01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svobodný pohyb bez omezení

Svobodný pohyb bez omezení Toto motto si vzalo za své občanské sdružení Mobilis, které od roku 1996 usiluje o systémové odstraňování překážek při pohybu osob se sníženou schopností orientace a pohybu. Občanské sdružení nedávno představilo "Program zvyšování bezpečnosti dopravy a jejího...

Svobodný pohyb bez omezení

Toto motto si vzalo za své občanské sdružení Mobilis, které od roku 1996 usiluje o systémové odstraňování překážek při pohybu osob se sníženou schopností orientace a pohybu.

Občanské sdružení nedávno představilo "Program zvyšování bezpečnosti dopravy a jejího zpřístupňování osobám s omezenou schopnosti pohybu a orientace v rámci přípravy na vstup do Evropské unie (EU)".

Tento projekt byl podpořen Hospodářským výborem Poslanecké sněmovny, Státním fondem dopravní infrastruktury a Ministerstvem zdravotnictví. Jedním z prvních výstupů by měla být metodika, která pomůže městům, obcím a regionům zmapovat současnou situaci, popsat nejdůležitější cíle a dopravní spojení. To znamená odhalit existující bariéry a zejména navrhnout způsob jejich odstranění tak, aby nejdůležitější cíle (např. instituce státní správy a samosprávy, zdravotnická zařízení, školská zařízení, kulturní a sportovní stánky, dopravní uzly, nákupní centra atd.) byly spojeny plně přístupnými trasami, po kterých bude možno realizovat samostatný a neomezený pohyb bez ohledu na případné postižení občanů.

Paralelně s tvorbou metodiky začala spolupráce s kraji Ústeckým a Moravskoslezským, které byly vybrány pro praktickou aplikaci výše uvedených cílů jako první, protože koncentrace osob se sníženou schopností orientace a pohybu je v těchto lokalitách největší.

V obou regionech byly vytvořeny pracovní skupiny. V Ústeckém kraji je zatím tvoří zástupci dopravních podniků v Děčíně, Chomutově a Jirkově, Mostu a Litvínově, Teplicích a v Ústí nad Labem, kteří ve spolupráci s příslušnými městskými úřady připravují koncepci zpřístupnění části dopravních řetězců ve zmíněných městech.

V Moravskoslezském kraji byli osloveni dopravci a zástupci měst Ostravy, Opavy, Bohumína a Frýdku - Místku. Nyní ve vzájemné spolupráci zpracovávají potřebné vstupní údaje. Města Karviná, Havířov, Český Těšín a Nový Jičín byla vyzvána k zapojení do tohoto projektu a zúčastnila se informačního jednání za účasti sdružení Mobilis a představitelů oslovených měst a dopravců.

Cílem občanského sdružení Mobilis je rozšířit tento program na území celé ČR tak, aby odstraňování bariér postupně pokrylo všechny oblasti. Jedná se o program dlouhodobý, který není možné realizovat bez podpory všech zúčastněných od parlamentních a státních orgánů přes nově vytvořené krajské struktury po obecní a městské samosprávy, občanská sdružení, dopravce a mnohé další.

- Tš -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down