Jak nejlépe spojit odpočinek, pohyb na čerstvém vzduchu a rozšíření obzorů? Odpovědí je netradiční naučná stezka s interaktivními stanovišti.
Nová turistická sezona začala letos v Bystřici nad Pernštejnem slavnostním otevřením stezky s názvem Bystřická zastavení, jejíž výstavbu podpořil ROP Jihovýchod. Jedná se o volné pokračování Svratecké vodohospodářské naučné stezky z Dalečína přes Vír do Švařce. Jedním z cílů zastavení je představit i jiné zajímavé části mikroregionu Bystřicko. Na rozdíl od Svratecké stezky vybavené pouze informačními panely, jsou zastavení různorodá. Přesněji jde o sedmnáct zájmových bodů, které vedou do Bystřice nad Pernštejnem.
ORIGINÁLNÍ MOBILIÁŘ NA MÍRU
Zastavení jsou osazena 19 informačními tabulemi s pestrou tematikou: vodní toky a ochrana před povodněmi, ochrana přírody a lesů, revitalizace krajiny, výskyt a těžba nerostů, čištění odpadních vod, likvidace komunálního odpadu aj. Panely obsahují anglická shrnutí, některé i pohádková odbočení, která návštěvníky připravují na novinky zaváděné na Bystřicku od roku 2011.
Veškerý mobiliář stezky je dřevěný. Kromě panelů jej tvoří lavičky, stoly, orientační tabule, vnitřní směrovky, WC, tři víceúčelové otevřené pavilony, zařízení pro vybití energie vandalů tzv. antivandal, odpadkové koše, minisportoviště s kladinou, překonáváním toků přes mostek či košem na házení. Mobiliář zhotovil ručně na zakázku místní tesař, a sám provedl i úpravy materiálu - dřevo chrání lazurovaný nátěr. »Chtěli jsme podpořit místního řemeslníka, který má s touto prací dlouholeté zkušenosti,« vysvětluje Oĺga Königová z Městského úřadu v Bystřici. O údržbu se postará město.
NA VANDALY S »ANTIVANDALEM«
Myšlenka antivandalů vznikla již v roce 2005, kdy se dokončoval projekt Svratecké vodohospodářské stezky. V té době vznikl tzv. pasivní antivandal. Na naučné tabule byla načrtnuta »tabule« s tváří a vedle ní nápis: Nenič mě, neumím se bránit.
»Při realizaci Bystřických zastavení jsme měli větší obavy z vandalismu, protože tabule jsou umístěny přímo ve městě nebo v okrajových lokalitách města, které nejsou hlídány,« říká Oĺga Königová. Vznikl proto »aktivní antivandal«. Jedná se o tři silné odřezky stromů upevněné na řetěz a zavěšené na konstrukci. K ní je na řetezu upevněna také baseballová tyč. Tyčí si agresor vybije energii na antivandalovi a ztrácí důvod ničit tabule či altánky.
ZASAĎ STROM NA VYSOČINĚ
Dokonalý pocit sounáležitosti s krajinou zažijí návštěvníci na zastavení (dílně v přírodě) s názvem Zasaď strom na Vysočině, která je umístěna poblíž rozhledny na vrchu Karasíně. Z osazovacího plánu si lze vybrat jednu ze 150 sazenic 23 druhů původních dřevin Vysočiny a zasadit ji do Plevova lesoparku. K dispozici je zde nářadí, potřebné návody a odborná obsluha. V dalších letech se lidé mohou vracet a sledovat, jak se park postupně zaplňuje.
Veškeré vybavení stezky včetně odpadkových košů či WC budek je dřevěné. Na zakázku je podle technických výkresů ručně zhotovil místní tesař.
Zařízení »antivandal« ochraňuje mobiliář stezky celkem na čtyřech zastaveních.
FOTO: ARCHIV BYSTŘICE NAD PERNŠTĚJNEM