Koncem července se podle informací místní radnice měla v západočeském Stříbře zvednout míra nezaměstnanosti až na 22 procent. "Je to neuvěřitelné číslo, uvážíme-li, že před rokem touto dobou to bylo necelých 6 procent," podotýká starosta města Mgr. Miroslav Nenutil, který byl loni na Chebsku a Tachovsku zvolen členem horní parlamentní komory.
V souvislosti se světovou ekonomickou recesí je česká veřejnost zavalena zneklidňujícími informacemi o propouš-tění ze zaměstnání snad ze všech míst v republice. Zprávy ze Stříbra však patří k těm nejchmurnějším.
ZŮSTALO JEN U SLIBŮ
Společnost Alcoa Fujikura Czech (nyní AEES Stříbro), výrobce svazků kabelů pro automobily a největšího zaměstnavatele v okrese Tachov, už loni musela opustit tisícovka lidí. Když nedávno firmu zakoupila kalifornská investiční společnost Platinum Equity, byli zaměstnanci až do poslední chvíle ujišťováni o tom, že spolupráce nového majitele s nimi bude pokračovat. Už koncem června však přišlo rozčarování: Bylo jim totiž sděleno, že propustit bude nutno dalších 613 z nich. Zbývajících 120 lidí v závodě zřejmě zůstane jen do konce roku. Propouštění společnost zdůvodňuje kurzem koruny a poklesem zájmu o svou produkci. Jenže zaměstnanci poukazují na fakt, že například zakázky pro mladoboleslavskou Škoda Auto - zejména v souvislosti se šrotovným v Německu - naopak stouply. Odbory zdůrazňují, že pokud závod ve Stříbře trpí nedostatkem zakázek, pak proto, že společnost stěhuje výrobu do Rumunska. V době naší redakční uzávěrky odboráři - a s nimi ostatní zaměstnanci - usilovali o to, aby jim firma zaručila alespoň odstupné ve stejné výši, jaké poskytuje v západní Evropě.
NĚMECKÁ LEGISLATIVA VZOREM
Předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Dušan Bílek konstatuje, že v regionu se citelně nedostává volných míst, takže propuštění zaměstnanci jsou odkázáni především na podporu z úřadu práce. "Proto nás velice mrzí, že pan prezident vetoval zákon o šrotovném, a věříme, že Poslanecká sněmovna jeho veto nakonec přehlasuje. Naši politici by měli skončit s ideologickým hašteřením a začít se vážně zabývat tím, jak upravit legislativu, aby pomáhala propouštěným zaměstnancům překonat krizi. Například je nesmysl, že nelze poskytnout rekvalifikaci zájemci, který si zároveň nepřinese potvrzení od zaměstnavatele, že ho následně zaměstná na pozici, pro niž tento člověk novou kvalifikaci získá. Firmy, které sáhnou k hromadnému propouštění, by měly mít povinnost se určitým způsobem podílet na dalším vzdělávání svých bývalých zaměstnanců, a zajistit jim tak větší šance na trhu práce. Například v Německu taková praxe existuje a firmy se tam rovněž, pravda časově omezeně, podílejí i na náhradách mezd propuštěných zaměstnanců do doby, než opět seženou nové uplatnění. Tak postupovala i Alcoa vůči zaměstnancům, kteří přišli o práci v jejím německém závodě."
Odbory hodně spoléhají na příchod nových investorů do areálu bývalých kasáren, který svými 45 hektary patří k největším rozvojovým plochám v Plzeňském kraji. Areál zhruba před rokem převzalo město, které pro jeho regeneraci a následné využívání podepsalo smlouvu s britskou společností Waystone CZ, s níž založilo sdružení Stříbro Waystone Development (SWD). Náklady a výnosy se přitom ve sdružení dělí mezi město a Waystone CZ v poměru 40:60.
MOŽNOSTI, ŽEL NEVYUŽITÉ
V areálu už sídlí krajští hasiči, sběrný dvůr, diskotéka, výrobce koření, staví se tam stanice technické kontroly a chystá otevření tiskárny knih. Poslední dobou tak v areálu vznikla zhruba stovka nových pracovních míst a starosta předpokládá, že časem se tento počet zněkolikanásobí. Město však nabízí volné prostory k pronájmu i živnostníkům a drobným podnikatelům, a to i z řad těch, kdo nyní přišli o zaměstnání v AEES Stříbro. Mgr. Miroslav Nenutil připomíná, že prakticky všechny nebytové prostory ve vlastnictví města už jsou velmi levně pronajaty místním lidem; nyní by zájemci o podnikání z řad fyzických osob měli mít výhodně otevřeny dveře také do areálu bývalých kasáren. SWD už k tomu chystá potřebné podmínky. Starosta nicméně podotýká, že ze strany propouštěných zaměstnanců radnice zatím neregistruje zájem "uchytit se" tam s vlastním podnikáním.
Podle Mgr. Miroslava Nenutila je dosud poměrně chabá i odezva na nabídku města dohodnout se na případném splátkovém kalendáři s těmi obyvateli, kteří kvůli ztrátě zaměstnání začínají mít problémy s platbou například nájmů v městských bytech, splátek půjček z městského fondu rozvoje bydlení nebo třeba u pronájmů nebytových prostor či při splácení bytu, který koupili od města.
Obdobně zatím míří poněkud do ztracena osobní iniciativa starosty, který si v přízemí radnice pronajal prostory a najal odbornici na personalistiku, která tam zájemcům radí, jak se ucházet o nové místo, kterak využívat internet k hledání možností zaměstnání či jak napsat motivační dopis nebo strukturovaný životopis apod. Když jsme totiž s personalistkou Terezou Coufalovou v červnu hovořili, neskrývala, že se za ní v tomto měsíci přišla poradit jen desítka lidí.
... AŽ SE UTRATÍ ODSTUPNÉ
Možná ještě nemálo z mnoha stovek těch, kteří o zaměstnání v Alcoa Fujikura Czech přišli už loni, dosud "přežívá" díky vyplacenému odstupnému. Jako by to potvrzovala i slova Mgr. Miroslava Nenutila, že během července ve Stříbře pouze 12 občanů vykonávalo veřejnou službu, kterou město zajišťuje prostřednictvím svých obchodních společností. Ovšem dopady zákona č. 111/2008 Sb., o pomoci ve hmotné nouzi na sebe jistě dlouho nenechají čekat ani ve Stříbře, neboť mnoha tamním nezaměstnaným příspěvek na živobytí klesne na existenční minimum, pokud například městu nevypomohou právě v rámci letos nově zaváděného institutu veřejné služby.
Tvrdí-li mnozí ekonomičtí analytici, že až na samé dno krize jsme v ČR ještě nedosáhli, zdá se, že se to netýká pouze občanů a firem. Také mnohá města a obce patrně teprve čeká hlavní nápor jejich obyvatel, zajímajících se o to, jak jim při ztrátě zaměstnání kromě úřadu práce může pomoci i radnice. Hromadná propouštění vytvářejí zcela nové, dosud neznámé situace pro výpovědí postižené zaměstnance i municipální sféru. Po prvním šoku ze ztráty místa a skokového nárůstu míry nezaměstnanosti jsou i na místní úrovni nutné konkrétní praktické kroky - samozřejmě však z obou stran.
IVAN RYŠAVÝ