Svaz měst a obcí ČR odmítá obohacování státu na úkor samospráv

Včerejší vyhlášení tzv. konsolidačního balíčku, kterým chce vláda sanovat propad státního rozpočtu, vyvolalo u představitelů samospráv velké rozhořčení.

Návrh na zvýšení daně z nemovitých věcí bez ohledu na místní podmínky, bez ohledu na možnosti obyvatel, na dopad do lokální ekonomiky, prostě šmahem od stolu, považuje Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) za krok špatným směrem.

Chápeme snahu státu o konsolidaci veřejných financí, jsme ti první, kteří jdou ve městech a obcích příkladem dobrého hospodaření s obecními prostředky,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta města Kyjov František Lukl, „a to i přesto, že vykonáváme za stát řadu jeho agend bez náležité finanční refundace. Proto nás zaráží argumentace vládních představitelů, kteří návrh na zvýšení daně z nemovitosti vysvětlují i velkou finanční zátěží výběru této daně státem.  Ministr financí zmiňuje miliardu korun, ptá se ale někdo nás, zástupců měst a obcí, kolik ročně doplácíme na agendy přenesené působnosti, tedy na agendy, které na nás stát delegoval?“

Při stanovování této daně je nesmírně důležitá i analýza možností daného místa, občanů, kteří zde žijí. Je to daň, jejíž parametry navrhuje a schvaluje zastupitelstvo každé obce a také si její výši musí před svými občany zdůvodnit a uhájit. Její výnos je pak stoprocentním příjmem obce, občané mohou tedy sami jednoznačně posoudit, zda její navýšení bylo ku prospěchu rozvoje jejich domova.

Znovu a znovu nás stát svými rozhodnutími staví do role podřízeného a ne partnera, jehož názoru by si vážil a s kterým by o svých rozhodnutím diskutoval. Tato rozhodnutí ovlivňují životy tisíců lidí, našich občanů,“ uzavírá František Lukl.*

/zr/

Na snímku: předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta města Kyjov František Lukl

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down