Vláda v prosinci podpořila návrh na vyhlášení parku. Cílem má být posílení ochrany a biodiverzity v oblasti, podle obcí k tomu ale není třeba vyhlašovat národní park. Doležal dnes poukázal na řadu argumentů pro i proti zřízení parku. "Nejde nám o to se vzájemně přesvědčovat, který z nich je víc relevantní," uvedl. Dodal, že by ale zastupitelé měli dát najevo, že vnímají nesouhlasný postoj téměř 30 obcí z Křivoklátska, které s procesem vyhlášení národního parku iniciovaným ministerstvem životního prostředí dlouhodobě nesouhlasí. K Doležalovu návrhu se připojili i další opoziční zastupitelé, například Zdeněk Štefek , který též poukázal na negativní hlas obcí.
Souhlasné stanovisko
Proti návrhu, který vyjadřoval nesouhlas s vyhlášením, hlasovali hejtmanka Petra Pecková, Petr Borecký, Martin Čacký, Vlastislav Málek, Marek Michl a Milan Vácha. Další zástupci starostů se zdrželi, stejně jako všichni krajští zastupitelé za ODS. Naopak všichni přítomní představitelé ANO návrh podpořili, stejně jako zástupci SPD a Stačilo!. Pecková dnes uvedla, že rozhodnutí je na odbornících a poslancích. "Nevidím prostor pro to, abychom rozhodovali," řekla. Hejtmančin náměstek Jan Skopeček poznamenal, že návrh bude sledovat ve sněmovně a bude se také zajímat o to, do jaké míry byly v návrhu vyslyšeny připomínky.
Obavy obyvatel
Vyhlášení národního parku nesplňuje podle představitelů obcí zákonné náležitosti a obyvatelé se obávají například regulace pohybu po území pro pěší i cyklisty, přílivu dalších turistů, jejichž počet už je podle řady starostů na hranici únosnosti. Zpráva MŽP o dopadech zamýšleného NP na region mimo jiné uvádí, že po vyhlášení NP lze očekávat zvýšení počtu návštěvníků téměř o 100 000 ročně. NP Křivoklátsko má zabírat přes 100 kilometrů čtverečních, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Chránit má zdejší rozmanité lesy, skály a suťoviska, stepi a další biotopy, kde žijí i desítky druhů ohrožených rostlin a živočichů.*
/zdroj: ČTK/