vrstva pytlů překrývala spáru mezi pytli vrstvy pod ní (cihlová vazba).

Víceřadé kladení klasických pytlů se provádí na místech, kde lze očekávat větší množství rychleji proudící vody a kde předpokládaná výška hladiny bude nad 1 m oproti hraně břehu toku. Zásadně se používají pytle větších rozměrů. Při ukládání je třeba dodržet stejná pravidla jako při jednořadém uspořádání. Konce pytlů s úvazkem, které jsou na vnější (vzdušné) straně hráze, musí být vždy přesazeny přes paty pytlů vnitřní řady. Tento typ hráze lze stavět až do výšky 1,5 m. Doporučuje se uzavřít hráz položením jedné řady pytlů kolmo na směr hrázky ve středové části, čímž se překryje styk obou řad pytlů.

Kombinované víceřadé kladení. Vazba jednotlivých pytlů ve vrstvách je uzpůsobena jako při zdění cihel, tzv. »na cihlu a půl«. Jednotlivé vrstvy se střídají tak, že jedna vrstva z lícové strany má pytle položeny po délce a z druhé strany kolmo na podélnou osu hrázky, a v další vrstvě je kladení obrácené. Kombinovaným způsobem postavená hráz může být vysoká až 2 m.

V případě stavby vyšších hrází je nutno kombinovanou vazbu zdvojit či vícenásobně zesílit. Platí pravidlo, že poměr tloušťky hráze k její výšce by měl být asi 1 : 3. Při kladení pytlů do vazby je vhodné vysypávat prostor spár mezi pytli další zeminou.

Tabulka ukazuje spotřebu pytlů v závislosti na typu a délce hráze při výšce 1,5 m. Objem potřebného písku se získá vynásobením údaje určujícího počet pytlů číslem 0,04 (hmotnost písku v pytli) a vydělením číslem 1,6 (hustota písku 1600 kg/m3). Např. pro stavbu jednoduché hráze o délce 10 m a výšce 1,5 m je třeba 155 pytlů, tj. 155 x 0,04/1,6 = 3,9 m3 písku.

SPRÁVNÉ UTĚSŇOVÁNÍ HRÁZE

Utěsňování otvorů se provádí ukládáním pytlů těsně vedle sebe přímo do otvoru ve vrstvách tak, aby paty pytlů mírně vyčnívaly nad lícovou stranu otvoru směrem k vodě asi 10 cm. Pro utěsnění zejména dveřních a okenních vstupů do budov na celou výšku otvoru se využívá příložné těsnění tak, aby pytle v jednoduché vazbě položené na sebe zakryly celý obvod otvoru s minimálním přesahem 25 cm. Pytle se rovnají jednoduchou vazbou těsně na a vedle sebe tak, aby zakrývaly celou desku a opíraly se za jejími okraji o zeď min. 25-30 cm, protože deska nepřiléhá k líci zdiva.

Zatěžování překrytých horizontálních otvorů s použitím pevné desky nebo prken se používá pro zvýšení těsnicích vlastností. Při překrývání otvorů je třeba dodržovat pravidlo orientace pytlů vzhledem ke směru toku (patou pytle proti směru toku) a minimálního překryvu otvorů o 20 cm. Otvor těsněný pytli se ještě překryje deskou nebo prkny, na které se uloží další pytle, popř. větší balvan jako zátěž. Větší otvory mohou být těsněny i hvězdicovým kladením pytlů do jednoduché vazby.

 

JIŘÍ MATĚJKA
Ministerstvo vnitra generální ředitelství HZS ČR

 
Jednořadé kladení pytlů pod úhlem.

Kombinované víceřadé kladení.

Nesprávné uložení těsnění.

FOTO: ARCHIV AUTORA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down