01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Systémy, které chrání životy i majetek

Odborně provedená instalace kvalitních požárních systémů v objektech může dát jejich vlastníkům nejen větší jistotu a bezpečí, ale přinést i nemalé úspory na pojistném.

Kvalitních požárních systémů (EPS), ať už je prodejci a montážní firmy nazývají "požární signalizací", "elektrickými" či "elektronickými požárními systémy", nebo třeba "EPS systémy", je na trhu celá řada. Vzhledem k tomu, že tyto systémy by měly mít odpovídající certifikaci příslušných státních zkušeben a jejich zřizování se řídí přísnými pravidly jak projektu, tak instalace a servisu, pracovníci montážních firem procházejí pravidelnými školeními u jejich dovozců či výrobců. Potvrdil nám to Ivo Kolář, ředitel Inspekčního orgánu AGA, s. r. o. Tato společnost vznikla jako autorizovaný nezávislý právní subjekt pro posuzování shody poplachových systémů s obecně platnými normami v oboru.

VŽDY VE SPOLUPRÁCI S HZS

Podle ředitele Koláře se veškeré projekty a instalace konzultují s příslušnými pracovníky Hasičského záchranného sboru (HZS), což dvojnásob platí, pokud se systémy montují do státních nebo obecních budov a napojují se na pulty centrální ochrany (PCO) Hasičského záchranného sboru.

Ivo Kolář spolu s výkonným tajemníkem Cechu EPS ČR Václavem Levíčkem formuloval několik zásad, jichž by se klienti, tedy i obce, měli držet při výběru konkrétního systému a volbě firmy, která jej nainstaluje. "Výběru by měla předcházet prohlídka objektu, při níž by neměli chybět zástupci HZS a jejímž výsledkem by byla technická zpráva o požárním zabezpečení stavby," říká Václav Levíček.

"Na jejím základě lze vypracovat projekt, který zhotoví projekční kancelář s odpovídajícím oprávněním. V této fázi není nutné zabývat se samotným systémem a jeho konkrétním typem. Po zpracování projektu - a také rozpočtu, lze přistoupit k výběru montážní firmy. Při něm se vyplatí přihlížet k tomu, zda firma působí v našem okrese či kraji - pak totiž lze očekávat i rychle provedený případný servisní zásah. Dalším kritériem, které se vyplatí sledovat, může být členství firmy v Asociaci technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm (AGA), která sama i prostřednictvím Cechu EPS ČR soustřeďuje kvalitní firmy, které tyto systémy instalují. Použití certifikované techniky je zde zcela samozřejmou podmínkou. Po vypsání výběrového řízení lze spolupracovat třeba právě s naším Inspekčním orgánem AGA, který je schopen během tendru být nápomocen jako technický konzultant," doplnil Ivo Kolář.

DŮLEŽITÁ JE I GARANCE SERVISU

Budovy v majetku obcí a státu, kde se často soustřeďuje velké množství lidí, by bezesporu měly být dobře zabezpečeny proti požárům a dokonce by se v tomto směru možná měly stát jakýmsi vzorem pro vlastníky ostatních objektů. Pochopitelně vše zejména naráží na omezené možnosti obecních a městských rozpočtů. Proto někde - pokud se vůbec pro instalaci požárního systému rozhodnou - upřednostňují firmy nabízející jej levně dodat a namontovat.

"Cena by jistě pro obec či město měla být důležitým vodítkem," shodují se Ivo Kolář a Václav Levíček. "Koneckonců smyslem výběrových řízení je stlačit cenu co nejníže. Ale na druhou stranu v případě požárních systémů velmi naléhavě platí, že to, co je nejlevnější, nemusí být nejlepší. Vždyť nekupujeme nějaký výrobek v akci, nýbrž velice složitý systém, který má chránit lidské životy a často i mnohamiliónový majetek. A ne každá cenou se podbízející firma skutečně má odpovídající zkušenosti a je schopna pro namontovaný systém zajistit i odpovídající kvalitní servis."

Dobrým vodítkem při výběru systému může být také to, zda jej nalezneme na internetových stránkách Cechu EPS ČR (www.cecheps.cz) v seznamu certifikovaných požárních systémů, které úspěšně prošly akreditovanými zkušebnami. Naopak prověřené firmy, které provádějí instalace požárních systémů, figurují na webu Asociace Grémium Alarm (www.gremiumalarm.cz).

Veřejná správa bohužel také podle obou expertů často podceňuje možnost, aby její investiční akce z hlediska požární bezpečnosti a instalace požárních systémů dozorovaly odborné orgány typu Inspekčního orgánu AGA - a to už od přípravy projektu přes technické konzultace v rámci výběrového řízení až po stavební dozor při vlastní realizaci stavby. Takové inspekce si může objednat nejen investor, ale třeba i projekční či montážní firma - nebo také pojišťovna. Právě pojišťovnám výsledek inspekce poskytuje informace, zda pojišťovaná rizika jsou chráněna odpovídajícím způsobem. Ostatně Certifikační institut České asociace pojišťoven patří mezi stálé spolupracující partnery i Inspekčního orgánu AGA.

V této souvislosti se vyplatí vědět, že pojišťovny instalaci požárních systémů zohledňují slevami v pojistných smlouvách. Každá pojišťovna má pro poskytování těchto slev vypracovaný jiný mechanismus. Přesto lze podle ředitele Koláře obecně uvést, že na funkční hydrantové sítě v celé budově slevy na pojistném činí až 5 %, při instalaci požárních systémů EPS s napojením na pult centrální ochrany HZS až 20 %, při instalaci požárních systémů EPS s trvalou obsluhou a napojením na PCO HZS až 30 % a při instalaci Sprinklerových systémů (systém autonomního rozvodu vody pomocí trubek v budovách, garážích, nákupních střediscích apod., který se při zvýšené teplotě automaticky aktivuje pomocí čidel a v ohrožených místech na principu sprchy vypouští vodu) až 50 %.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down