Svaz měst a obcí nehodlá připustit energetickou chudobu

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) navazuje na již dost kritickou situaci v oblasti cen za elektrickou energii a teplo. Další ohrožení může přijít v řádu několika málo let. Proto již nyní, kdy lze vznést připomínky za ČR u Komise EU, připravil a rozeslal jednoznačnou pozici naší vládě a doufá a věří, že ji ve svých připomínkách zohlední.

Z naší pozice jednoznačně vyplývá návrh dočasně zařadit zemní plyn a jádro mezi čisté zdroje,“ říká předseda SMO ČR a starosta města Kyjov František Lukl a pokračuje: „Jako organizace sdružující více než 2700 českých, moravských a slezských municipalit, ve kterých žije cca 80 % obyvatel naší republiky a které jsou stejně jako domácnosti a podniky závislé na dostupných zdrojích energií, považujeme za vhodné vyjádřit oficiálně naše stanovisko k otázce budoucnosti české energetiky.

Svaz měst a obcí ČR dlouhodobě zastává názor, že je třeba vybudovat finančně, sociálně a environmentálně udržitelný energetický mix. Jádro a zemní plyn jsou podle názoru SMO ČR pro vytvoření tohoto všeobecně udržitelného mixu zcela klíčové a jejich zahrnutí coby zdrojů pouze střednědobě přípustných nepovažujeme za šťastné. Grémium Svazu měst a obcí ČR tedy schválilo oficiální pozici SMO ČR k otázce projednávání budoucnosti jádra a zemního plynu, která názor této organizace blíže vysvětluje.

Pozice Svazu měst a obcí k návrhu nařízení Komise v přenesené pravomoci, kterým se mění nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2021/2139, pokud jde o hospodářské činnosti v určitých energetických odvětvích, a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2021/2178, pokud jde o zveřejňování informací v souvislosti s těmito činnostmi

Svaz měst a obcí České republiky apeloval na Senát ČR výzvou přijatou XVIII. sněmem SMO ČR dne 22. října 2021 v Hradci Králové, kde zdůrazňuje potřebu revize současného nastavení energetické politiky Evropské unie a s ní spojenou legislativou. Velký tlak na rychlou implementaci tzv. bezuhlíkové agendy bez dostatečného přihlédnutí ke geografickým a historickým rozdílům mezi jednotlivými členskými státy skrývá nebezpečí, že povede k nárůstu negativních externalit.

V prostředí České republiky je vzhledem k přírodním podmínkám zcela nemožné uspokojit podstatnou část poptávky po energiích pouze z obnovitelných zdrojů typu solární, vodní či větrné energie. Představa fungujícího energetického zásobování bez využití jádra, plynu a doplňkově i energie získané z odpadů je v našich podmínkách pouhou fikcí. Strategie transformace české energetiky by měla odpovídat reálným technologickým možnostem, při maximální udržitelnosti v environmentální, ekonomické a sociální sféře.

Svaz měst a obcí tedy považuje za úspěch fakt, že v aktuálním návrhu nařízení Evropské komise v přenesené pravomoci došlo ke zařazení jaderné energie mezi zdroje splňující kritéria čl. 10 odst. 2 i článku 17 nařízení 2020/852, a tedy jaké zdroje významně přispívající ke zmírnění změny klimatu a významně nepoškozující environmentální cíle.

Časové omezení do roku 2040, resp. 2045 však nepředstavuje dostatečnou dobu pro realizaci a rozvoj zdrojů jaderné energie. Energetický problém ČR nové nařízení pouze odsouvá při potenciálně velkých, nenávratných investicích, které zatíží státní rozpočet a budou mít dopad v konečném důsledku také na financování samospráv. Situace také může vést k dramatickému nárustu energetické chudoby v České republice, což může ohrozit sociální smír a také bezpečnost společnosti. Dopady budou znát především v samotném území. 

Svaz měst a obcí dále oceňuje zařazení plynu mezi takzvané zelené zdroje. Bohužel i v tomto případě je návrh pouze dočasným kompromisem. Stejně jako jaderná energie je i plyn klasifikován jako udržitelný zdroj pouze dočasně, navíc jsou zde nastaveny podmínky, které v současné energetické situaci nejsou proveditelné. Vodík se v ČR ani dalších evropských zemích dosud nevyrábí ve větším měřítku, jeho produkce probíhá pouze v pilotním režimu a za podpory dotačních prostředků. V tomto znění by návrh mohl znamenat zásadní komplikace pro transformaci české energetiky a zejména teplárenství, které hraje pro obce a města zásadní roli.

Svaz měst a obcí varuje před rozhodnutími, které budou mít za důsledek propady celých skupin obyvatel pod hranici energetické chudoby. Toto by ohrozilo nejen sociální smír, ale ochotu participovat na nutných klimatických opatřeních jako takových.
/zr/

Ilustrační foto: Hospodářská komora ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down