01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Středočeský kraj je zatím bílou vránou

Území Středočeského kraje prožívá v posledních letech mimořádný stavební boom. Každá stavba znamená narušení původního terénu a obnažená země je pak velmi často připravena vypovídat. Její výpověď pro nás musí zachytit, uchovat a interpretovat archeologové, respektive organizace oprávněné vykonávat...

Území Středočeského kraje prožívá v posledních letech mimořádný stavební boom. Každá stavba znamená narušení původního terénu a obnažená země je pak velmi často připravena vypovídat. Její výpověď pro nás musí zachytit, uchovat a interpretovat archeologové, respektive organizace oprávněné vykonávat na území našeho kraje na základě povolení Ministerstva kultury České republiky archeologické výzkumy. A ty mají v našem kraji opravdu hodně práce.

Četnost a náročnost archeologických výzkumů neustále vzrůstá, což přináší mnoho problémů. Dva nejtíživější - financování neinvestičních záchranných archeologických výzkumů a ukládání movitých archeologických nálezů - se rozhodl náš kraj, který si váží kulturního dědictví na svém území, radikálně řešit.

Ministerstvo kultury poskytuje na uskutečnění záchranných archeologických výzkumů prostřednictvím Národního památkového ústavu stále méně finančních prostředků. Proto považoval Středočeský kraj za účelné a nutné nabídnout nejen svým, ale i ostatním oprávněným organizacím působícím na jeho území možnost ucházet se o dotaci na financování výzkumů nehrazených investorem.

Nabídka je nejen opatřením k záchraně archeologického kulturního dědictví, ale především službou občanům kraje. Tyto výzkumy budou hrazeny z rozpočtové položky určené spolu s výzkumy ještě na financování odměn za archeologické nálezy (ustanovení § 23 odst. 4 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů ), která zahrnuje částku tři milióny korun. Zatím z ní byla uvolněno 225 050 korun jako odměna za mimořádný archeologický nález. Sběr žádostí o podporu na neplacené výzkumy ještě nebyl ukončen.

V návrhu rozpočtu našeho kraje na rok 2007 se opět počítá s obdobnou finanční podporou na neplacené archeologické výzkumy jako v roce letošním.

Druhý problém, který začal kraj radikálně řešit, jsou vhodné prostory pro ukládání movitých archeologických nálezů. Proto za 12 miliónů korun zakoupil objekt bývalé sýpky v Benátkách nad Jizerou. V současné době již probíhají přípravné práce k zabezpečení takových úprav objektu, aby mohl sloužit svému účelu.

Po dokončení rekonstrukce se stane centrálním depozitářem pro ukládání archeologických nálezů z celého Středočeského kraje.

Jiřina Pospíšilová

radní Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down