Svaz měst a obcí se ptá: Nezapomnělo ministerstvo svým návrhem na úsporný tarif na čtyři miliony lidí? Teplárenské sdružení dokonce mluví o "ministerské facce lidem"

Čtyři miliony lidí budou v nejistotě, zda na ně zákonodárci nezapomněli. Z návrhu paragrafového znění úsporného tarifu vyplývá, že se nebude týkat zákazníků městských tepláren. Svaz měst a obcí ČR na své občany nezapomíná, bude požadovat takovou úpravu zákona, která zahrne i odběratele tepla z městských tepláren.

Jak včera upozornil Svaz měst a obcí, vláda, respektive Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, připravilo novelu energetického zákona, jehož podstatou je vyplácení paušálního příspěvku podle kategorií zákazníků. Jde o stanovení úsporného tarifu pro ty domácnosti, které odebírají od dodavatelů energie plyn či elektrickou energii. Bohužel se úsporný tarif patrně nebude týkat zákazníků připojených na centrální vytápění městských tepláren.

Připravovaný úsporný tarif s námi nikdo nekonzultoval. Na připomínkové řízení k předmětnému návrhu novelizace energetického zákona byly vyhrazeny pouze 3 dny, přičemž mezi připomínková místa byla zařazena pouze ministerstva a další ústřední státní úřady. Samosprávy, i přes jejich nezanedbatelnou roli v energetickém sektoru, osloveny nebyly. Řešení zdražování energií musí být komplexní tak, aby byla adekvátně adresována situace všech zákazníků, nikoliv pouze některých vybraných skupin. Ze současného návrhu ale není zdaleka jasné, kolika zákazníků se bude příspěvek týkat,“ vysvětlil místopředseda SMO ČR a primátor města Olomouce Miroslav Žbánek.

NÁVRH ÚSPORNÉHO TARIFU JE TVRDĚ KRITIZOVÁN I TEPLÁRENSKÝM SDRUŽENÍM ČR

Svým včerejším prohlášením se Svaz měst a obcí ČR přiblížil stanovisku Teplárenského sdružení ČR (TS ČR), jež návrh "příspěvku na úsporný tarif", který Ministerstvo průmyslu a obchodu ve středu poslalo do meziresortního připomínkového řízení, označilo za "ministerskou facku pro čtyři miliony lidí napojených na teplárny". Podle Teplárenského sdružení totiž z tohoto návrhu vyplývá, že Ministerstvo průmyslu a obchodu chce zvýhodnit pouze domácnosti, které doma topí elektřinou nebo plynem. Jen ty budou mít nárok na tzv. úsporný tarif.

Těžko si představit absurdnější diskriminaci lidí připojených na teplárny, než s jakou přišlo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Majitel rodinného domu vytápěného plynem na příspěvek dosáhne, zatímco důchodce v paneláku vytápěném například z plynové teplárny nedostane nic,“ uvedl k tomu předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

TS ČR poukazuje na to, že vláda přitom ve svém programovém prohlášení slíbila, že narovná podmínky na trhu. Teplárny si na rozdíl od lokální výroby tepla musí kupovat povolenky na emise skleníkových plynů, jejichž cena dramaticky vzrostla. Tuto diskriminaci měla zmírnit přechodná transformační podpora tepla, kterou vložila Poslanecká sněmovna v minulém volebním období do zákona do podporovaných zdrojů energie. "Ministerstvu průmyslu a obchodu se však za více než půl roku od nástupu nové vlády nepodařilo Evropské komisi vysvětlit princip podpory a transformace teplárenství jako zásadního příspěvku k plnění klimatických cílů," upozornilo Teplárenské sdružení s tím, že bez souhlasu Evropské komise není možné podporu vyplácet. Podle dostupných informací uvázla jednání na mrtvém bodě a není jasné, kdy a zda vůbec se podaří souhlas Evropské komise získat. Namísto částečného narovnání podmínek na trhu přichází Ministerstvo průmyslu a obchodu paradoxně s jejich ještě větším pokřivením trhu v podobě příspěvku na úsporný tarif pro domácnosti, které topí elektřinou a plynem.

Pan ministr Síkela asi stále nepochopil, že na teplárny jsou připojeny čtyři miliony lidí a dramatický nárůst cen emisní povolenek a teď navíc i energetických komodit není v letošních cenách tepla ještě z větší části promítnut a že na tuto situaci budou muset výrobci tepla bezprostředně reagovat. Vyzývám pana ministra, aby situaci těchto lidí okamžitě řešil, a pokud nevedou k cíli jednání s Evropskou komisí, neprodleně předložil pro příští topnou sezónu jiné řešení,“ apeloval Mirek Topolánek.

Podle TS ČR návrh z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu, jehož podstatou by mělo být vyplácení paušálního příspěvku podle kategorií zákazníků, je navíc v řadě směrů nedomyšlený a povede k absurdním situacím. Například sazbu D01 využívají chataři, nebo lidé v garážích, ale také třeba garsonky důchodců. Podle návrhu tak buď bude mít nárok na dotaci řada odběrů, kde to nedává žádný smysl, anebo naopak bude z podpory vyloučena část nejzranitelnějších domácností. Smůlu budou mít zřejmě také drobní živnostníci, kteří mají přihlášen byt jako provozovnu a mají tudíž tarif za elektřinu pro podnikatele.*

/zr/

Ilustrační foto: Teplárna České Budějovice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down