01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šumperku se osvědčuje nový model hospodaření v městských lesích

Od 1. ledna 2003 byla v lesích města Šumperk oddělena odborná činnost od hospodářské. Přijatý model začal fungovat spolu s novým lesním hospodářským plánem (LHP) platným pro další decenium až do roku 2012.

Když končil předchozí LHP, rada města spolu s představenstvem společnosti Podniky města Šumperka, a. s., a odborným lesním hospodářem se pro další období rozhodla zvážit různé varianty hospodaření v městských lesích: Od založení vlastní společnosti přes správu dosavadním způsobem nebo prostřednictvím městského úřadu až po oddělení odborné činnosti od činnosti hospodářské s tím, že by byl osloven trh a zjištěn případný zájem o tuto formu. A právě poslední varianta nakonec zvítězila.

TRH PROJEVIL ZÁJEM

"Ve spolupráci se zpracovatelem nového lesního hospodářského plánu jsme provedli prognózu možných výnosů a nákladů při běžném plnění LHP fiktivní společností, která bude k plnění takových úkolů vybavena," konstatuje Ing. Luděk Šperlich, ředitel Podniků města Šumperka, a. s.

Z deseti oslovených firem ve výběrovém řízení sedm poslalo konkrétní nabídku. Pro Lesní statek Třemešek, v. o. s., rozhodla nejen jím nabídnutá částka za podnájem lesa 9,5 mil. Kč a další plnění ve výši 0,4 mil. Kč (do údržby a oprav lesní dopravní sítě, vyznačování hranic a budování prvků a vybavení v příměstském rekreačním lese), ale i to, že byl lépe vybaven výrobními prostředky včetně vlastního expedičního skladu. Smlouva s Lesním statkem Třemešek navíc umožňuje upravovat výši nájemného o míru inflace.

PEVNÁ VÝŠE NÁJEMNÉHO

Inženýr Šperlich k tomu dodává: "Při sestavování našeho modelu jsme se pokusili vyjít ze situace, kdy cena dřevní hmoty bude stagnovat nebo mírně poroste a kdy vzhledem k sociálně orientované politice státu výrazněji než inflace se budou zvyšovat i ceny za pěstební práce a ostatní práce v lese. Dnes je skutečností, že cena dřeva klesla, zatímco ceny za pěstební a ostatní práce opravdu značně vzrostly. Fixace na pevnou výši nájemného bez vlivu cen se nám jeví jako výhodnější, neboť nájemce bude vždy poukazovat na to, že vytěžená dřevní hmota se špatně prodává, že jeho zaměstnanci tlačí na růst mzdy i s ohledem na růst minimální mzdy, že rostou náklady na obnovu techniky apod. Tedy že nájemce bude tvrdit, že nárůsty na straně cen prací budou vždy vyšší než eventuální plusový pohyb cen dřevní hmoty - a tedy v konečném efektu bude nájemné klesat. V našem případě však nájemné neklesá."

Svůj význam má i nájemcem složená kauce původně stanovená ve výši jedné dvanáctiny ročního nájmu pro případ neplnění splátek nájmu. Na kauci však nikdy nebylo nutné sáhnout, a proto po dohodě obou smluvních stran byla její výše později snížena.

SPOLEČNÉ ZASTŘEŠENÍ

Z výběrového řízení vzešla i společnost zajišťující odbornou činnost - Lesy města Šumperka, s. r. o., která ji do konce roku 2002 prováděla i s činností hospodářskou. Ing. František Crha, jednatel Lesů města Šumperka, s. r. o., a odborný lesní hospodář (OLH), poukazuje na úzkou spolupráci s Lesním statkem Třemešek. Lesy města Šumperka na základě LHP pravidelně vyhotovují pro každý hospodářský rok projekty těžební činnosti, pěstební činnosti a ostatní nákladové výkony.

"Tyto projekty dostává Lesní statek Třemešek v předstihu, abychom mohli vyžadovat jejich důsledné plnění," říká inženýr Crha. "Rozbor plnění LHP a smlouvy o nájmu bývá hodnocen na pravidelných měsíčních poradách, kde se přijímají i případná následná opatření. Obě společnosti jsou přitom zastřešeny Podniky města Šumperka, a. s., s nimiž mají uzavřenou smlouvy o podnájmu a odborném lesním hospodaření."

Odměna za OLH je hrazena měsíčně na základě dohody mezi Podniky města Šumperka, a. s., a Lesy města Šumperka, s. r. o. Pracovní náplň OLH (Lesů města Šumperka, s. r. o.) je přesně vymezena s podrobným popisem jednotlivých prací. Město Šumperk, resp. Podniky města Šumperka, a. s., tam - s výjimkou LHP - tak pro odbornou činnost nemusí zvlášť najímat jiné specializované firmy.

Podle Ing. Luďka Šperlicha se finanční prostředky inkasované za nájem lesa používají na úhradu činnosti odborného lesního hospodáře a na úhradu projektů rekonstrukcí a oprav lesních cest. Zbývající peníze jsou převedeny na účet města a zapojeny do jeho rozpočtu.

JAK SE VYDAT STEJNOU CESTOU

Ředitel Podniků města Šumperka doporučuje: "Je na každé obci, aby si sama vyhodnotila způsob hospodaření ve svých lesích - a také efektivitu systému svých organizací, které pro své lesy zřídila či založila. Ne vždy však obec ví, jaké jsou konkrétní přínosy stávajícího modelu hospodaření. Pro případnou změnu pak obec musí najít odvahu. Pokud by některá obec chtěla oddělit odbornou činnost od hospodářské, doporučil bych jí na základě platného LHP (a optimální, nikoliv maximální výše těžby) namodelovat si fiktivní společnost hospodařící v obecních lesích a pokusit se analyzovat její ekonomiku. Potom by měla obec oslovit podnikatelské subjekty a ověřit si, zda jimi nabízené efekty se blíží modelovaným. Jestliže se taková obec vydá stejnou cestou jako my v Šumperku, měla by si připravit perfektní zadávací podmínky pro výběr nájemce a pečlivě připravit smlouvu s vítěznou firmou. Totéž platí pro výběr odborného lesního hospodáře."

Městské lesy v Šumperku

Pozemky určené k plnění funkcí lesa  - 1937 ha
- z toho porostní půda  - 1907 ha
Průměrné stáří porostů  -  70 roků
Zdravotní stav porostů  - dobrý
Průměrná roční výtěžnost  - 13 800 m3
- z toho: 70 % mýtní
22 % předmýtní
Převládající dřeviny  - smrk 71 %, buk 13 %

ZDROJ: PODNIKY MĚSTA ŠUMPERKA, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down