Třeboň je díky šlechtickým rodům Schwarzenberků a Rožmberků bohatá na kulturněhistorické památky a od roku 1949 je také Městskou památkovou rezervací. Při její návštěvě jsme se ovšem nesetkali s jejím starostou Ing. Jiřím Houdkem proto, abychom hovořili o historii města, ale o současnosti, zejména o bytové politice.
Starostou města je Ing. Jiří Houdek od podzimu 1994, kdy současně převzal zodpovědnost za rozsáhlý městský majetek: "Tehdy jsme se rozhodli pro jinou cestu než většina obcí, jež se po roce 1990 snažily některý svůj majetek prodat, a získat tak prostředky na opravy toho, který si ponechaly, na budování infrastruktury apod. Zvolil jsem filozofii, že pokud si město majetek ponechá a bude ho spravovat a provozovat samo nebo prostřednictvím svých správních firem, bude mít záruku stálého příjmu do rozpočtu města a určitou trvalou perspektivou do budoucna - vedle klasických příjmů z daní a dotací."
Majetek proto město neprodávalo, ale naopak se snažilo získávat další. Historicky dostalo do vínku 30 rybníků o celkové rozloze 250 ha (jen pro představu rybník Svět má rozlohu 230 ha), 150 ha zemědělské půdy a téměř 900 ha lesa a řadu budov.
PRIORITOU BYLO BYDLENÍ
Pro každé město je důležité, aby jeho obyvatelé neodcházeli. Jednou z podmínek je možnost bydlení. Proto se historické budovy začaly měnit v byty. A to formou spoluúčasti budoucích nájemníků i úsilím majitelů, kteří je získali v restituci. Město rovněž vlastní v centru 13 objektů, které začalo záhy rekonstruovat. Tímto přístupem přivedlo ke stejné myšlence i ostatní vlastníky. Motivací bylo rovněž využití dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací. Díky tomu se změnilo centrum k nepoznání. "Bohužel v posledních letech jsou zmíněné příspěvky od státu malé, zatímco ještě před pěti lety bylo vyčleněno v rámci celé ČR na tento program 360 mil. Kč, dnes pouze 150 mil. Kč, když se DPH a cena stavebních prací zvýšily."
Prostředky se přidělovaly podle vyhodnocených projektů ve dvou kolech. Nebylo podstatné, kdo příspěvek dostává, ale že opravený dům bude pro město v rámci obnovy historického centra s loubím přínosem. Ještě je třeba opravit dva domy, jejichž majitelé navzdory podpoře zatím otálejí. Dnes se bydlí i ve třech třeboňských branách, ve čtvrté sídlí hudební škola.
Historické domy tak slouží lidem k bydlení a poskytování služeb. Aspektem budování obecních bytů v historickém centru bylo vytvořit také další možnosti ubytování lázeňských hostů. Tento podnikatelský záměr byl součástí rekonstrukce Bertiných lázní, které jsou prakticky v centru Třeboně. V historických domech tak jsou privátní apartmány, penziony a hotely, které spolupracují s lázněmi. Jde o smysluplné využití a investice do oprav se postupně vracejí.
KDE ZÍSKÁVAJÍ PENÍZE
Třeboň byla od roku 1995 aktivní i v získávání dotací od Ministerstva hospodářství, později od Ministerstva pro místní rozvoj a Státního fondu bydlení na bytovou politiku. Vytvořila také projekty na malometrážní byty v různých střešních nástavbách na panelových a bytových domech. Například v bývalém domově důchodců v centru města vzniklo 23 bytových jednotek. V roce 1999 dokonce zvítězilo v soutěži zaměřené na výstavbu tzv. startovacích bytů pro mladé rodiny, kterým jsou určené dvě desítky bytů v novostavbě nedaleko centra; startovací byty získávají v soutěži zájemci do pronájmu na dobu pěti let, během kterých si hledají novou formu bydlení. Zatím se uvolnila asi čtvrtina bytů, zbývající nájemníci s pomocí města nové byty hledají.
Třeboňští dokázali získat finance také na velkou skupinovou městskou družstevní bytovou výstavbu v lokalitě U Francouzů, část spolufinancují družstevníci pomocí hypotéky.
Od poloviny 90. let se v Třeboni vybudovalo na 250 bytů, ale město by potřebovalo ještě dalších sto. Rovněž pro seniory postavilo ve třech etapách 94 bytů v domech s pečovatelskou službou. Přesto je stále na 40 žádostí neuspokojeno. Byty se přidělují bodovým systémem. Pokud někdo současně uvolní obecní byt, má více bodů a tím větší šanci na umístění.
"Přidělování bytů probíhá transparentně. Pěti až sedmičlenná bytová komise hodnotí žadatele na základě bodového systému a rada potom rozhodne. Vždy mají přednost občané Třeboně a ti, co tady pracují. Pokud není zájem z jejich strany, mohou přijít na řadu přespolní," dodává starosta.
Dnes je v Třeboni zhruba 750 bytů, z nichž polovinu město prodalo po jednotlivých bytech zájemcům za polovinu odhadní ceny, druhá část je v režimu nájemního městského bydlení. Dosavadní rekonstrukce a nová výstavba si vyžádala asi 200 mil. Kč.
Rybnikářské dědictví
Třeboň (zhruba 10 tisíc obyvatel) přiláká každoročně tisíce návštěvníků, které si podmaní nejen genius loci historického města, ale i kouzlo tamní unikátní krajiny s více než pěti stovkami rybníků. Od roku 1977 je Třeboňsko zařazeno do mezinárodního systému biosférických rezervací UNESCO a v roce 1979 tady byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Třeboňsko, jejímž centrem je právě město Třeboň.
Došlo však k události, která nemá obdoby. Schvalovací komise doporučila, aby se návrh rozšířil celkem na deset rybníků značné hodnoty. Nominace tak neustále trvá.