01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Studie proveditelnosti není samoúčelný dokument

Studie proveditelnosti je základní dokument, který poskytuje podrobné informace o daném projektu. Ačkoli se v tomto příspěvku budeme věnovat především přípravě studie proveditelnosti pro potřeby prezentace žádosti o podporu v rámci různých dotačních titulů, je obecnou pravdou, že studie by měla předcházet každému projektu, který je zamýšlen k realizaci.

Samotnému nositeli projektu umožní studie proveditelnosti soustředit veškeré podstatné informace o projektu a posoudit jeho ekonomickou a faktickou proveditelnost a především jeho udržitelnost. Bohužel jsme svědky situací, kdy se nejedna obec často pouští do náročných investičních akcí typu akvaparků, rozsáhlých sportovních hal, konferenčních a kongresových zařízení, aniž by vůbec posoudila proveditelnost a udržitelnost projektu.

KVALITNÍ PRŮZKUM TRHU

Studie proveditelnosti nutně vychází z aktuální situace na trhu. Budování nového projektu představuje logicky posílení segmentu nabídky (určitého produktu či služeb). Je proto třeba vědět, jaká je současná poptávka a jak se bude do budoucna vyvíjet. Kvalitní průzkum trhu zásadním způsobem ovlivňuje nejenom velikost projektu (například nesmyslné záměry kongresových center pro pět až deset tisíc účastníků, o nichž se často hovoří v některých krajských městech, či obřích akvaparků), ale i jeho koncept, tj. co konkrétně a v jaké kvalitě bude náplní projektu. Na jeho základě bude možné rovněž stanovit, komu bude projekt reálně sloužit, jaké budou jednotlivé segmenty poptávky. A nakonec, průzkum trhu a koncept umožňují následně nastavit předpoklady pro příští zpracování klíčové části studie proveditelnosti, finančních modelů.

Na základě osobní zkušenosti s tímto druhem dokumentů, připravovaných některými "poradenskými" společnostmi, které mají často pouze papírovou adresu a jednoho zaměstnance, zdůrazňuji potřebu vybrat jako zhotovitele skutečně renomovaný subjekt s dostatečným personálním i kvalifikačním zázemím. Ukazuje se, že ani hojně uskutečňovaný marketing nezamezí například tomu, aby podobný "poradce" netvrdil, že čtyřhvězdičkový hotel v jednom z regionů se bude prodávat za 400 Kč za lůžko a noc

Bylo by dobré si uvědomit, že nad každou přidělenou dotací visí hrozba následné kontrol, přičemž není nikde řečeno, do jaké hloubky může jít. Je však zjevné, že otázka oprávněnosti přidělení dotace může být jednou z prioritních.

SESTAVENÍ FINANČNÍHO MODELU

Finanční model, poslední důležitá součást studie proveditelnosti, staví proti sobě investiční náklady na realizaci projektu, provozní náklady a výnosy projektu. Propočet modelů na bázi výkazu zisku a peněžních toků prokáže nejen samotnou ekonomickou proveditelnost projektu, ale i jeho udržitelnost - schopnost "se uživit". A ještě jeden poznatek z praxe: Výstavba akvaparku za 300 milionů korun, jehož provoz musí dotovat městský rozpočet dalšími 30 miliony ročně, je ekonomický nesmysl. Pouze dokazuje, že investor neuskutečnil prvotní ekonomickou a obchodní rozvahu.

Ani v nejmenším neuvažoval o tom, že přinejmenším výše provozní dotace mohla být významně redukována prostřednictvím uvážlivé a realistické úpravy konceptu a parametrů projektovaného zařízení.

Poměrně náročnou činností je sestavení finančního modelu. Je proto nezbytné, aby specialisté v dané oblasti byli schopni logicky odpovědět na související otázky. Výsledky finančního modelu mohou ovlivnit veškeré vstupy - rozpočet na jeho realizaci, vývoj výnosů v čase a jednotlivých položkách, vývoj provozních nákladů, výši nákladů na financování apod.

Studie proveditelnosti poslouží nejen jako základní dokument, přikládaný k žádosti o dotace, ale i jako podklad pro jednání s partnery, například finančními ústavy, případnými provozovateli projektu apod. Dok-ládá také, že odpovědné orgány města či společnosti, tedy nositelů projektů, znají jak samotný záměr, tak zvažují jeho proveditelnost a udržitelnost v dalších obdobích. Přípravou kvalitní a realistické studie proveditelnosti mají v ruce silný argument, proč chtějí projekt uskutečnit.

TOMÁŠ KULMAN

business development manager

oddělení Řízení rizik a poradenské služby KPMG ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down