Svaz měst a obcí ČR požaduje lepší ochranu půdy

Škody na obecních a soukromých majetcích v důsledku půdní eroze se rok od roku zvyšují. Svaz měst a obcí ČR se proto dotázal ministra životního prostředí, jak je daleko legislativní příprava protierozní vyhlášky. Svaz lobbuje za to, aby tato vyhláška vstoupila v účinnost už na jaře příštího roku.

Řadu let řešíme s našimi starosty nedostatečně účinně nastavený systém ochrany půdy, jehož konečné důsledky padají na jejich hlavy a do jejich rozpočtů,“ konstatoval předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl.

Podle informací SMO totiž v letošním roce došlo k dalšímu nárůstu jak nových, tak opětovných erozních událostí, jako je například znečištění obce po přívalových deštích. Škody na obecních i soukromých majetcích jdou do milionů korun. Při odplavení orné půdy jsou ovšem škody nevratné. "Voláme již dlouho po přijetí protierozní vyhlášky, pokud nebude mít stát jasné nástroje k ochraně půdy a v případě porušení účelné postihy, tak se obáváme, že situace se bude extrémně zhoršovat,“ potvrdil František Lukl.

Začátkem letošního října proto Svaz měst a obcí ČR zaslal dopis ministru životního prostředí Richardu Brabcovi s dotazem na stav schvalování návrhu protierozní vyhlášky. Svaz by velmi uvítal, aby její účinnost mohla nastat již od jara 2020.*

/zr/

Ilustrační foto: Zemědělský týdeník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down