01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Symboly reprezentují a sjednocují

Užívat znak a vlajku - to je výsadní právo každé obce, městyse i města. Od začátku 90. let minulého století mnoho z nich možnosti jejich udělení z rukou předsedy Poslanecké sněmovny využilo. Dnes registruje databáze komunálních symbolů znaky a vlajky u 3500 obcí, nepočítaje však i velké množství historicky udělených symbolů.

S rostoucím počtem nově udělovaných symbolů se na konci 90. let zvýšila poptávka obcí a měst po jejich vyhotovení do podob in natura. "Vlastní symboly se totiž po ztvárnění heraldiky udělují tradičně pouze jako tzv. blason, slovní popis symbolů. Poté je již na každé obci, jak se svými symboly a jejich uvedením v život naloží a do jakých podob nechá vyhotovit," vysvětluje Tomáš Pokorný, ředitel společnosti ALERION s. r. o. Byl to on, kdo spolu s několika nadšenými spolupracovníky obnovil tradiční umělecko-řemeslné postupy, užívané již před staletími při proslulé výrobě vyšívaných výrobků v Čechách a na Moravě, a začal v Bystřici nad Pernštejnem vyrábět ručně vyšívané znaky, vlajky a prapory.

OBNOVA TRADIC A INOVACE

Standardem v označování budov obecních a městských úřadů jsou smaltované ovály se znaky nebo venkovní vlajky. Jejich typický oválný vypouklý tvar vznikl na základě inspirace původními podobami starých cedulí z dob Rakouska-Uherska a první republiky. Společnost - nyní se sídlem v Brně - při používání těchto tabulí úspěšně prosazuje zákonem předvídaný standard označování dvěma ovály. "Umísťují se na budovy úřadů v zákonem určeném pořadí - zleva ten se státním znakem ČR a nápisem Obecní úřad (Městský úřad, případně Úřad městyse) a vpravo druhý se znakem obce (města, měs-

tyse) a textem Obec plus název obce (města, městyse). Mnohá města a obce velmi často přispívají na pořízení nových symbolů i dobrovolným hasičským sborům. Nejstarší dochované hasičské prapory jsou až 140 let staré. V takových případech se často vyhotovují jejich věrné repliky a původní putují do muzejních sbírek. Nové se vyhotovují ve velmi zdobných a reprezentativních podobách, jejichž kompozice zahrnují jak prvky tradiční, získávané studiem starých podob praporů v archivních fondech, tak nové a originální, které jsou výsledkem odborné kreativní práce grafického studia firmy," doplňuje Tomáš Pokorný.

UVÁDĚNÍ SYMBOLŮ DO ŽIVOTA

Každý nově udělený a vyhotovený znak a vlajku je také nutné řádně "uvést v život". V posledních letech se pořádají oblíbené slavnostní akce spojené nejčastěji se žehnáním symbolům, a to nejen obecním a městských, ale i hasičským. Proto se slavnostní vlajky po vzoru tradic doplňují o pamětní stuhy s vyšitými texty, které zachycují tyto významné akty. "Ve spojitosti s přijímáním vlajek za vlastní lze sledovat rodící se hrdost na nové symboly, vzrůstající aktivitu při organizování slavnostních akcí a občanského setkávání se nejen představitelů obcí a měst, ale i občanů. Naplňuje se tak žádoucí cíl - symboly reprezentují a sjednocují," uvedl Tomáš Pokorný.

"Výroba symbolů má svou svébytnou mystiku. Každý den se setkáváme s různorodými symboly a všechny vyjadřují něco osobitého, zvláštně výrazného, jsou naplněny silnou energií. Navíc s vědomím, že se spolupodílíme na vzniku něčeho, co přetrvá po dlouhá desetiletí i staletí, se emoce ještě násobí," dodává výrobní ředitelka Jitka Janíková.

KOMUNÁLNÍ INSIGNIE

Symboly obcí a měst často zrcadlí jejich historický vývoj a nejdůležitější mezníky, proto jejich prezentaci navenek je zapotřebí věnovat odpovídající úroveň. Takové požadavky vyšívané vlajky, prapory a znaky, chápané jistým způsobem i jako komunální insignie, splňují. "Důraz se klade hlavně na dekorativnost užitých materiálů, uplatnění nachází pro tyto účely speciálně upravený samet či satén nejvyšší kvality a náročné vyšívací metody jako malba jehlou. Na každém ze symbolů, počínaje střihem materiálu a šablonováním přes vlastní umělecké vyšívání až po precizní ušití a opatření dekorativními a technickými prvky pracuje tým zkušených pracovníků v čele s vyšívačkami i několik set pracovních hodin," popisuje Jitka Janíková.

ŽÁDAT LZE I DOTACE

I kvůli sílící evropské integraci si města a obce uvědomují potřebu odlišit se, zaujmout. Přestože pořízení kvalitních symbolů v komplexním rozsahu není zcela levné, pravidelně do něj investují. "Snažíme se jim pomáhat s formalitami při vyjednávání dotací, které se v poslední době dají získat," zdůrazňuje ředitel Pokorný. U komunálních symbolů je možné využít dotace od jednotlivých krajů, zejména v rámci podpory regionální kulturní činnosti nebo rozvoje cestovního ruchu. Dotace na pořízení hasičského praporu poskytuje nadace podporující hasičské hnutí.

"Naše společnost nabízí i poradenský servis k užívání symbolů, kde platí závazná pravidla daná zvláštními zákony. Důležité je, aby klient věděl alespoň to, jak má symboly správně užít, jestli státní znak zavěsit vpravo nebo vlevo, anebo ve které dny musí vyvěsit státní vlajku a kam," uzavírá Tomáš Pokorný.

/sk/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down